رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنايي با جانورانی که تغییر جنسیت می‌دهند
#1
انسان‌ها تاریخی طولانی از تغییر قیافه به صورت جنس مخالف دارند. اما این پدیده منحصر به انسان نیست و در میان حیوانات هم هستند آنهایی که از جنسیت خود راضی نباشند.
از تئاترهای یونان باستان تا برنامه‌های تلویزیونی دنیای امروز، انسان‌ها تاریخی طولانی از تغییر قیافه به صورت جنس مخالف دارند. اما ما تنها جاندارانی نیستیم که می‌توانیم نقش جنس مخالف را خوب ایفا کنیم. در دنیای جانوران هم مخلوقاتی وجود دارند که در تغییر ناگهانی به جنس مخالف خود بسیار توانا هستند.
ماهی مرکب
بیایید با خود صادق باشیم. رفتار ما بسته به آدمی که با او باشیم، تغییر می‌کند، این تغییر کم و زیاد دارد اما همیشه اتفاق می‌افتد. ماهی‌های مرکب نیز همین درد را دارند.
ماهی مرکب نر بسته به اینکه با چه گروهی باشد، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهد، به ویژه اگر آن گروه مختلط باشد و از نظر جنسی یک دست نباشد. تحقیقی در دانشگاه مک‌کوئری در سیدنی نشان داد که جنس نر می‌تواند دو نیمه بدن خود را چنان متفاوت از یکدیگر تغییر دهد که از یک سو ماده به نظر برسد و از سوی دیگر شبیه به دیگر ماهی‌های نر. وقتی یک ماهی مرکب نر، بین یک نر دیگر و یک ماهی ماده قرار بگیرد، ظاهر نر واقعی خود را به جنس ماده نشان خواهد داد تا توجه او را به خود جلب کند و سمت ماده‌نمای خود را به ماهی نر دیگر نشان می‌دهد. به این ترتیب ماهی نر دوم گمان می‌کند که درحال ملاقات با دو ماهی ماده است و هیچ گاه نخواهد فهمید که عاشقانه آرامی درست در مقابل چشمان او در جریان است.
مارهای بند جورابی
[عکس: 0.083140001380387039_jazzaab_ir.jpg]
در بین همه تشریفات عاشقانه حیوانات، جفت‌گیری این مار از همه جالب‌تر است. در مینیتوبای کانادا که بیشترین تراکم این نوع مار در جهان را دارد، جنس‌های نر به آرامی و سستی، و بعد از هشت ماه آرامیدن در بستری سرد، از خواب زمستانی بیدار می‌شوند. شاید این خواب طولانی موجب کرختی و سستی آنها شده باشد، اما همچنان در سطح بالایی از هوشیاری برای جفت‌گیری با جنس‌ ماده قرار دارند. ولی در این هنگام، برخی از نرها از رفتار ماده‌ها تقلید می‌کنند.
محققان فکر می‌کنند که شاید دلیل این کار این باشد که ماده‌ها به دو دلیل شانس بیشتری برای بقا دارند. زمانی که جنس ماده ظاهر می‌شود، انبوهی از خواستگاران نر به دور او (یا نر ماده‌نمایی که آنها را گول زده است)گرد می‌آیند. مارهایی که در مرکز این توپ جفت‌گیری قرار دارند، از دست شکارچیان (عموما پرنده‌هایی که در جستجوی نرهای بی‌حال هستند) در امان می‌مانند؛ ضمن آنکه گرمای بدن منتقل شده به این نرهای ماده نما اجازه می‌دهد تا به سرعت گرم شده و از تبدیل شدن به نهار پرندگان نجات یابند.

کفتار خالدار

[عکس: 0.394119001380387039_jazzaab_ir.jpg]
این تنها نرها نیستند که ویژگی‌های جنس مخالف را اتخاذ می‌کنند. کفتارهای خالدار ماده به طور اجتماعی جنس برتر، بزرگ‌تر و تهاجمی‌تری نسبت به نرها هستند. اما تنها این رفتارشان‌ نیست که آنها را مردانه جلوه نمی‌دهد. به دلیل شباهت ظاهری دستگاه تناسلی نر و ماده این جانور، گاهی اوقات تشخیص نر از ماده کار ساده‌ای نیست.
لاله‌ماهی، طوطی‌ماهی و بازماهی
[عکس: 0.680355001380387039_jazzaab_ir.jpg]
برخی جانوران فقط به شبیه کردن ظاهر خود به جنس مخالف اکتفا نمی‌کنند و واقعا جنسیت خود را عوض می‌کنند. لاله‌ماهی دلقکی که از بدو تولد نر متولد شده را در نظر بگیرید؛ اگر ماده این جانور بمیرد، نر غالب می تواند جنسیت خود را عوض کرده و تبدیل به یک ماده شود. در این صورت یک نر دیگر به نر غالب تبدیل می‌شود.
طوطی‌ماهی می‌تواند هنگام تولد هر یک از دو جنسیت نر یا ماده را داشته باشد، اما اندام‌های جنسی هر دو را در خود دارد و می‌تواند هر وقت بخواهد جنسیت خود را تغییر دهد. برخی از ماده‌ها حتی تبدیل به اَبَر‌نَر می‌شوند، یعنی نرهایی بزرگ‌تر با رنگ‌های زنده و درخشان.
از آن جالب‌تر، بازماهی است که توان تغییر جنسیت دوطرفه را دارد، به این معنی که می‌تواند از ماده به نر و دوباره به ماده تغییر جنسیت دهد.
در تعبیری شاعرانه می‌توان گفت که در اقیانوس، حتی جنسیت هم سیال می‌شود!


منبع
پاسخ }
#2
تغییر جنس بیشتر در میان جانوران پست خصوصا جنسهایی که به صورت اجتماع و گروه زندگی میکنند، دیده میشه مثل متازوئن ها، ماهی ها و سخت پوستان دریازی.
جالب اینه که یک گروه از متازوئن ها صدها ساله که بدون نر درحال انجام تولید مثل غیرجنسی هستند و نیاز داشتن جنس نر رو احساس نکردند. دانشمندان وقتی این ماده ها رو به آزمایشگاه آوردن تحت شرایط نامساعد دیده شده که ماده ها به نر تبدیل و تولید مثل جنسی انجام دادند.
این مساله نشون میده که جوامع جانوری بسته به شرایط تعادل بین جنس نر و ماده رو حفظ میکنند و این تعادل همیشه به معنای برابری تعداد دو جنس نیست بلکه به معنای وجود جنسها به مقدار مورد نیاز جمعیته.
یه مساله ی جالب تر که در مورد جانوران عالی تر دیده میشه تعیین جنسیت بعد از تشکیل تخمه. اصولا بعد از لقاح اسپرم و تخمک و تشکیل تخم امکان تغییر جنسیت در جانوران وجود نداره. اما در پرندگانی مثل مرغ و خروس و خزندگانی مثل لاک پشت بسته به دمای محیط جنسها متفاوت میشن. به طور مثال با بالا رفتن دمای محیط لاک پشتها ماده و با پایین اومدن دمای محیط لاک پشتها نر میشنو کروموزومهای جنسی اهمیت تعیین کنندگی ندارن! به این مدل تعیین جنسیت وابسته به محیط میگن.
این مساله اثبات میکنه که فاکتورهای محیطی در تعیین جنسیت بسیار تاثیر گذارند.
پاسخ }
#3
اه چه جالب نمیدونستم جانوران هم تغییر جنسیت می‌دهند خیلی اموزنده بود مرسی مریم جون


مــن را ببخــــش اگــــر
به تــو پیـــــله مــیکنم ،
قــــــدری . . .
قـــدری تحـــمل کن
پروانــــه میشوم . .
پاسخ }
سپاس شده توسط: hesam ، KING ، deldadeh ، nik ، محمدمیلـاد
#4
کشف پرنده دوجنسی در نبوزلند
کارمندان یک پارک طبیعی در نزدیکی منطقه ویلینگتون (Willington) در نیوزیلند، پرنده‌ایی تراجنسی کشف کرده‌اند.

[عکس: JoopeA_IFile6507nT218ji.jpg]به گزارش خبرگزاری نیوزیلند کارمندان این زیستگاه طبیعی پی برده‌اند که این پرنده با وجود DNA های جنس ماده، رفتار جنس نر را نیز از خود بروز می‌دهد و پرهای هر دو جنس را داراست.

بازرس حفاظت این منطقه اولین شخصی است که رفتار متفاوت این پرنده را کشف کرده است.

بلبردها (bellbird) پرندگانی کوچک اندام هستند که به خاطر صدایشان چنین نامیده شده‌اند.

پرنده‌ی تراجنسی کشف شده، آواز هر دو جنس نر و ماده را می‌خواند اما هنگام خواندن آواز جنس ماده، صدایی بلندتر از سایر ماده‌ها از خود بروز می‌دهد.

این پرنده با وجود داشتن DNAهای جنس ماده، رفتارهای جنس نر مانند پروازهای جلب توجه را نیز انجام می‌دهد.

وی پرهای تیره رنگی دارد که مختص جنس نر است. همچنین پرهای سفید رنگی دارد که مختص جنس ماده است.

بن بل(Ben Bel) یک متخصص پرنده‌شناسی، گفته است که چنین پدیده‌ایی غیرمعمول بوده و احتمالن به خاطر اختلال هرمونی ایجاد شده است.

کارمندان این پارک طبیعی لقب بل‌برد بوچ (Butch|لقبی که به برخی همجنس‌گرایان زن با رفتارهای موسوم به مردانه داده می‌شود) داده‌اند.


پاسخ }
سپاس شده توسط: KING ، hesam ، deldadeh ، nik ، محمدمیلـاد
#5
نمیشه گفت تراجنسی هستش، مقاله بیشتر با رویکرد ژورنالیستی نوشته شده در واقع چنین جانورانی موزائیک نامیده میشن چون بخشی از بدنشون نشانه های مادگی و بخش دیگه نشانه های نرینگی داره. این مساله حتی در انسانها دیده میشود. حتی میتونه بخشی از بدن از نظر محتوای ژنوم با بخش دیگه متفاوته. این پدیده خیلی نادره
پاسخ }
سپاس شده توسط: hesam ، KING ، deldadeh ، امید ، nik ، پانی ، محمدمیلـاد
#6
سلام پر فسور توضیحات بسیار آموزنده بود


پاسخ }
سپاس شده توسط: nik ، پانی ، deldadeh ، Sina ، محمدمیلـاد


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  علت عمل تغییر جنسیت، فشار اجتماعی است deldadeh 89 21,931 07-26-2018، 01:00 PM
آخرین ارسال: Irantour
  مصائب تغییر جنیست؛ تغییری برای رهایی deldadeh 2 985 05-25-2018، 07:39 PM
آخرین ارسال: سعید30
  حقیقت تلخ تغییر جنسیت !!! deldadeh 19 8,256 02-20-2018، 01:44 PM
آخرین ارسال: مهرداد leo
  فقدان آموزش در جراحی تغییر جنسیت مارال 3 1,373 09-15-2016، 12:07 AM
آخرین ارسال: دختر زمستان
  دختری پس از تغییر جنسیت در تهران کشته شد آنیتا 37 17,774 03-13-2016، 05:24 AM
آخرین ارسال: Barnman
  نشست تخصصی تغییر جنسیت از دیدگاه حقوقی، فقهی و روانشناسی Aramesh 0 943 02-29-2016، 01:26 AM
آخرین ارسال: Aramesh
  پرونده تغییر جنسیت مجله سرنخ شماره 273 Mahroo 14 4,796 02-17-2016، 11:10 PM
آخرین ارسال: Mahsa-B
  درک باطل اهل سنت از تغییر جنسیت deldadeh 8 3,420 11-26-2014، 12:58 PM
آخرین ارسال: ѕвезда
  برزخ جنسیت ، من زنم یا مرد؟ deldadeh 2 1,489 11-12-2014، 02:39 AM
آخرین ارسال: amir100
  تلاش، انزوا و جنگ برای تغییر جنسیت deldadeh 1 1,252 10-06-2014، 08:05 PM
آخرین ارسال: MaryMoon.TS

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان