رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تشخیص ترنسکشوالیسم
ترنسكشوال يا تراجنسى داراى شرايطى و نشانه هايى است كه فرد را به اين عنوان مشخص ميكند. در ايران تنها ترنسكشواليسم در بين دگرباشان (LGBT) داراى مشروعيت است از اين رو ممكن است افراد زيادى به خصوص دگرپوشان خود را ترنسكشوال بدانند. در اين مطلب به بيان اين مشخصه ها از زبان منابع علمى روز دنيا ميپردازيم و مشخص ميسازيم شرايط ترنسكشوال بودن چيست
پیش از ادامه مطلب ذکر چند نکته الزامی است:
۱. این مطلب صرفا اموزشی است و استفاده های دیگر از ان مسئولیتی را متوجه انجمن ترنس گمنام نمیکند
۲. تشخیص دقیق ترنسکشوالیسم احتیاج به جلسات تخصصی مشاوره دارد و این مطلب به بیان کلیات میپردازد
۳. انتشار و تکثیر این مطلب ازاد بوده و به اگاهی جامعه کمک میکند
حق معنوی مترجم و گرد اورنده ( انجمن ترنس گمنام) به عهده شما

راهنماى تشخيصى و امارى اختلال هاى روانى (DSM)

ترنسكشواليسم به عنوان اختلال هويت جنسى شناخته شده است و داراى ٤ پيشفرض ميباشد
1.يك ارزو و يا اصرار شديد براى شناخته شدن و بودن در نقش جنس مخالف ( شامل افرادى كه براى سود يا منفعت خاصى اين اقدام را انجام ميدهند ، نميشود)
2.وجود شواهد و مدارك از ناراحتى و عذاب فرد از جنسيت فيزيكى خود در رفتار اجتماعی
3.فرد دو جنسه يا همان هرمافرودیت (خنثی) نباشد
4.شواهد و مدارك پزشكى ناراحتى و تضاد فرد را تاييد كند

طبقه بندى بين المللى بيماريها (ICD)
در جديدترين نسخه طبقه بندى بيماريها ترنسكشواليسم به همراه دگرپوشى و اختلال هويت جنسى كودكان به عنوان اختلالات هويت جنسى شناخته شده است و اينگونه تعريف شده است: تصميم يك فرد براى زندگى در نقش جنس مخالف ، كه اين حالت هميشه همراه با احساس تضاد در اندام جنسى زمان تولد است و ميل و ارزوى شديدى براى جراحى و درمان هاى هورمونى براى تطبيق جسم خود و ملحق شدن به جنس مخالف دارد كه در صورت امكان انجام ميدهد

هرى بنجامين
هرى بنجامين يكى از فعالان در حوزه ترنسكشواليسم است كه تحقيقات وى كمك بسيارى به تشخيص ترنسكشوال ها كرده است. وى در کتاب خود (پدیده ترنسکشوالیسم) با مقیاسی به نام "مقیاس هری بنجامین" ترنسكشواليسم را به سه دسته تقسيم ميكند كه داراى مشخصاتى هستند.
اين مشخصات به شرح زير است:
١. با تمام وارونگى ها خود را متعلق به جنس مخالف ميدانند
٢. علاقه به پوشش جنس مخالف دارند ولى اين پوشش فرد را به طور كامل راضى نميكند
٣. علاقه شديد به جراحى و درمان هاى هورمونى دارد ولى در بعضى شرايط ممكن است اين كار را انجام ندهد

انجمن جهانى حمايت از سلامتى ترنسجندرها (WPTAH)
اين انجمن ترنسكشوال را در دسته اختلال هويت جنسى قرار ميدهد و بيان ميكند اين دسته بندى هيچ حق مدنى و حقوقى را از بین نمیبرد و توهين محسوب نميشود و بيان ميكند ترنسكشوال كسى است كه خود را متعلق به جنس مخالف ميداند ولى تمام ترنسكشوال ها اقدام به درمان هاى پزشكى نميكند مخصوصا جراحى الت تناسلى

نتيجه گيرى
در تمامى تعاريف منابع رسمى از ترنسكشوال چند نكته به چشم ميخورد
١. در هيچ يك از اين تعاريف گرايش جنسى مقياسى براى تشخيص ترنسكشوال ها نيست و ممكن است فرد گرايش هاى مختلفى داشته باشد و يا حتى بدون گرايش جنسى باشد
٢. در اين تعاريف جراحى هاى تغيير جنسيت به عنوان يك مشخصه براى ترنسكشوال ها نيست و ممكن است فرد اقدام به اين كار كند و يا خير
٣. اين مراكز و منابع شرط اصلى ترنسكشوال بودن را علاقه و اصرار فرد و تضاد هاى رفتارى فرد در زندگى شخصى ميدانند در واقع اين منابع بيان ميكنند ترنسكشوال كسى است كه نقشهاى اجتماعى جنسيت حاظر خود( مرد/زن بودن، پدر/مادر بودن خواهر/برادر بودن و ...) را نميپذيرد و خواستار اين است كه نقش اجتماعى خود را تغيير دهد ولى لزوما ان را به صورت عمومى بيان نميكند، در دگر پوشى و همجنس خواهى فرد از نقشهاى اجتماعى خود رضايت دارد و مايل به تغيير ان نيست چه در زندگى شخصى و چه در زندگى اجتماعى

با مشخص شدن اين شرايط از اين پس ميتوان راحت تر يك فرد را ترنسكشوال تشخيص داد يا وى را از حيطه ترنسكشوال ها خارج كرد.
لازم به ذكر است اين شرايط به صورت كلى است و تشخيص دقيق ترنسكشوال بودن يا نبودن يك فرد احتياج به جلسات مشاوره و تست هاى دقيق شخصيتى دارد

منابع:
ICD-10
Genderpsychology
American Psychiatric Association. (1987). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders
1966. The transsexual phenomenon. New York: Julian Press, page 23
پاسخ }
سلام محتا جان من وفتی کوچیک بودم فکر می کردم اندام جنسی زنانه دارم بعد که سنم رفت بالا یعدش فهمیدم ندارم به نظر شما این یکی از نشانه های ترانجنسی بودن؟
نه را پس دارم
نه راه پیش
Sad
پاسخ }
نه عزيزم اين نشونه بچه خوبي بودنه1402294310
                                                جمعيت اقليتهاي جنسي ايران

[عکس: 142459717136461.jpg]
پاسخ }
مطلب مفیدی بود
مرسی
سفارشت ندادم که بخوام تحویلت بگیرم

پاسخ }
سپاس شده توسط: شیده ، Mahsa-B ، AmirAliA2 ، Sweet
مرسی از مطلب مفیدتون .
فرستادم برای یکی از دوستام خیلی کمکش کرد.
 درمان عفونت و انواع راه های جلوگیری از آن
پاسخ }
سپاس شده توسط: Sweet
ممنون عزیزم. مطلب خوبی بود Rolleyes
پاسخ }
سپاس شده توسط:
:| دوست من بدبخت جز می زد می گفت نمی خواد برای عمل پایین تنش اقدام بکنه. :/ فک کردم کلا روانش به هم ریخته. نگو بعضی ها کلا همینن :|
خیلی مفید بود اما حیف دیر خوندم :|
I just want to be a dad
پاسخ }
سپاس شده توسط:
(07-27-2018، 03:42 AM)Shayan_cheshir نوشته: :| دوست من بدبخت جز می زد می گفت نمی خواد برای عمل پایین تنش اقدام بکنه. :/ فک کردم کلا روانش به هم ریخته. نگو بعضی ها کلا همینن :|
خیلی مفید بود اما حیف دیر خوندم :|

در نتیجه نخواستن توانستن عَست Exclamation
انسان در جامعه همچو بشر است در اجتماع

[عکس: qz3y86s6uq0dpslbcqo1.jpg]
پاسخ }
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان