رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت های افراد تراجنسی و تراجنسیتی
#1
افراد تراجنسیتی (Transgender) و تراجنسی (Transsexual) اشخاصی هستند که با جنسی که با آن متولد شده اند، شناخته نمی شوند. افراد تراجنسیتی میان جنسیت درونی خود و نقش های جنسیتی که توسط که توسط جامعه ساخته شده است، احساس عدم تناسب دارند. احساس تفاوت در برخی از افراد تراجنسیتی، چنان قوی است که آنها را با عنوان “تراجنسی” می شناسند. تراجنسی فردی است که باور دارد جنسی که با آن متولد شده، اشتباه بوده و جنس صحیح برای او همان است که هم راستا با احساسات درونی اش می باشد.
 
جدول مقایسه ای
 [عکس: roy_untitle.jpg]


 
تفاوت در گرایش های جنسی
 
همه انواع تراجنسیتی از جمله افراد تراجنسی، می توانند هم جنسگرا(گی و یا هم.جنس.گرا زن)، دگرجنسگرا، دوجنس گرا، بی جنسگرا، باشند. گرا.. جنس.. به هویت جنسیتی مربوط نیست، در یک شخص تراجنسی که تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار گرفته، به دلیل تغییر جنسیت خود فرد ممکن است به تغییر گرایش خود از گرایش به همجنس به غیر همجنس و یا بالعکس  تمایل داشته باشد.
 
دسته بندی ها:
تعریف افراد تراجنسیتی بسیار مبهم است و ممکن است دسته بندی ها با هم همپوشانی داشته باشند. مثل مبدل پوشی[viii] یا دوجنسه ها[ix](اصطلاحی خارج از رده که از دید برخی توهین آمیز تلقی می شود) و جنسیت عجیب[x] با زن مرد نما یا مرد زن نما [xi]
شرایط افراد تراجنسی به خوبی تعریف شده است و به طرق پزشکی می تواند قابل تشخیص باشد. اگر کسی مایل به تغییر ظاهر فیزیکی خود باشد، کمکهای پزشکی برایش در دسترس است.
 
جامعه یا نمادها:
جامعه تراجنسیتی با یک پرچم افتخار نماد گذاری می شود. این پرچم متشکل از نوارهای افقی صورتی و آبی در ۲ لبه است که در وسط به رنگ ختم می شود که نشان از تغییر و تحول دارد.
نماد  دیگر افراد تراجنسیتی پروانه است که نشانه ای از دگردیسی است. با این حال هیچ نماد جداگانه ای برای افراد تراجنسی در نظر گرفته نشده است.
 
مداخلات پزشکی:
برخی از افراد تراجنسیتی برای تغییر ویژگی های ظاهری خود مداخلات پزشکی را انتخاب می کنند. آنان که در جامعه تراجنسیتی در دسته تراجنسی ها قرار می گیرند، بیشتر احتمال دارد که این گونه تغییرات  را انتخاب کنند.
 درمان جایگزینی هورمون[xii]  برای مردان و زنان تراجنسی به منظور بهبود ویژگی های مردانه و زنانه در دسترس است. برای مردان تراجنسی، روشهای جراحی از جمله برداشتن تخمدانها، لوله های فالوپ، رحم و ایجاد تغییرات مناسب در سینه ها و دستگاه تناسلی در دسترس است. بطور مشابه روشهایی چون تغییرات مناسب در صورت، گلو، سینه، کمر ، کفل و اندام تناسلی به همراه حذف موهای زائد برای زنان تراجنسی نیز در دسترس می باشد.
 
جنبه های قانونی و حقوقی
بسته به اینکه فرد در چه مکانی زندگی می کند، ممکن است مجوز تغییر قانونی نام و مشخصات و همچنین جنسیت فرد تنها در صورتی صادر شود که وی تحت عنوان “اختلال هویت جنسیتی” که نشان از آشفتگی جنسی دارد، تشخیص داده شود. قبل از صدور مجوز این تغییرات قانونی ممکن است نامه ای از پزشک برای تایید تشخیص لازم باشد. در برخی از حوزه های قضایی قبل از اینکه هر تغییر جنسیتی در مدارک قانونی ثبت گردد، لازم است جراحی کامل تغییر جنسیت انجام گیرد.
افراد تراجنسی که تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار می گیرند، ممکن است پس از عمل با تبعیض هایی در محل کار، مشکلات بیمه اجتماعی و … مواجه شوند.
 
دیدگاههای مذهبی
ادیان مختلف دیدگاههای متفاوت خود را در خصوص افراد و جامعه تراجنسیتی و تراجنسی دارند و این جامعه برای همه ادیان قابل تحمل نیست. هیچ تمایز روشنی از این ۲ واژه در متون دینی دیده نمی شود. اگرچه بیشتر ادیان رفتار افراد تراجنسیتی را تحریم کرده اند، فرهنگ ها و سنت هایی در برخی نقاط از جهان هستند که با وجود دین در ترویج و ارتقاء پذیرش افراد تراجنسیتی موثر بوده اند.
 

پی نوشت:[i] intersex
[ii] Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی
[iii] Straight
[iv] homosexual
[v] bisexual
[vi] asexual
[vii] Pansexual
[viii] cross-dressers
[ix] transvestites
[x] Gender queer
[xi] androgynous
[xii] HRT: Hormone Replacement Therapy
مترجم: امید پارسا      


 
[عکس: gender-symbols.jpg?1370280854]
پاسخ }
#2
با عرض پوزش فراوان
احتمالا درک من دچار مشگل شده
بالاخره نفهمیدم تراجنسی با تراجنسیتی چه فرقی داره
اگه میشه بصورت عامیانه و به دور از لفظ قلم و مختصر توضیح دهید
پاسخ }
#3
علیرضا تو چند خط نمیشه که بشین کتابهای جودیت باتلر رو بخون میفهمی
پاسخ }
#4
تراجنسی یا ترنسکشوال یکی از زیر شاخه های ترنسجندر هست و به افرادی گفته میشه که هویت جنسیتی (gender identity) متفاوت از هویت جنسی زمان تولدشون دارند. این تضاد تا جایی پیش میره که فرد رو مجبور به تغییر جنس (که اشتباها تغییر جنسیت گفته میشه) میکنه.
[عکس: gender-symbols.jpg?1370280854]
پاسخ }
#5
(04-02-2015، 08:06 PM)علیرضا نوشته: با عرض پوزش فراوان
احتمالا درک من دچار مشگل شده
بالاخره نفهمیدم تراجنسی با تراجنسیتی چه فرقی داره
اگه میشه بصورت عامیانه و به دور از لفظ قلم و مختصر توضیح دهید
تراجنسیتی یک اسم عام هست، یک سردسته هست و شامل خیلی گروه ها میشه مثل زنانه پوش ها، مثل کسایی که رفتارهای متفاوت از اندام جنسی دارند و...
یکی از گروه هایی که شاملش میشه تراجنسی هست.
یعنی تراجنسی یکی از زیر شاخه هاس تراجنسیتی هست.
امیدوارم متوجه شده باشی
محتا (مرکز حمایت از تراجنسی‌های ایرانی)
پاسخ }
#6
بله دقیقا همین مفهومی که شما گفتید رو منم میدونستم،خداییش اینقدرام خنگ نیستم
اسم تاپیک برام نامفهومه،شاید اسمش باید بگونه دیگری بود،مثلا تفاوت افراد تراجنسی با دیگر شاخه های تراجنسیتی،واسه همین برام علامت سوال شد
چون تراجنسی زیر شاخه تراجنسیتی هستش
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Rainbow تراجنسی ها این روزها چه مشکلاتی دارند؟ Mahsa-B 0 716 01-14-2015، 12:40 PM
آخرین ارسال: Mahsa-B
  فایل صوتی تفاوت ترانس سکشوال با همو سکشوال امید 3 3,789 11-14-2014، 07:04 PM
آخرین ارسال: رها
  آگاهی و نگرش افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی مراجعه کننده به انستیتو روانپزشکی تهران deldadeh 1 1,529 07-25-2014، 07:28 PM
آخرین ارسال: Sina
  خلاصه ای از گفته های منصور یک تراجنسی ℓιмιтℓєѕѕ 5 2,262 07-11-2014، 11:19 PM
آخرین ارسال: رها
  استخوان بندي افراد ترنس سلام 11 5,156 07-04-2014، 02:59 AM
آخرین ارسال: دختر زمستان
  نقش هورمون های جنسی در شکل گیری جنسیت جنین در ماه سوم و چهارم حاملگی تفاوت‌های جنسی رویا بانو 1 12,539 05-10-2014، 06:33 PM
آخرین ارسال: رویا بانو
  ترانس سکشوال‌ یا تراجنسی‌؛ زیستن در کالبد جنس مخالف diana 0 1,244 05-03-2014، 11:51 PM
آخرین ارسال: diana
  ویژگی های تصویربرداری مغز افراد دچار اختلال هویت جنسی در مقایسه با افراد سالم حمیدرضا 9 3,307 04-19-2014، 02:46 PM
آخرین ارسال: nazi
  مواضع رسمی انجمن روانشناسی آمریکا در حمایت از دسترسی افراد تراجنسیتی deldadeh 0 1,188 10-06-2013، 12:10 AM
آخرین ارسال: deldadeh
  حذف عنوان «اختلال» در مورد تراجنسیتی ها در DSM-V deldadeh 0 1,702 10-06-2013، 12:01 AM
آخرین ارسال: deldadeh

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان