رتبه موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانستنیها
#1
بخش اول : انواع روشهای رفع موهای زائد


چه بخواهیم چه نخواهیم موهای زائد بدن همچنان رشد خواهند کرد. البته اگر موی سر ما رشد خوبی داشته باشد بسیار هم خوشحال کننده است و نیاز به درمانی برای جلوگیری از ریزش نداریم اما اگر در نواحی دیگر بدن مخصوصا" خانمها مثل بالای لب ، چانه ، گونه ، پشت ، پاها، انگشتان دست یا پا و غیره باشد که بسیار ناراحت کننده و پر دردسر می باشد.
رشد موهای زائد علل مختلفی دارد ممکن است به دلایل ژنتیکی باشد یا بر اثر مصرف داروهای خاصی مثل هورمون ها یا استروئیدها باشد.البته موهای زیر بغل و ناحیه شرمگاهی و دست و پا جزو موارد بیماری و هورمونی نمی باشد.
 گاهی ناهنجاری های پزشکی مثل بالابودن هورمون مردانه ی آندروژن یا وجود تخمدان های پلی کیستیک باعث بروز این اتفاق می شود. در زمان حاملگی موهای ظریفی در پشت لب بالا، چانه و گونه ها رشد می کند که چند ماه پس از زایمان خود به خود از بین می روند. در هنگام یائسگی نیز در برخی خانم ها موهای صورت زیاد می شوند که برای درمان آنها باید با پزشک متخصص زنان مشورت کرد تا در صورت لزوم قرص های استروژنی تجویز نماید.
به هر حال راههای مختلفی برای نجات از دست موهای زئد وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید البته هیچکدام از آنها 100 درصد دائمی عمل نمی کنند.

تراشیدن موهای زائد با تیغ :
 این روش سریع ، ساده و بدون درد است. بسیاری از خانم ها از این روش برای پاها و زیر بغل استفاده می کنند. این روش برای صورت نیز کاربرد دارد ولی خانم ها ترجیح می دهند این راه را برای صورت به کار نگیرند ، زیرا در آنها تداعی مردانه بودن می کند.

توجه : 
تصور اضافه شدن رشد موها و ضخیم شدن آنها به دنبال تراشیدن امری واهی و بی اساس است؛ قسمت بالایی مو که از سطح پوست بیرون آمده است هیچگونه ماده ی زنده ای ندارد و تنها از ماده کراتین ماده ساخته شده است و به همین علت بریدن یا تراشیدن نمی تواند سبب زبرتر ، ضخیم تر یا تیره تر شدن آن شود. این اشتباه شاید ناشی از آن باشد که موهای کوتاه بعد از تراشیدن حالت سیخ سیخ دارد ، تا حدودی نسبت به طول خود ضخیم بوده و انتهای آن بریده است. با طویل تر شدن این موها حالت تیغ مانند آن از بین می رود.
تیغ زدن موها موجب می شود موی بدن یا صورت در حال استراحت به فاز فعال برود و این همان چیزی است که متخصصان پوست و مو از آن هنگام لیزردرمانی استفاده می کنند، بدین ترتیب خانمی که می خواهد برای درمان موهای زائد صورت از لیزردرمانی استفاده کند باید قبل و حین درمان با لیزر، موهای زائدش را با تیغ اصلاح کند.

اثرات منفی استفاده از تیغ بر روی پوست :
1 - استفاده از تیغ ممكن است باعث افزایش بیش از حد موها شوند كه از علائم اولیه آن خارش روی سطوح تیغ زده شده نام برد.
2 -شكل تراشیده شده ی مویی كه با تیغ اصلاح شده است به دلیل آنكه تیغ به صورت مخروطی و از ساقه مو ها را جدا می نماید به طور كاملا درشت و بزرگتر از حد معمول دیده می شوند.
3 - تراكم موها در مكان هایی كه تیغ مصرف شده است(مثلا زیر چانه و روی گردن) بیشتر از افرادی است كه كمتر تیغ مصرف كرده اند.
4 - به دلیل قطع و تقویت موهای كركی(موهای بور)ممكن است به نظر برسد كه تیغ باعث شده كه موها زود تر رشد كنند و پس از یک روز ممكن است موها تا دو دهم میلیمتر رشد كنند.
5 -پس از مصرف تیغ روی پوست ، مقداری از پوست را تیغ به همراه خود برده و مویرگها را تحریک می كنند.
6 -پس از مدت زیادی ممكن است صورت چروک به نظر برسند(به دلیل مسئله 5)
7 - زبری بیش از حد موها و ماندگاری کم

کندن موها یا روش بند انداختن برای موهای صورت :
این روش می تواندجزو دردناک ترین روشها باشد، اما اگر تعداد موهای زائد اندک است جزو بهترین روشهای حذف موی زائد است ؛ مثلا" استفاده از موچین برای کندن موهایی که تک و توک در صورت وجود دارند یا برای کندن موهای ابرو روش متداولی است.

[عکس: mochin.jpg]
توجه داشته باشید که برای نواحی بزرگ و پر مو نباید از این روش استفاده کرد، چرا که باعث رشد مو در محل یا حتی ایجاد زخم در ناحیه می شود. یا کندن به روشی که آرایشگر توسط نخ اقدام به كندن موهای زائد و معمولا صورت می‌كند.
کندن مداوم می تواند به ریشه ی مو آسیب هایی وارد سازد اما در اکثر موارد این کار هیچ تأثیر سویی بر ریشه مو ندارد . این مسئله در مورد ابروها صادق نیست و از بین بردن ابروها به هر شکل بخصوص با این روش ها می تواند با رشد بسیار دیر هنگام یا حتی عدم رشد دوباره ابروها همراه باشد. بنابراین باید از کندن غیرضروری و نامناسب ابروها اجتناب شود.
کندن موها اثری بر روی رشد قطر و یا طول مو ندارد. کندن موها روشی است که به مرور زمان می تواند فولیکول مو را ضعیف کند و شاید بتدریج بتواند باعث کاهش مو و از بین رفتن آنها شود. این روش بیشتر در مناطق محدود (مثل ابرو) استفاده می شود. هر چند این روش ساده و راحت است ولی می تواند ایجاد پسوروفولیکولیت، هیپرپیگمانتاسیون وگاهی اسکار شود.

معایب بند انداختن : 
می‌تواند دردناک باشد، سبب خارش و التهاب می‌‌شود، دارای عواض جانبی سرخی و التهاب پوست، عفونت فولیكول مو و تغییر در رنگدانه‌های پوست می‌باشد.
رویش مجدد مو بعد از بند انداختن: سه تا هشت هفته بعد از کنده شدن موها با این روش،دوباره مو رشد کرده و باید این کار تکرار شود.

موبر اپی لیدی و عوارض احتمالی آن بر پوست :
اپیلاتور از یک ردیف موچین تشکیل شده است که معمولا موهای بدن را تقریبا از ریشه خارج می کند. اثر دراز مدت استفاده از اپیلاتور های دوار، میتواند باعث افزایش رشد درون پوستی مو به خصوص در مناطق حساس مانند خط بیکینی شود و در نهایت موجب التهاب و سرخ شدگی و عفونت آن ناحیه گردد و در موارد نادر اسکار (جای زخم) بجا بگذارد. سوزش و تحریک پوست یکی از عوارض جانبی استفاده از اپیلاتور است. درجه قرمزی پوست،بستگی به حساسیت پوست دارد. 
شکل نادرست بکارگیری اپی لیدی و یا سایر موبرها میتواند موجب فوليكوليت شود که به التهاب فوليكولهای مو اطلاق می شود که بعضی ها ممکن است بگویند غده زده است. اپی لیدی با گیره ‌هایی موها را گیر می‌ اندازد و آن ها را از ریشه می‌ کنند. شبیه به ‌کاری که در بند انداختن یا اپیلاسیون با موم گرم انجام می ‌شود. 

اپیلاسیون برای رفع موهای زائد :
موم گرم : 
این کار را می توانید یا در منزل به وسیله یک فرد حرفه ای در سالن های زیبایی انجام دهید. موم گرم ممکن است به طور کلی موها را از میان نبرد و بعضی از آنها را تنها از ساقه قطع کند.یکی از عوارض این روش ، بروز عفونت است که باید به آن توجه کرد تا محل مورد نظر قبل از انجام کار خوب تمیز شده باشد.
استفاده از روش اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زائد در افرادی که موهای فر و یا پوست بسیار نرم نداشته باشند مشکلی ایجاد نمی کند اما استفاده از این روش برای افرادی که موهای پیچ خورده دارند موجب ایجاد موهای زیرپوستی در فرد می شود.موم می تواند منطقه وسیعی از پوست را با یک حرکت سریع از موها پاکسازی کرد. این روش دردناک است. مزیت این روش آن است که نسبت به تیغ زدن و اپی لیدی ماندگاری دارد و ۳ هفته طول می کشد تا موها مجددا رشد کنند ولی از عوارض آن پسودوفولیکولیت و هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب است.
در برخی از خانمها به دنبال اپیلاسیون ساق پا و ران و دست به دلیل رشد مو در زیر پوست دچار جوش می شوند و لکه های قهوه ای ایجاد شده در محل آن برای مدت طولانی باقی می ماند و ظاهر ناخوشایندی ایجاد می کند که با داروهای موضعی یا حتی تغییر روش اپیلاسیون بهبود نمی یابد.تنها راه درمان آن از بین بردن تغریبا دائمی موهایی است که زیر پوست می روند و این کار با لیزر امکان پذیر می باشد. لیزر باعث از بین بردن موها می شود در نتیجه مویی رشد نخواهد کرد که زیر پوست برود و ایجاد جوش یا لک کند. 
روش كرم‌های موبر یا اسپره ها برای موهای زائد صورت و بدن :
برای برداشتن موها استفاده از كرم موبر هم مفید است. كرم‌های موبر ساده استفاده می شوند و بی درد هستند ولی ممکن است كه پوست را تحریک ‌كنند و موجب خارش و التهاب پوست در بعضی نواحی و یا سوزش در حین مصرف شوند که با توجه به نوع پوست ممکن است این موارد وجود نداشته باشد.اسپره های موبر نیز برای این کار وجود دارد که معمولا" همین حساسیت های پوستی را ممکن است برای بعضی از افراد داشته باشد و کاربرد آسانی دارند و در 10 تا 15 دقیقه می توان مقدار زیادی از موهای بدن را از بین برد.اصلاح موهای زائد با این روش نیز ماندگاری بالایی ندارد.البته بعضی از این کرمها ممکن است باعث کاهش رشد موهای بدن بعد از مدتی شوند.
در حال حاضر با توجه به بالا رفتن هزینه های این کرمها و یا اسپره های موبر و نیاز به مصرف ببیشتربا توجه به نواحی مختلف بدن لذا برای بعضی از افراد امکان پذیر نمی باشد.
قابل توجه خانمها که استفاده از این روشهای گفته شده ،نیاز به تکرار هفتگی برای حذف موهای زائد و نیز ایجاد عوارض پوستی از جمله حساسیت ،خراشیدگی،زبر شدن پوست،قرمزی،جوش که بر حسب روش مورد استفاده پیش می آید. البته در مواردی استفاده از هر کدام از روشها بر حسب نیاز و هزینه لازم می باشد.

روش الكترولیز در رفع موهای زائد :
الكترولیز روش رفع موهای زائد است ولی فقط 15 تا 50 درصد، احتمال اثربخشی در هر جلسه ی درمان وجود دارد. ضمن اینكه هر از گاهی هم به عوارض ناخوشایندی نظیر زخم‌های زشت و مقاوم به درمان منجر می‌شود. البته در بسیاری از مواقع الكترولیز، برای رفع دائمی موهای زائد موثر است. 
دستگاه‌های الكترولیز خانگی و موچین‌های الكترونیكی كارایی چندانی ندارند و زیاد توصیه نمی‌شوند.این هم یادتان باشد كه انجام الكترولیز در سالن‌های آرایشی، هیچ‌وقت مورد تأیید كارشناسان بهداشت نبوده و نیست. آنها معتقدند كه روش‌های الكترولیز و لیزر، به دلیل تخصصی بودنشان، حتما باید توسط پزشكان مجرب یا لااقل افرادی با مدرک پیراپزشكی كه دوره‌های مربوطه را گذرانده باشند، انجام شود.
در این روش ، مرکز رشد مو به وسیله فرکانس رادیویی با موج کوتاه تخریب می شود به صورتی که یک وسیله بسیار نازک وارد فولیکول مو شده و مرکز رشد مو را از میان می برد و بعد مو با استفاده از موچین و بدون ایجاد درد برداشته می شود. طول انجام کار بین 15 دقیقه تا یک ساعت متغیر است. بعضی معتقدند الکترولیز دردناک است ، در بعضی نواحی حساس ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود.
الکترولیز معایبی نیز دارد که قبل از شروع درمان باید به دقت در نظر گرفته شوند. الکترولیز روشی است کند، کــسل ‌کننده که باید هر مو جداگانه تخریب شود. اگر موهای زاید زیادی دارید، برای رسیدن به نتیجه ی قابل ‌قبول، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دوهفته ‌یک بار لازم است. حتی درمان، چند ماه طول می‌ کشد تا نواحی محدوده ی لب بالا و چانه موبرداری شود و به این جهت الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا توصیه نمی‌ شود. اکثر موها بیش از یک جلسه درمان لازم دارند تا نتیجه دائمی به دست‌ آید.
امروزه در الکترولیزها، جریان الکتریکی با فرکانس تعدیل شده ی بالا را به کار می‌ گیرند که مو را با الکتروکوآگولاسیون از بین می ‌برد. الکتروکوآگولاسیون این مزیت را دارد که از الکترولیز واقعی کمتر وقت می ‌برد و لذا هر بار موی بیشتری را از بین می ‌برد، اما با الکترولیز واقعی موارد رشد مجدد مو بعد از درمان، احتمالا خیلی پایین ‌تر است.

[عکس: b14.jpg]

روش لیزر در رفع موهای زائد :
حساب لیزر را باید از بقیه روش‌ها جدا كرد، چون جدیدترین و موثرترین روش حذف موهای زائد است. در این روش با استفاده از لیزر، فولیكول موهای زائد تخریب می‌شود و امكان رشد مجدد موهای زائد در آن ناحیه خاص از بین می‌رود، یا خیلی كم می شود.این درمان در چند مرحله و طی چند ماه انجام می‌شود.نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع، موفقیت‌آمیز و دائمی است.
 امروزه لیزر به عنوان ، بهترین ، موثرترین و سریعترین روش از بین بردن موها ی زائد جای خود را در سراسر دنیا باز کرده است . اشعه لیزر بدون آنکه به سطح پوست آسیبی وارد کند وارد پوست می شود و جذب فولیکولهای مو می گردد . بدین ترتیب به طور همزمان صدها فولیکول مو تخریب می شوند . در روش لیزر از یک نور با یک طول موج مشخص که توسط رنگدانه ملانین داخل مو جذب می شود استفاده می گردد ؛ نور در محل هدف به انرژی گرمایی تبدیل شده و فولیکول و پیاز مو را از بین می برد، بدون اینکه به پوست اطراف صدمه ای برساند٬ صدمه ای که معمولاْ توسط الکترولیز بوجود می آمد.
ازدهه 1990 میلادی تا کنون درمان موهای زائد با لیزر پیشرفتهای چشمگیری کرده است به نحوی که امروز چندین نوع لیزر مختلف برای این امر وجود دارند . انتخاب نوع لیزر به رنگ و نوع پوست و ضخامت مو بستگی دارد .هم اکنون لیزر امکان برطرف کردن موهای اضافه در تمامی نواحی بدن و در هر نوع پوستی را فراهم می کند .در عین حال کاربرد غلط لیزر توسط افراد غیر متخصص می تواند خطراتی هم به دنبال داشته باشد . از این رو لازم است که درمان با لیزر تنها توسط متخصصین و در مراکز درمانی مجهز صورت پذیرد.
طبق تعریف سازمان های معتبر جهانی، لیزر جز درمانهایی است که بطور دائمی موهای زائد را از بین می برد ولی از لحاظ علمی از بین بردن دائمی موهای زائد تعریف خاص خود را دارد بطوری که بعد از کامل کردن جلسات لیزر اگر تا ۱۲ماه، موهای منطقه لیزر شده در نیاید ،درمان دائمی محسوب می شود.

 دلیل هم این است که اگر شخصی بعد ازاین مدت مجددا" دچار رشد مجدد موهای زائد شود این رشد مو به علت های دیگری می باشد نه اینکه لیزر موثر نبوده، مثلا اینکه شخص دچار کیست تخمدان است یا شده یا دچار اختلالات هورمونی بوده یا اخیرا شده ٬ لذا درهمان منطقه ای که لیزر شده ریشه مو تخریب شده ولی به علت اختلالات هورمونی موهای زائد بیمار درست درهمان منطقه یا مجاور ناحیه لیزر شده عود کرده است.

[عکس: b13.jpg]
در صورتی که بعد از ۶ تا ۱۲ ماه بعد از اتمام جلسات لیزر موها رشد نکند احتمال رشد یا بازگشت مجدد موهای زائد بسیار کم خواهد بود مگر کسانی که دچار مشکلات غددی و اختلالات هورمونی باشند که در اینصورت هم با تشخیص دقیق علت٬ و درمان صحیح دارویی احتمال عود موها کمتر خواهد شد و لااقل شدت رشد موهای زائد مشابه قبل از شروع لیزر درمانی نخواهد بود.از سویی تنها راه درمان موهایی که در هنگام رشد و خروج مو از پوست٬ زیر پوست می روند و باعث جوش یا لک مخصوصا در ناحیه گردن آقایان و ساق پای خانمها میشود ٬ لیزر است . لیزر باعث از بین بردن این موها می شود در نتیجه مویی رشد نخواهد کرد که زیر پوست برود و ایجاد جوش یا لک کند.
در ضمن نکته مهم دیگر اینکه هیچ لیزری روی موهای سفید اثر ندارد.احتمالا می دانید که هر چه مو ها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند وحدودا" می توانند ۳۰ تا ۴۰درصد این موها را از بین ببرند. درحین کاربا لیزر در بعضی از مراجعین ٬ خصوصا انهایی که تراکم موهای زائدشان زیاد است و موهای تیره و ضخیمی هم دارند٬ ممکن است احساس درد و سوزش( هنگام کار با لیزر ) بیشتری کنند ٬ در این موارد مراجعه کننده باید کرم بی حسی لیدوکایین ۵ درصد را نیم ساعت قبل از لیزر بصورت یک لایه ضخیم به ناحیه موهای زائد بمالد٬ با این کار دیگر مراجعه کننده درد و سوزشی هنگام لیزر نخواهد داشت.
انجام لیزر موهای زائد حتما باید توسط متخصصان پوست صورت پذیرد که آگاهی کامل نسبت به ساختمان و رشد مو، عوامل طبیعی و غیر طبیعی تاثیر گذار بر موهای نقاط مختلف بدن و آگاهی به فیزیک لیزر و نحوه استفاده و نوع دستگاه لیزر التهاب پارامترهای درمانی مناسب را داشته باشند. سه متغییر طول موج، مدت پالس و فلوئنس با توجه به نوع پوست انتخاب می شود و بایستی سعی شود که اشعه لیزر بیشترین اثر را روی ملانین ریشه مو و نه ملانین پوست و هموگلوبین خون داشته باشد. افراد با پوست روشن و موهای تیره بهترین نتیجه را می گیرند و هر چه رنگ مو روشن تر و رنگ پوست تیره تر باشد، درمان مشکل تر می شود. و باید با الکترولیز موها را از بین برد٬ ولی در افرادی که دارای مقداری ملانین در مو هستند٬ از روش مخلوط ( لیزر و الکترولیز ) می توان استفاده کرد.
ذکر این نکته لازمست که محل موهای زائد در اثر لیزر و تعداد جلسات ان کاملا موثر  می باشد به عنوان مثال در  صورت معمولا موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزر مقاوم تر بوده و به تعدادجلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد . گاهی موهای زائد دراثر لیزر کرکی ونرم شده و دراین مرحله می توان به جلسات لیزر خاتمه داد واز روشهای موقتی کاهش موهای زائد استفاده نمود ؛ زیرا این نوع موها به لیزر کمتر پاسخگو می باشند.

چه کسی کاندید خوب برای درمان با لیزر است؟
چون انرژی نور توسط رنگدانه پوستی بنام ملانین جذب می شود٬ افرادی که دارای موهای تیره و خشن و دارای پوستی روشن هستند بهترین انتخاب برای درمان با لیزر می باشند. افرادی که پوست تیره دارند چون ملانین پوستی در جذب انرژی نور لیزر با ملانین مو رقابت می کند در نتیجه انرژی رسیده به مو کمتر از حد معمول است و اثر لیزر نیز به مراتب کمتر است و در این افراد احتمال صدمه پوستی توسط لیزر بالا است .
تاکنون افرادی که پوست تیره داشتند ٬ جهت لیزر مورد توجه قرار نمی گرفتند ولی با دستگاه لیزر با سیستم خنک کنندگی بسیار عالی و پالس زمانی طولانی جهت خنک شدن پوست ٬ این امکان بوجود آمده که این افراد نیز از درمان با لیزر سود ببرند. 

تاثیر لیزر و مراقبتهای بعد از لیزر :
اولین اثر لیزر برروی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر درمانی است ٬لذا تا دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند ، بعد از دو هفته مو های لیزر شده سست و نازک تر می شود و رشد مو هم کمتر می شود . هر بار که لیزر مو تکرار می شود تراکم موها هم کمتر می شود تا اینکه بالاخره اکثر موههای زائد ( ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند ، در ضمن در فواصل لیزر درمانی ( ۴ تا ۶ هفته یک بار ) به بیمار توصیه می شود که موها را بتراشد ( با تیغ یا ریش تراش ) و توصیه اکید پزشک معالج این است که درفواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه مثل بند انداختن پرهیز کند. چون کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبر باعث می شود ریشه موها خراب شود و تاثیر لیزر درمانی کمترمی شود.

در طول درمان با لیزر پوست توسط یک سیستم خنک کننده محافظت می شود. این نوع لیزر حاوی یک سیستم خنک کننده است که از طریق تماس با سطح پوست٬ آن را خنک کرده و ازصدمات حرارتی لیزر جلو گیری می شود وبنابراین بیمار احساس ناراحتی کمتری می کند.
بعد از لیزر هیچ  گونه زخمی روی پوست بیمار ایجاد نمی شود فقط در تعدادی از بیماران قرمزی متوسط ایجاد می شود که  طی ۲ تا ۳ هفته بهبود پیدا می کند. گاهی لکه های حلقوی درمحل لیزر ایجاد می شود.  این خونمردگی ها معمولاً پس از مدت کوتاهی برطرف می شود وجای نگرانی وجود ندارد . قرمزی پس از لیزر نیز با خنک نمودن پوست وهمچنین استفاده از کرمهای حاوی استرویید کاهش یافته ومعمولاً بیش از یک روز باقی نمی مانند .

مکانیسم اثر لیزر در رفع مو های زائد :
برداشت مو به وسیله لیزر، بر پایه جذب انتخابی نور به وسیله مواد بیولوژیکی بدن نهاده شده است که در آن انرژی به شیوه ای به فولیکول مو منتقل می شود که آسیب های بافتی در فولیکول مو در حداکثر میزان خود و در بافت های محیطی در حداقل باشد. رنگدانه ملانین در اپیدرم حتی در پوست های تیره بسیار کم و در مقابل به میزان بسیار زیاد در مو تجمع یافته است. بنابراین ملانین بهترین و مهمترین ماده بیولوژیکی هدف برای بکارگیری اصول جذب انتخابی لیزر به منظور رفع موهای زائد می باشد.
ملانین، طول موج های نوری بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر را به خوبی جذب می نماید. این محدوده طول موج را دامنه اپتیکی ملانین گویند. به بیان دیگر، در این طول موج، ملانین بهترین ماده هدف برای جذب لیزر است. از آنجایی که لیزر فقط رنگدانه های تیره موجود در ریشه های مو را هدف قرار می دهد، بنابراین درمان موهای سفید ، روشن و پرزهای صورت و بدن توسط لیزر نتایج قابل توجهی بدنبال نخواهد داشت. همچنین در افرادی که دارای پوست روشن هستند نتیجه درمان موهای ناخواسته بهتر از درمان در افراد دارای پوست برنزه و تیره می باشد.

لیزر سه تا مکانیسم دارد . نور ایجاد گرما میکند و با این گرما ایجاد بهبودی در پوست می کند  این همان لیزری است که در دو تا کار از آن استفاده می کنیم یکی در موی زائد استفاده می کنیم . نور از طریق رنگ مشکی موی زائد وارد می شود و انتهای ریشه مو را تخریب می کند و مو از بین می رود . 
مکانیسم اثر لیزر در درمان موهای زائد بدین صورت است که ایجاد حرارت در ریشه ی مو می کند و ما میتوانیم در یک قطر محدودی استفاده بکنیم . در هر پالس آن 2سانتی متر از مجموعه موها را می توان از لیزر استفاده کرد. تششعاتی که از لیزر می آید و وارد می شود و در پوست خرد می شود و به ریشه های مو می رسد و انتهای مو را کاملا درگیر می کند، باعث می شود که آنجا یکسری تاول هایی را ایجاد کند . این تاول هایی که درعمق پوست یا ریشه ی مو ایجاد می شود باعث می شود که این ریشه های مو از بین بروند . پس ما در یک مرحله نمی توانیم همه ی ریشه ی مو را تحت تاثیر قرار بدهیم . باید درچند مرحله و حداقل چهار مرحله لازم است که با فاصله های 4 تا 6 هفته استفاده بکنیم . برای هر مو حداقل باید چهار جلسه تحت اثر اشعه قرار بگیرد . 

شاید یک نفر یک جلسه لیزر بکند و موهایش هم کامل بریزد ولی بعد از سه ماه همه ی آنها برمی گردند . معمولا اگر چهار جلسه لیزر را انجام بدهید با توجه به تجربه خودمان در ایران 70 درصد پاسخ می دهد ولی در کتابهایی تا 90 درصد هم نوشته اند . 

چه مناطقی از بدن با لیزر می توان استفاده کرد ؟
به دلیل تنوع دستگاه های لیزر تمام نواحی بدن قابل درمان می باشند. نواحی عمده عبارتند از:
صورت شامل پشت لبها – چانه و گردن – گونه ها – دور ابرو - پیشانی – گوش – سینه – وسط سینه – شکم – پشت – زیر بغل – ساعد – بازو – شانه ها – ساق پا – ران – کشاله ران و ...

انواع دستگاههای لیزر برای موهای زائد : 
لیزرهای موجود که مجوز FDA را برای انجام درمان موهای زائد دریافت کرده اند، شامل لیزرهای روبی، الکــساندریت، دیود و پالس لایت فتودرم است. ویژگی های تمامی دستگاه های فوق این است که بیشترین صدمه را به پیاز مو وارد می کنند، بدون این که بافت سالم اطراف دچار تغییرات چندانی شوند.

دستگاه لیزر Diod :
این لیزر بهترین پاسخ را می دهد ولی چون باید دستگاه لیزر را روی پوست بچسبانیم میزان عوارض آن نسبت به بقیه ی لیزرها بیشتر است . اگر فرد آگاهی و تجربه ی کامل نداشته باشد می تواند پوست فرد را بسوزاند. لیزر دیود با طول موج ۸۰۰ نانومتر می باشد.این دستگاه در نژاد ایرانی مناسب است.

دستگاه لیزر الکساندریت alex :
یکی از پیشرفته ترین دستگاهای لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد . یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration) و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست می باشد . لیزرهای الکساندریت با طول موج ۷۵۵ نانومتر می باشند.در حال حاضر این دستگاه كم دردترین،كم خطرترین، سریعترین و موثرترین دستگاه می باشد. در این میان دستگاه های لیزر الکساندریت بیشترین و بهترین تاثیر و کم ترین عارضه را دارد.در نژاد ایرانی اسفاده از این دستگاه مناسب است.این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش می باشد.

دستگاه لیزر Nd YAG :
. با طول موج ۱۰۵۶ نانومتر در زمره لیزرهایی هستند که قادر به درمان موهای ناخواسته بر اساس مکانیسم یاد شده فوق می باشند که برای کسانی که پوست و موهای تیره دارند خوب است.

دستگاه IPL :
 این دستگاه لیزر نیست بلکه نور تشدید شده‌ای هستند که با عبور از فیلتر، نوری با طول موج معین ایجاد می‌کنند و اثر آن روی مو مانند اثر لیزرها است. 
هیچ دستگاه لیزری نمی‌تواند به طور 100 درصد موهای بدن را از بین ببرد و هدف از درمان کاهش طولانی مدت تراکم موها، کاهش سرعت رشد وکاهش ضخامت مو تا حدی است که مورد رضایت بیمار باشد. هرچه پوست روشن‌تر و مو تیره‌تر باشد بهتر جواب می‌دهد و تعداد جلسات درمان برای افراد با پوست تیره یا موی روشن ممکن است بیشتر شود چون درصد رفع موهای زائد در هر جلسه برای این افراد کمتر است.
در لیزر دیود نتیجه خوبی داریم و در کسانی که پوستشان سبزه است یک مقدار سخت است و در پوستشان ایجاد لک می کند . در ایرانیان بهترین لیزری که تا الان خوب اثر می کند لیزر الکساندرید می باشد.
      میزان از بین رفتن و تأثیر درازمدت لیزر موی زائد بستگی به نوع و طول موج دستگاهی دارد که برای از بین بردن مو به کار می رود. با لیزرهای پیشرفته و اختصاصی برای موهای زاند از قبیل لیزر دیود یا الکساندرایت، شانس موفقیت تا 90% نیز می رسد. برای رسیدن به این هدف می بایست  لیزر را به طور متوسط بین 5 تا 7 جلسه و با فواصل تقریبی هر ماه یک بار به کار برد. البته تعداد جلسات بسته به نیاز فرد گاهی ممکن است کمتر یا زیادترشود.

مقایسه سرعت و تعداد پالسهای چند دستگاه لیزر موهای زائد در دو قسمت بدن :
[عکس: l01.JPG]فواصل لیزر درمانی  در افراد چقدر است؟
فواصل مراجعه و تعداد جلسات متخصصان برای اپیلاسیون لیزری در منطقة صورت فواصل چهار تا شش‌ هفته‌ای ( یک ماه و کمی بیشتر) و برای مناطق تنه و اندام، فواصل هشت‌ هفته‌ای ( دو ماه و کمی بیشتر) درنظر گرفته‌اند. برای رسیدن به حداقل نتایج مطلوب در اپیلاسیون لیزری، سه جلسه لیزردرمانی با فواصل ذکرشده ضروری است. به‌ طور متوسط انجام هشت جلسه توصیه می‌شود. بعد از انجام دادن هر جلسه لیزر، بخشی از موها ممکن است برای همیشه از بین بروند و بخشی هم روشن، کوتاه، ظریف و نازک شوند و رشدشان کند شود. گروهی هم ممکن است به همان شکل اولیه باقی بمانند. تخمین زده شده است که یک جلسه لیزردرمانی ۱۰ تا ۴۰ درصد موها را کاهش می‌دهد و سه جلسه درمان ۳۰ تا ۷۰ درصد. پس از گذشت یک سال ازانجام کامل اپیلاسیون لیزری، معمولا هر شش‌ ماه یک‌بار (سالی دومرتبه) به تکرار لیزردرمانی در مناطق قبلی نیاز است.

آیا انجام لیزر موقع حاملگی اشکالی دارد؟
تحقیقات انجام شده نشان داده که انجام لیزر موقع حاملگی هیچ عارضه ای برای مادر و جنین ندارد حتی اگر لیزر روی شکم خانم باردار انجام شود.

چرا  انجام لیزر نیاز به دفعات متناوب دارد؟
بطور کلاسیک، رفع موهای زاید برای یک دوره طولانی نیاز به درمان های متعددی دارد. در هنگام 
استفاده از لیزر باید توجه داشت که :
مو دارای ۳ فاز رشد میباشد که بیشترین حساسیت موها به پرتوی لیزر در فاز اولیه آناژن است . ذکر این نکته لازم است که فازهای سه گانه رشد مو   در هر یک از نقاط بدن متفاوت است لذا  تعداد دفعات لیزر برای  حذف  موی زائد در بدن  در مناطق مختلف متفاوت می باشد. این موضوع در اشکال ذیل منعکس گردیده است.
در هر جلسه درمانی تنها بخشی از موها در هر منطقه در  فاز آناژن  قرار دارند بدین ترتیب میتوان بصورت نظری این گونه برداشت کرد که افزایش تعداد جلسات درمانی می تواند باعث کاهش بیشتری از  موها گردد -در نهایت اینگونه  یتوان گفت که نتایج مطالعات  نشان داده که بیمارانی که تحت جلسات بیشتری از لیزر درمانی در رفع موهای زاید قرار می گیرند، میزان درصد کاهش مو بیشتر بوده و از طرفی دیگر بروزاثرات جانبی در آنها بیشتر است. بهمین دلیل باید سودمندی استفاده ازلیزر در رفع موهای زاید با توجه اثرات جانبی احتمالی آن مورد سنجش قرار گیرد.
 
ایا اثر لیزر در حذف موهای زائد بلافاصله قابل رویت میباشد؟
خیر! اولین آثار  زودتر از دو هفته قابل رویت نمی باشد. پس از طی  دو هفته موهای  مناطق مورد نظر لیزر سست و نازک  میشود و رشد انها کاهش می یابد  با تکرار جلسات  از تراکم موها  نیز کاسته میشود هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره در صورت تکمیل  جلسات  اکثر موهای زائد بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد از بین می روند 

ایا در فواصل بین لیزر می توان از سایر روشهای حذف مو استفاده نمود؟
در فواصل لیزر درمانی که معمولا ۴ تا ۶ هفته یک بار صورت می گیرد  به بیمار توصیه میشود که موها را  کاملا سطحی با تیغ یا ریش تراش شیو نماید .توصیه اکید  می گردد که درفواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه  به هر شکلی نظیر بند انداختن و یا  استفاده از مومک و… پرهیز گردد چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبرمنجر به کاهش تاثیر لیزر درمانی خواهد شد.
[عکس: soorat.jpg]

در چه صورتی بیمار می تواند به موفقیت لیزر در درمان  موی زائد  اطمینان یابد؟
پس از پایان  جلسات لیزر درمانی تا ۶ ماه پس از اخرین جلسه  در صورت عود  جهت تکمیل و تکرار  دوره هیچگونه هزینه  ای از بیمار دریافت نمی گردد  بدیهی است این شرط در خصوص بیمارانی می باشد که اولا  بررسی کامل در خصوص علت یابی و اتیولوژی رشد موهای زائد را انجام داده باشند و  فواصل بین جلسات لیزر درمانی را رعایت نموده و آن را مطابق با جدول ارائه شده تکمیل نموده باشند. همچنین لازم است بیمار در صورت تجویز دارو های مورد نظر در اختلالات هورمونال آن را مصرف نماید.

آیا لیزردر مردان نیز قابلیت استفاده دارد؟
بله.در ناحیه خط ریش، گردن، ابروها یا در ناحیه اندامها و تنه از لیزر در آقایان می توان استفاده نمود .
آیا لیزر برای موهای طبیعی نیز قابلیت استفاده دارد؟
بله.در صورت تمایل فرد میتوان از لیزر برای از بین بردن موهای ناحیه زیر بغل(armpit)، شرمگاه(bikini line) یا موهای ضخیم در اندامها و تنه استفاده نمود.
در حال حاضر لیزر یا آی پی ای در حذف موهای زائد نقش محوری بازی می کند و نتایج عالی از خود به جای می گذارد.

منبع :سیمرغ
virtual_lifeee@
پاسخ }
#2
بخش دوم : انواع روشهای رفع موهای زائد ( قسمت دوم )


دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد خانگي که به تازگي وارد بازار ايران شده‌اند، کاري شبيه به ليزر براي از بين بردن موهاي اضافي بدن مي‌کنند. در اين دستگاه‌ها از فناوري IPL استفاده شده است. IPL فناوري جديدي در از بين بردن موهاي زائد است که در بيشتر سالن‌هاي زيبايي هم از آن استفاده مي‌شود...
اين دستگاه‌ها، پالس‌هاي نوري را به ريشه موها مي‌تابانند و باعث از بين رفتن آنها و كندشدن رشدشان مي‌شوند. انواعي از ليزرهاي خانگي موجود در بازار براي از بين بردن موي صورت مناسب نيستند و برخي از آنها براي اصلاح موي ناحيه تناسلي طراحي نشده‌اند بنابراين بايد هنگام خريد، نياز خود را از چنين وسيله‌اي در نظر بگيريد. در مورد اين دستگاه‌هاي تازه‌وارد که قيمتشان هم بالاست (بين يک تا سه ميليون تومان)، حرف‌وحديث‌هاي بسياري وجود دارد. به همين دليل به سراغ دکتر رضا رباطي، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي رفتيم تا بدانيم که خريد ليزر موهاي زائد خانگي به درد چه کساني مي‌خورد و به درد چه کساني نمي‌خورد.
 
روش كار دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد خانگي با انواع کلينيکي‌شان تفاوت زيادي دارد؟
روش کار دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد خانگي شبيه دستگاه‌هاي ليزر موهاي زائد کلينيکي است با اين تفاوت که طوري طراحي شده‌اند كه خطر کمتري براي استفاده خانگي داشته باشند و بتوان به سادگي از آنها استفاده كرد. متاسفانه انواع نامرغوبي از اين دستگاه‌ها هم در بازار وجود دارد که به هيچ‌وجه شبيه ليزر عمل نمي‌کنند بنابراين اگر قصد خريد چنين محصولي داريد، حتما از ميان مارک و نشان‌هاي معتبر جهاني انتخاب کنيد.
آيا مي‌توان از اين دستگاه‌ها براي از بين بردن موي زائد تمام نقاط بدن استفاده كرد؟
اين به نوع دستگاه ليزر خانگي بستگي دارد و اگر در دفترچه دستگاه تاکيد شده آن را مثلا براي صورت، سينه يا ناحيه تناسلي استفاده نکنيد، حتما اين توصيه را جدي بگيريد چون ممکن است پالس‌هاي نوري آن دستگاه براي اين نواحي بدن مناسب نباشند اما اگر محدوديت مصرفي در دفترچه ذکر نشده بود،‌ مي‌توان از آن براي از بين بردن موهاي زائد تمام قسمت‌هاي بدن کمک گرفت.
 
استفاده از عينک مخصوص يا دستکش هنگام استفاده از ليزرهاي خانگي لازم است؟
به نوع دستگاه بستگي دارد. اگر لزومي به انجام اين کار وجود داشته باشد، حتما کارخانه توليدکننده، يک عينک يا دستکش همراه محصولش ارائه مي‌دهد و روش استفاده از آنها را در دفترچه يا سي‌دي آموزشي‌اش عنوان مي‌کند. اگر عينکي همراه محصول وجود داشت، حتما بايد از آن هنگام کار با دستگاه استفاده كرد تا عارضه چشمي پيش نيايد.
 
آيا امکان سوختن پوست با استفاده از اين دستگاه‌ها وجود دارد؟
بله، يکي از شايع‌ترين عارضه‌هاي پوستي ليزر، سوختگي است. اگر در استفاده از ليزرهاي کلينيکي يا خانگي دقت‌ نشود، ممکن است پوست فرد دچار سوختگي شود. به همين دليل قبل از استفاده حتما بايد به دقت برنامه‌هاي سي‌دي آموزشي دستگاه را ديد يا روش کار آن را در دفترچه‌ راهنما مطالعه كرد.
 
آيا خود افراد هم مي‌توانند شخصا از دستگاه‌هاي ليزر خانگي استفاده کنند يا فرد ديگري بايد اين کار را برايشان انجام دهد؟
اين دستگاه‌ها براي استفاده فردي مناسب هستند. يعني هرکسي مي‌تواند به تنهايي و بدون کمک ديگران در خانه از آنها استفاده کند.
 
ميزان اثربخشي اين ليزرهاي خانگي با انواع کلينيکي‌شان برابري مي‌کند؟
ليزردرماني کلينيکي روشي براي از بين بردن تقريبا دائمي موهاي زائد است يعني مي‌توان ادعا کرد اين موها در روش کلينيکي ليزر هم صددرصد از بين مي‌روند. البته مي‌توان مطمئن بود که با ليزر موهاي زائد، سرعت رشد و تعداد آنها به مراتب کمتر از قبل مي‌شود. در مورد ليزرهاي خانگي هم هدف همين کم کردن نياز به اصلاح موهاي زائد است. از آنجا که ليزرهاي خانگي سابقه چنداني ندارد، هنوز کمي براي اظهارنظر قطعي يا جبهه‌گيري مثبت و منفي در مورد آنها زود است. بايد افراد مختلفي با جنس و نوع مو و پوست‌هاي متفاوت تجربه استفاده از اين دستگاه را بيان کنند تا بتوان گفت مي‌توان اثربخشي آنها را دقيقا برابر با ليزرهاي کلينيکي دانست يا خير.
 
آيا شما خريد اين ليزرهاي خانگي را به تمام خانم‌ها توصيه مي‌کنيد يا نه؟
خريد اين دستگاه‌ها کاملا انتخابي است. اگر خانمي موهاي زائد بسيار زيادي در ناحيه صورت، دست‌ها يا پاهاي خود دارد، ليزر خانگي از وسايل اصلاح قديمي‌تر براي او مناسب‌تر است اما تهيه اين محصول براي افراد کم‌مو يا آنهايي که حداکثر سالي 2بار براي ليزر موهاي زائد خود به کلينيک مراجعه مي‌کنند، ضرورتي ندارد. ضمن اينکه اين دستگاه‌ها به تازگي وارد کشور شده‌اند و بهتر است تا اطمينان از عملکرد و اثربخشي آنها، براي خريدشان عجله نكرد.
 
آيا نكته خاصي وجود دارد که رعايت آن قبل يا بعد از ليزر مو با اين دستگاه‌هاي خانگي ضروري باشد؟
بهتر است قبل از ليزر، حتما پوست تميز، خشک و عاري از هرگونه لوازم آرايشي يا کرم باشد. بعد از ليزر هم بايد تا چند ساعت يا يک روز، ‌البته در صورت امکان، پوست را در معرض نور آفتاب يا مواد آرايشي قرار نداد و آن را خشک و تميز نگه داشت.

منبع :هفته نامه سلامت

virtual_lifeee@
پاسخ }
#3
چند پیشنهاد و تجربه خودم:
1- به هیچ عنوان ابروی خود را با موکن نکنید چون در دراز مدت ابروی شما کم پشت و باریک و بد حالت میشه. بهترین حالت اصلاح ابرو با تیغ هست. اگر اینکار را انجام بدین حتی در کهنسالی هم ابروهای پروو زیبایی دارید.
2- اپی لیدی روشی خوب ولی درد آوره. من تجربه کردم که دفعه های اول خیلی درآورتره اگه تحمل کنین جواب میده. اما بهتره موقع درد دستگاهو به جهت رویش موها بکشید. باز میشه اول که موها پرتر هستن به شکل نقطه ای بزارین و بردارین تا کم پشت تر شن و بعد میتونید دستگاه را راحت تر حرکت دهید.
3-روغن مورچه هم خیلی خوب و موثره هر وقت با اپی لیدی اصلاح کردید بعدش روغن مورچه بزنین عالی میشه
4- اپی لیدی وسیله خیلی خوبی برای صورت نیست و احتیاط میخاد چون باعث ایجاد زخم و ناهمواری میشه. .لی اگه خواستین استفاده کنین خیلی پشت سرهم یک جا نکشید. از کمپرس یخ استفاده کنین و برای کاهش درد کمی اسپری لیدوکایین بزنید. البته تزریق زیر جلدی این دارو خیلی بیشتر اثر میزاره ولی اگه بلد باشین. با سرنگ های ریز مخصوص انسولین میزننش و در زیر پوست با فاصله منظم.
اگر به خانه من آمدی،
برایم ای مهربان
چراغ بیاور و
یک دریچه که از آن
به ازدحام کوچه خوشبخت بنگرم... 
پاسخ }
#4
اینم واسه پسرهای سایت


ﻧﮑـﺘﻪ ﻫـﺎ ﻭ ﺗﻮﺻﯿـﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﻬﻢ ﻭ ﺷﻨﯿﺪﻧﯿـ ﺑﺮﺍﯼ ﺭﯾﺶ ﺧﻮﺍﻫﺎﻥ !!!
 ﺍﯾﺎ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﯾﺪ ﮐﻪ ﻭﻗﺘﯽ ﺻﻮﺭﺗﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺻﻼ‌ﺡ ﮐﺮﺩﯾﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻗﻮﻝ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺳﻪ ﺗﯿﻎ ﮐﺮﺩﯾﺪ ﺩﺭﺳﺖ ﺷﺶ ﺳﺎﻋﺖ ﺑﻌﺪ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﯿﺒﯿﻠﺘﺎﻥ ﺑﺮﯾﺰﻩ ﺑﯿـــﺮﻭﻥ؟
 ﺍﺻﻮﻻ‌ ﻻ‌ﺯﻡ ﺑﻪ ﺫﮐﺮ ﮐﻪ ﺑﮕﻮﯾﻢ ﺑﻄﻮﺭ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺳﻪ ﺭﻭﺯ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﺻﻼ‌ﺡ" ﺻﻮﺭﺕ ﺳﺒﺰ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﭘﺲ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻫﻔﺘﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻃﻮﺳﯽ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺩﻭ ﻫﻔﺘﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺳﯿﺎﻩ ﻣﯿﺸﻮﺩ ﻭ ﺭﻓﺘﻪ ﺭﻓﺘﻪ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﺒﯿﻞ ﺑﻠﻨﺪ ﻭ ﺑﻠﻨﺪﺗﺮ ﻣﯿﺸﻮﺩ.
ﮐﻼ‌ ﺍﻓﺮﺍﺩ  ﺑﺎﻫﻢ ﻣﺘﻔﺎﻭﺗﻨﺪ ﭼﻮﻥ ﮊﻧﺘﯿﮑﻬﺎﯼ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺑﺎ ﻫﻢ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺍﺳﺖ ﺑﻌﻀﯽ ﻫﺎ ﭘﺮﻣﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻗﻮﻝ ﻋﻮﺍﻡ ﻣﺜﻞ ﺧﺮﺱ ﻣﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺑﺪﯾﻦ ﻧﺤﻮ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﺳﯿﻨﻪ ﺍﺷﺎﻥ ﭘﺮ ﻣﻮ ﺍﺳﺖ ﺭﻭﯼ ﺑﺎﺯﻭﻫﺎﯾﺸﺎﻥ ﭘﺮﻣﻮ ﻫﺴﺖ ﻭ ﻫﻤﯿﻨﻄﻮﺭ ﺭﻭﯼ ﮐﻤﺮ ﻭ ﭘﺎﻫﺎﯾﺸﺎﻥ ﻭ ﺻﻮﺭﺗﺸﺎﻥ ﻫﻢ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﭘﺮﻣﻮ ﺍﺳﺖ ﺑﻪ ﺣﺪﯼ ﮐﻪ ﺗﺎ ﺭﻭﯼ ﮔﺮﺩﻧﺸﺎﻥ ﻣﻮ ﻭ ﺭﯾﺶ ﺩﺍﺭﻧﺪ. ﺑﺮﺧﯽ ﻫﻢ ﮐﻢ ﻣﻮﺍﻧﺪ ﻭ ﺳﯿﻨﻪ ﺍﺷﺎﻥ ﻣﻮ ﻧﺪﺍﺭﺩ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﺒﯿﻠﺸﺎﻥ ﻧﯿﺰ ﮐﻢ ﭘﺸﺖ ﻭ ﮐﻤﺮﻧﮓ ﺍﺳﺖ ﺍﮐﺜﺮ ﺍﯾﻦ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﻓﻮﻟﯿﮑﻮﯾﻠﻬﺎﯼ ﺭﯾﺸﺸﺎﻥ ﺧﯿﻠﯽ ﺯﯾﺎﺩ ﺍﺳﺖ ﯾﻌﻨﯽ ﺭﯾﺶ ﻫﻢ ﮐﻪ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﯿﮑﻨﻨﺪ ﺭﯾﺸﺸﺎﻥ ﮐﻞ ﮐﻞ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ. ﻭ ﺍﻣﺎ ﭼﻪ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﻫﻢ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﯿﺒﯿﻠﻤﺎﻥ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺗﻮﻭﭘﺮ ﻭ ﭘﺮﭘﺸﺖ ﺷﻮﺩ ﻫﻢ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺭﯾﺸﻤﺎﻥ ﮔﺮﭼﻪ ﺷﻮﺩ ﮔﺮﭼﻪ ﯾﻌﻨﯽ ﺭﯾﺸﯽ ﮐﻪ ﺗﺎ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﭼﺸﻢ ﺭﺷﺪ ﻣﯿﮑﻨﺪ ﻭ ﻫﻢ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺳﺮﻋﺖ ﺭﺷﺪ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﺒﯿﻠﻤﺎﻥ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺷﻮﺩ ﻭ ﯾﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺳﯿﻨﻪ ﺍﻣﺎﻥ ﭘﺮﻣﻮ ﺷﻮﺩ ﻣﺜﻞ ﻫﻤﺎﻥ ﺩﺳﺘﻪ ﺍﺯ ﺍﻓﺮﺍﺩﯼ ﮐﻪ ﺑﻬﺸﺎﻥ ﻣﯿﮕﻮﯾﻨﺪ ﺧﺮﺱ. ﭼﻨﺪ ﺭﺍﻩ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ: 1.ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺩﺍﺭﻭﻫﺎﯼ ﻣﺎﻟﯿﺪﻧﯽ ﻣﺜﻞ ﺭﻭﻏﻦ ﻫﻔﺖ ﮔﯿﺎﻩ ﯾﺎ ﺭﻭﻏﻦ ﺗﻘﻮﯾﺘﯽ ﻣﻮ ﮐﻪ ﺍﮐﺜﺮ ﻋﻄﺎﺭﯼ ﻫﺎ ﻣﺨﺼﻮﺻﺎ ﻋﻄﺎﺭﯾﻬﺎﯼ ﻗﺪﯾﻤﯽ ﻭ ﺳﻨﺘﯽ ﺩﺍﺭﻧﺪ
 
2.ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺩﺍﺭﻭﻫﺎ ﯾﺎ ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪﻩ ﻫﺎ ﯾﺎ ﻏﺬﺍﻫﺎﯼ ﮔﺮﻡ ﻣﺜﻼ‌ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺳﺒﺰﯼ ﺷﻨﺒﻠﯿﻠﻪ ﭼﻮﻥ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺮﭘﺸﺖ ﺷﺪﻥ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﺒﯿﻞ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﻣﻔﯿﺪ ﺍﺳﺖ ﯾﺎ ﻣﺼﺮﻑ ﻗﺮﺹ ﺟﯿﻨﺴﻨﮓ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﻭﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺍﮐﺜﺮﺍ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﯾﺎ ﻗﺮﺹ ﺍﺳﯿﺪ ﻓﻮﻟﯿﮏ ﮐﻪ ﺧﻮﻧﺴﺎﺯ ﻫﻢ ﻫﺴﺖ ﯾﺎ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﻏﺬﺍﻫﺎﯾﯽ ﻣﺜﻞ ﺣﻠﻮﺍﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺭﻭﻏﻦ ﺍﺻﻞ ﮐﺮﻣﻮﻧﺸﺎﻫﯽ ﺩﺭﺳﺖ ﺷﺪﻩ ﯾﺎ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪﻫﺎﯾﯽ ﻣﺜﻞ ﺍﺭﺩﻩ ﻭ ﺷﯿﺮﻩ ﮐﻼ‌ ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻃﺒﻊ ﮔﺮﻡ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻭ ﺧﻮﻧﺴﺎﺯ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻭ ﻫﻮﺭﻣﻮﻥ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ.
 
3.ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﺻﺮﻓﺎ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﺧﻮﺩﻡ ﻣﯿﺒﺎﺷﺪ ﻟﺬﺍ ﺻﺪﺭﺻﺪ ﻧﻤﯿﺸﻮﺩ ﮔﻔﺖ ﺭﺍﺑﻄﻪ ﻣﺴﺘﻘﯿﻢ ﺑﺎ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﺒﯿﻞ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺩﻧﺒﻼ‌ﻥ ﺑﻠﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﺩﻧﺒﻼ‌ﻥ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪ ﯾﺎ ﮔﺎﻭ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺍﺻﻄﻼ‌ﺡ ﻋﺎﻣﯿﺎﻧﻪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺗﺨﻢ ﺯﻏﺎﻝ ﻧﯿﺰ ﻣﯿﻨﺎﻣﻨﺪ ﺍﮔﺮ ﺩﻧﺒﻼ‌ﻥ ﺗﺎﺯﻩ ﺭﺍ ﻭﺭﻕ ﻭﺭﻕ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﭘﻨﺞ ﺳﺎﻋﺖ ﻃﯽ ﯾﮏ ﻫﻔﺘﻪ ﻫﺮﻭﺯ ﺭﻭﯼ ﺻﻮﺭﺕ ﯾﺎ ﺳﯿﻨﻪ ﯾﺎ ﻫﺮﺟﺎ ﮐﻪ ﻣﯿﺨﻮﺍﻫﯿﺪ ﭘﺮﻣﻮ ﺷﻮﺩ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺍﺵ ﺭﺍ ﭘﺲ ﺍﺯ ﯾﮑﻤﺎﻩ ﺧﻮﺍﻫﯿﺪ ﺩﯾﺪ.
 
 4.ﺍﯾﻦ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻧﺎﺑﺎﺏ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﯿﮕﻮﯾﻨﺪ ﺩﻭﺩ ﺣﺸﯿﺶ ﺍﮔﺮ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺑﺨﻮﺭﺩ ﺭﯾﺶ ﻭ ﺳﺒﯿﻞ ﮐﻠﻔﺖ ﻭ ﺗﻮﻭﭘﺮ ﻣﯿﮕﺮﺩﺩ ﯾﺎ ﻣﺜﻼ‌ ﻫﻤﯿﻦ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻧﺎﺑﺎﺏ ﻣﯿﮕﻮﯾﻨﺪ ﺳﮕﺲ ﺩﺍﺷﺘﻦ" ﭘﺴﺮ ﺭﺍ ﻣﺮﺩ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻬﺎﯾﺖ ﭘﺮﻣﻮ ﻣﯿﮑﻨﺪ ﺑﺮﺧﯽ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﻭﺭﺯﺷﮑﺎﺭ ﺩﯾﻮﺍﻧﻪ ﻧﯿﺰ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﻣﺼﺮﻑ ﺁﻣﭙﻮﻟﻬﺎ ﯾﺎ ﻗﺮﺻﻬﺎﯼ ﺁﻧﺪﺭﻭﮊﻥ ﺩﺍﺭ ﯾﺎ ﺗﺴﺘﺴﺘﺮﻭﻧﯽ ﯾﺎ ﺣﺘﯽ ﻫﻮﺭﻣﻮﻧﻬﺎﯼ ﺣﯿﻮﺍﻧﯽ ﺁﺩﻡ ﺭﺍ ﻣﺜﻞ ﮔﻮﺭﯾﻞ ﯾﺎ ﺧﺮﺱ ﭘﺸﻤﺎﻟﻮ ﻣﯿﮑﻨﺪ ﮐﻪ ﺷﻤﺎ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ 4 ﺭﺍ ﺯﯾﺎﺩ ﺟﺪﯼ ﻧﮕﯿﺮﯾﺪ ﺯﯾﺮﺍ ﻋﻘﯿﺪﻩ ﻭ ﺳﻠﯿﻘﻪ ﯾﮏ ﻋﺪﻩ ﺧﺎﺹ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺻﺮﻓﺎ ﺟﻨﺒﻪ ﻋﻠﻤﯽ ﻭ ﺗﺎﺋﯿﺪ ﺷﺪﻩ ﻧﺪﺍﺭﺩ. ﺍﻣﯿﺪﻭﺍﺭﻡ ﺍﺯ ﺭﻭﺷﻬﺎﯼ ﻣﺜﺒﺖ ﻭ ﺧﻮﺏ ﭘﺮﻣﻮ ﻭ ﭘﺸﻤﺎﻟﻮ ﺷﻮﯾﺪ.
ﻋﺎﺩﺕ ﻧﺪﺍﺭﻡ ﺩﺭﺩ ﺩﻟﻢ ﺭﺍ ،
ﺑﻪ ﻫﻤﻪ ﮐﺲ ﺑﮕﻮﯾﻢ !....
ﺑﮕﺬﺍﺭ ﻫﻤﻪ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﻨﺪ ﻧﻪ ﺩﺭﺩﯼ ﺩﺍﺭﻡ ﻧﻪ ﺩﻟﯽ ....
پاسخ }
#5
بخش سوم : نکاتی برای اصلاح صورت مردان


[عکس: ar4-993.jpg]
 
چند مطلب جالب: 1-یک مرد معمولی 30 هزار موی ریش در صورت خود دارد. بیشترین تراکم موی صورت در نواحی چانه و بالای لب بالا میباشد.
2-مو روزانه در حدود 0.8 میلی متر رشد میکند که این سرعت در طی روز بیشتر از شب است.
3-بر خلاف تصور تعداد دفعات تراشیدن موهای صورت در سرعت و ضخامت موهای تازه روییده تاثیری ندارد.
4-ایده آل ترین زاویه اصلاح با خود تراش دستی 28-32 درجه میباشد.
5-موهای گردن موازی با پوست گردن رشد میکنند.
6- 42 درصد مردان یا کاملا فاقد موی صورت هستند و یا از کم پوشت بودن موهای صورت خود ابراز نارضایتی میکنند.
7-چنانچه یک اصلاح معمولی تنها 3.5 دقیقه بطول انجامد، یک مرد با تراکم موهای صورت معمولی سالانه 10-15 ساعت را صرف اصلاح موهای صورت خود میکند.
8- مصریان باستان نخستین کسانی بودند که از تیغ های خود تراش استفاده میکرده اند. جنس تیغ ها در آن عهد از برنز بوده است. خود تراش های دستی کنونی توسط (kc.gillette) در سال 1903 ابداع گردید.
انواع خودتراش:
1-خودتراش دستی
2-خودتراش برقی
خود تراشهای دستی(manual razor):
1- تیغ سلمانی(straight/cut throat razor):آرایشگرها و به ندرت افراد معمولی از آنها استفاده میکنند.نکته مهم در استفاده از این خود تراش ها آن است که خود تراش را هنگام اصلاح باید با زاویه 30 درجه و در جهت رویش موها حرکت دهیم.
2- خود تراش های معمولی(safety razor)
3- خود تراش های یکبار مصرف (disposable):شامل خود تراش های یکبار مصرف و خود تراش با تیغ ها و یا کارتریج های یکبار مصرف(disposable cartridge) میباشد. خودتراش های یکبار مصرف در انواع یک تیغه، دو تیغه وسه تیغه موجود میباشند. محصولات ژیلت معروفترین آنها میباشد. برندهای جدید این شرکت به نام های fusion-m3power-mach3 turbo عرضه گردیده اند (و خودتراش venus که ویژه خانم ها میباشد). ویژگیهای این خودتراش ها: 1-اندیکاتورهای لغزنده : پس از اینکه رنگشان از آبی به سفید تغییر کرد، نشانه اتمام عمر مفید تیغ خود تراش میباشد. 2-تیغ های ضد اصطکاک. 3-تکنولوژی جدیدی که دارای یک موتور کوچک مرتعش شونده بوده و میکرو پالس هایی را به تیغه ها ارسال میکند. شرکت ژیلت مدعی است این تکنولوژی باعث برخاستن و سیخ شدن موها گردیده و اصلاح صورت بهتر انجام می پذیرد.
خود تراش های برقی و یا ماشین اصلاح (electric shaver/razor):
بسته به نوع تکنولوژی سر اصلاح شان به دو دوسته تقسیم میگردند:
1- فویل دار و یا نوسانی(foil razor/oscillating):دارای یک تیغه برنده (cutter) میباشند که توسط یک ورقه نازک فلزی مشبک و قابل انعطاف موسوم به فویل (توری) پوشیده شده اند. تیغه با حرکات سریع رفت و برگشتی موها را میتراشند.
انواع ماشین اصلاح نوسانی:
1- تک کاتر(single): دارای یک کاتر (تیغه برنده) بوده که توسط یک فویل پوشیده گردیده است (برای افرادی که رشد موهای صورتشان کند است ایده آل میباشد)
2-کاتر دوبل (double):دارای دو کاتر و دو فویل پوشاننده است.اثر بخش تر و سریعترازنوع تک کاتر میباشد.
3-سه کاتر (triple):دارای 3 آلت برنده و 3 فویل پوشاننده مجزا میباشد.
4-کاتر دوبل+ کاتر میانی(double+integrated cutter):مشابه ریش تراش برقی با کاتر دوبل میباشد، اما یک کاتر در بین دو کاتر اصلی تعبیه گردیده که وظیفه تراشیدن موهای بلند را به عهده دارد.
2-روتاری و یا دوار (rotary razor): دارای 3 تیغه برنده بوده که در پشت شبکه های فلزی معلق(گارد) با حرکت چرخشی موها را میتراشد. تیغه های برنده به فرم مثلث روی دستگاه تعبیه میگردد.
تقسیم بندی شیورهای برقی از نظر منبع نیرو:
1-معمولی(mains):مستقیما به جریان برق متصل میگردند.
2-باطری خور(battery):تنها با نیروی باطری کار میکنند.
3-شارژی(rechargeable): قابلیت شارژ دارند و برای مسافرت ایده آل میباشند. برخی از مدلهای پیشرفته با هر بار شارژ تا 3 هفته شما را از شارژ مجدد بی نیاز میکنند.
نکته:برخی شیورهای برقی کاملا ضد آب میباشند که به اصطلاح(wet and dry) نامیده میگردند.
نکته:برخی ریش تراش های برقی دارای سیستم شستشوی اتوماتیک میباشند.
نکته:سعی کنید ریش تراش فویل داری که خریداری میکنید حتما دارای سر متحرک (pivoting head) باشد. با این قابلیت خود تراش های برقی قدرت مانور شما روی پستی بلندی ها و فرم صورتتان بیشتر خواهد بود.
مقایسه ریش تراشهای فویل دار و دوار:
1-نوع نوسانی و فویل دار اصلاحی یکدست تر و بهتری ارائه میدهد، اما درتراشیدن موهای بلند کارایی لازم را ندارد.
2-نوع روتاری موهای بلند را بهترمی تراشد و قدرت مانور دادن با آن در نواحی دردسر ساز (مثل چانه و گردن) آسانتر میباشد.
3-سر نوع فویل دار شکننده تر و حساس تر میباشد. بنابراین آسیب پذیرتر بوده و زود تر فرسوده و یا سوراخ میگردد.
4-ریش تراش های فویل دار تحریک پوستی کمتری ایجاد میکنند.
5-کسانی که عادت دارند بطورمرتب و روزانه ریش صورت خود را بتراشند بهتر است نوع فویل دار و افرادی که یک روز در میان و یا بیشتر موهای صورت خود را میتراشند، بهتر است از شیورهای دوار استفاده کنند.
نکته: نگهداری، تمیز کاری و روغن کاری ریش تراش های برقی بسیار حایز اهمیت است. سر و آلتهای برنده شیورها پس از مدتی فرسوده، معیوب و کند میگردند. بهتر است سالی یک مرتبه سر و آلت های برنده (تیغه ها) شیور خود را تعویض کنید. پس ازهر بار اصلاح نیز سر شیور را گشوده و درون آن را کاملا تمیز کنید و سپس بوسیله روان کننده های مخصوص تیغه ها را روغن کاری کنید.
نکته:شیورهای شارژی را ابتدا کاملا شارژ کنید و سپس تا موقعی که شارژ شیور کاملا خالی نشده از شارژ کردن مجدد آنها خودداری کنید.
ابزارهای دیگر:
* پیرایشگر ریش(beard trimmer): تریمرهای (مرتب کننده ها) ریش برای مرتب کردن ریش ها و سبیل های بلند و همچنین تنظیم خط ریش بکار میروند. البته برخی ماشین های ریش تراش دارای تریمر نیز میباشند.
* موزن های سر برقی (hair clippers):موزن ها همان ماشین های موزنی سلمانی میباشند.
انواع اصلاح:
1-اصلاح تر(wet):همان اصلاح با خودتراش دستی میباشد.
2-اصلاح خشک(dry):همان اصلاح با ماشین ریش تراش میباشد.
لوازم کمکی اصلاح:
1-خمیر، ژل، کف (فوم) و صابون اصلاح.
2-فرچه اصلاح.
3-لوسین های پس از اصلاح یا همان افتر شیو(after shave): حاوی مواد ضد عفونی کننده،معطر و مرطوب کننده میباشند.
4- لوسیون های قبل از اصلاح(pre-shave): حاوی مرطوب کننده و روغن میباشند.
5-مرطوب کننده ها.
عوارض جانبی اصلاح صورت:
1-بریدگی ها: ممکن است تا 15 دقیقه خونریزی آنها ادامه داشته باشد.برای متوقف کردن خونریزی یک پنبه را به الکل آغشته کرده و روی محل بریدگی قرار دهید. و یا از قلم های (styptic) که حاوی ماده فعال زاج سفید(alum) میباشند استفاده کنید. زاج سفید یک نوع قابض میباشد.
2-خراشیدگی و ساییدگی ها.
3-تحریک پوست صورت.
4-سوزش خود تراش(razor burn): به قرمزی، التهاب و احساس سوزش و تحریک پذیری پس از اصلاح اطلاق میگردد. علت آن فشار بیش از حد تیغ و ماشین ریش تراش بروی پوست هنگام اصلاح است. علل دیگر آن اصلاح با تیغ کند، اصلاح خشک، خیلی سریع تراشیدن موهای صورت، و تراشیدن مکرر یک ناحیه از صورت میباشند. در قسمت های از صورت و گردن که دارای پوست حساس تر و موهای زبر ترهستند احتمال این عارضه بیشتر میباشد. برای پیشگیری ازآن قبل و بعد از اصلاح از لوسیون های مخصوص اصلاح استفاده کنید. برای درمان آن نیز به صورت آب و یا ژل آلوئه ورا (aloe vera) و یا محلول رقیق اسید سالیسیلیک بزنید. هرگز روی پوست آزرده اودکلن و یا الکل نزنید.
5- جوش های اصلاح(shaving rash/razor bumps): علت آن موهای درون روییده میباشد (فرو رفتن سر موها درون پوست) و علایم آن برآمدگی های قرمز، ملتهب، دردناک و چرکین است. موهای درون روییده اغلب در افرادی که موهای مجعد دارند بروز میکند. علل آن از ته تراشیدن زیاد موها، تراشیدن موها خلاف جهت رویششان و کشیدن زیاد پوست صورت حین اصلاح میباشد. پوست را حین اصلاح بیش از اندازه نکشید چراکه احتمال رویش موهای درون روییده افزایش می یابد. هنگامی که پوست را زیاد از حد میکشید موها از فولیکول (مجرای خروجی مو) بیرون زده میشوند و پس از اینکه نوک مو تراشیده و پوست به حالت نخست بر میگردد، مو بدرون فولیکول گیر افتاده وپس از رشد درون فولیکل فر میخورد.برای خارج ساختن موی درون روییده چند دقیقه حوله داغ روی صورت قرار دهید تا موی درون روییده نرم گردد. سپس میتوانید مو را توسط یک موچین استریل بیرون بکشید.همچنین میتوانید لوسیون های حاوی اسید گلیگولیک روی موضع بمالید.اسید گلیگولیک سلولهای مرده پوست را برمی دارد. و یا میتوانید توسط یک مسواک تمیز و با موهای نرم به ملایمت روی موی درون روییده بکشید تا خارج شود.
نحوه اصلاح صورت:
1-تیغ باید تیز و تمیز و صورت نیز گرم، تمیز و مرطوب باشد.
2-خود تراش یک تیغه بهتر است اما نوع دو تیغه و یا بیشتر آن اصلاح بهتر و تمیزتری را ارائه میدهد.
3-صورت را کاملا با آب و صابون بشویید.
4-یا یک حوله را با آب خیلی گرم (نه داغ آب داغ پوست صورت را خشک میکند) مرطوب کنید، و یا حوله را با آب مرطوب کرده وآن را به مدت 30 ثانیه درون مایکروویو قراردهید. سپس حوله گرم را به مدت چند دقیقه روی صورت قرار دهید. این کار موها را نرم و پوست صورت را نرم و قابل انعطاف میکند. به همین خاطر بهتراست پس از استحمام اقدام به تراشیدن ریش کنید.
5-خمیر و یا ژل ریش را توسط فرچه با حرکات دوار روی صورت پخش کنید.بیش از حد کف ریش به صورت نزیند چراکه باعث کاهش کارایی خود تراش میشود. خمیر اصلاح به قطر یک 5 تومانی کافیست.
6-تیغ را زیر آب داغ بگیرید و سپس سینک دستشویی را تا 1/3 از آب خیلی گرم پر کنید.
7-توسط خود تراش و با حرکات ملایم و کوتاه شروع به تراشیدن موها کنید. موها را فقط در جهت رویششان بتراشید.
8-هر از چند گاهی خود تراش را درون آب گرم فرو کرده و تمیز کنید.
9-برای اصلاح خشک پس از شستن صورت آن را کاملا خشک کنید.
10-ترتیب تراشیدن موی صورت: 1-خط ریش و نواحی گونه ها.2 -استخوان آرواره. 3-گردن. 4-چانه. 5-بالای لب بالا (سبیل ها). این به این خاطر است که تراکم مو در چانه و قسمت فوقانی لب بیشتر بوده و هر چه بیشتر کف اصلاح روی آنها باقی بماند نرمتر میگردند.
11-افرادی که دارای پوست حساس بوده و با ماشین اصلاح میکنند نیز بهتر است ابتدا قسمتهای حساس صورت مانند گردن و گونه ها و سپس دیگر قسمت ها را اصلاح کننده. چراکه هرچه سر ماشین اصلاح گرمتر باشد تحریک پوستی نیز بیشتر خواهد بود.
12-در اصلاح خشک ریش را در خلاف جهت رویش موها بتراشید (اما بیش از حد فشار اعمال نکنید). اگر از نوع تیغه های دوار استفاده میکند با حرکات چرخشی و چنانچه از نوع فویل دار استفاده میکنید با حرکات مکرر و فواصل کوتاه موها را بتراشید.
13-صورت را آب بکشید و قسمت هایی که جا انداخته اید را مجددا اندکی کف بزنید و بتراشید.
14-در انتها صورت را با آب سرد بشویید تا منافذ پوست بسته گردند.
نکته: برای جلوگیری از بریدگی پوست، خود تراش را بطور افقی روی صورت حرکت نداده و هنگام تغییر موقعیت آن را به مقدار 2 سانتی متر از پوست بلند کرده و در موقعیت جدید قرار دهید.
نکته: هنگام تراشیدن ریش (هم تر و هم خشک) با دست دیگر اندکی پوست صورت را بکشید.
نکته:چنانچه میخواهید صورت خود را کاملا از ته بتراشید قبل ازخمیر ریش زدن روغنهای قبل از اصلاح به پوست صورت خود بزنید تا پوست صورتتان نرم و لغزنده گردد.
نکته:هنگامی که با تیغ خودتراش اقدام به اصلاح صورت میکنید ،همواره مقداری از پوست صورت نیز همراه با مو کنده میشود به ویژه اگر از تیغ کند استفاده کنید.
نکته:حداقل 20 دقیقه پس از برخاستن از خواب اقدام به اصلاح صورت کنید تا پف و ورم صورت بخوابد.
نکته:اگر پوست صورتتان زیاد جوش میزند بهتر است از ماشین ریش تراشی بجای تیغ خود تراش استفاده کنید.

منبع : بیتوته

virtual_lifeee@
پاسخ }
#6
بخش چهارم : راهکارهایی برای جلوگیری از ریزش مو (استفاده از قرص فیناستراید)

[عکس: 220px-Finasteride.svg.png][عکس: 220px-Finasteride-3D-balls.png]

فیناستراید (به انگلیسی: Finasteride)‏ با نام تجاری پروپشیا (به انگلیسی: Propecia)‏ دارویی است که برای درمان ریزش مو بخصوص در آقایان و همچنین در بزرگی خوش خیم پروستات مرداناستفاده می‌شود. به طور معمول این دارو برای خانم‌ها و همچنین برای مواردی که ریزش مو وارد مرحلهٔ پیشرفته شده‌است مثل نواحی «خط موی عقب رفته» به کار نمی‌رود.سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) کاربرد این دارو را در درمان هیپرپلازی پروستات و آلوپسی آندروژنیک (طاسی به علت افزایش هورمون‌های جنسی مردانه) در مردان تایید نموده‌است ولی استفاده از این دارو در هیرسوتیسم (پرمویی صورت و بدن) زنان مورد تایید FDA نیست.

فیناستراید برای اولین بار طی دههٔ گذشته به منظور کاهش سطح DHT (دی هیدرو تستوسترون) در غدهٔ پروستات در جهت درمان بزرگی خوش خیم پروستات مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان تحت نام تجاری پروسکار (Proscar) به میزان ۵ میلی گرم در روز تجویز می‌شد. در اوایل سال ۱۹۹۰ فیناستراید برای درمان هایپر پلازی (بزرگ شدگی) پروستات با دوز ۵ میلیگرم روزانه تایید شد. به دنبال مصرف این دارو مردان متوجه شدند ریزش موهایشان کاهش یافته و حتی رویش موی جدید هم مشاهده کردند. بعد از تحقیقات زیاد مشخص شد این دارو با دوز ۱ میلی گرم در روز هم می‌تواند اثرات مثبت در ریزش مو داشته باشد. فیناستراید در آمریکا به عنوان داروی موثر بر ریزش موی مردانه با نام پروپشیا تایید شد. این دارو در سال ۱۹۹۸ از طرف انجمن پروپشیا اولین قرص تایید شده علمی در ریزش موی مردانه به خصوص در نواحی ورتکس (وسط سر) و قدامی میانی سر اعلام شد.پس از آن، تحقیقات وسیعی به منظور استفاده از این دارو برای درمان ریزش موی مردانه آغاز گردید که نشان می‌داد استفاده از آن به میزان یک میلی گرم در روز در درمان ریزش مو در بعضی از مردان مؤثر و کافی است.تاریخچهخواص شیمیایی
ماده فیناستراید پودری کریستالی مانند است که در دمایی حدود ۲۵۰ درجهٔ سانتی گراد ذوب می‌شود. در آب نامحلول است اما در کلوروفورم و محلولهای رقیق الکلی حل می‌شود. فرمول شیمیایی آن C[sub]۲۳[/sub]H[sub]۳۶[/sub]N[sub]۲[/sub]O[sub]۲[/sub] است و وزن ملکولی آن ۳۷۲٫۵۵ می‌باشد.

نحوهٔ عملکرد
فیناستراید در سطح مولکولی باعث تحریک رشد موهای تازه می‌شود. این ماده بصورت آزا-استروئیدی ساختگی و با قدرت زیاد به صورت آنتاگونیست غیررقابتی و انتخابی به صورت برگشت ناپذیر فعالیت آنزیمی را که باعث تبدیل هورمون جنسی مردانه (تستوسترون) به فرم فعال آن در فولیکول مو می‌شود مهار می‌کند.
تستوسترون هرمونی است که بر روی پوست، فولیکول مو، غدهٔ پروستات، غدد سبابه و ایجاد کنندهٔ چربی پوست تاثیرگذار است. بافتهای فولیکول مو به فرم خاصی از تستوسترون به نام DHT حساس می‌باشند. تستوسترون توسط آنزیمی به نام ۵ آلفا ردوکتاز reductase) 5) تبدیل به DHT می‌شود. فیناستراید عمل این آنزیم را مهار کرده و بنابراین از تبدیل تستوسترون به DHT جلوگیری می‌کند. ۵ آلفا ردوکتاز بر دو نوع تیپ ۱ و ۲ می‌باشد. تیپ ۱ بیشتر در نمود چربی و تیپ ۲ بیشتر در فولیکول مو و بافت پروستات وجود دارد. مردانی که سطح آنزیم تیپ ۲ آنها طبیعی یا بالا است میزان DHT طبیعی بالا داشته و بیشتر به ریزش موی مردانه و بزرگی خوش خم پروستات دچار می‌شوند. فیناستراید سبب مهار تیپ ۲ این آنزیم می‌شود. سطح DHT را پایین آورده و احتمال ریزش موی مردانه و نیز بزرگی خوش خیم پروستات را کاهش می‌دهد.نیمه عمر پلاسمایی این دارو ۸ ساعت می‌باشد و اثرات بیولوژیکی آن برای زمانی طولانی تر به جا می‌ماند.

استفاده در زنان
استفاده از فیناستراید در درمان ریزش مو در خانمها هنوز به اثبات نرسیده‌است. مخصوصاً این دارو در زنانی که در سن حاملگی بوده و یا حامله هستند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا در تعیین جنسیت جنین دخالت نموده و باعث ایجاد ناهنجاری در ارگان شناسی جنین می‌گردد. فیناستراید از طریق مهار تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون ممکن است باعث ایجاد اختلال در دستگاه تناسلی خارجی جنین پسر گردد. فیناستراید در خانم‌های باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند کنترااندیکاسیون مطلق دارد. بنابراین تجویز و مصرف این دارو و حتی تماس پوستی با قرص یا خرده‌های آن در حین بارداری، توسط شرکت‌های سازنده ممنوع اعلام شده‌است.همچنین از آن جایی که فیناستراید در مایع منی ترشح می‌شود، بهتر است در صورت بارداری همسر یا قصد یا احتمال بارداری وی، از کاندوم استفاده شود.

شیوه مصرف
فیناستراید به صورت قرص‌های ۱ میلی گرمی استفاده می‌شود و میزان هورمون دی هیدروتستوسترون سر را تا ۶۴ درصد و سرم را تا ۶۸ درصد کاهش می‌دهد. بعد از ۱۲ ماه مصرف این قرص موهای کامل و ضخیم سر افزایش یافته و موهای نازک کاهش می‌یابد. فیناستراید به خوبی می‌تواند باعث متوقف شدن پدیده مینیاتوری شود و رشد مجدد موها شروع می‌گردد. قرص بطور روزانه میل می‌شود و در عرض ۴ تا ۶ ماه اثرات آن ظاهر می‌شود. معمولاً بعد از ۲۴ ماه ماکزیموم اثر در موها ایجاد می‌شود. اثر فیناستراید تا زمانی است که مصرف می‌شود.فیناستراید می‌تواند همراه غذا یا با معده خالی مصرف شود.

عوارض جانبی
رایج‌ترین عارضهٔ جانبی مصرف فیناستراید عوارض جنسی است. کاهش میل جنسی در ۲درصد مردان، اشکال در نعوظ در ۱/۳ درصدو کاهش مقدار مایع منی از عوارض مشاهده شدهٔ این دارو در دوز ۱ میلی گرمی آن است. وقتی فرد با این عوارض مواجه می‌شود در صورت قطع مصرف داروعوارض ایجاد شده از بین می‌روند. علاوه بر اینها در تعدادی از مردان بزرگی و حساسیت زیاد سینه مشاهده شده‌است.

احتمال پایداری عوارض جانبی بعد از قطع دارو
مطالعات جدید نشان دهنده پایداری جدی عوارض خطرناک این دارو حتی بعد از قطع طولانی مدت آن می‌باشد.شرکت Merck، تولیدکننده رسمی داروی فیناستراید با نام تجاری "پروپشیا" نیز در جدیدترین بروشور خود این موضوع را به صراحت اعلام کرده است در حالی که در بروشورهای قبلی چنین موضوعی اعلام نشده بود و عنوان گردیده بود که عوارض جانبی این دارو بعد از قطع دارو از بین می‌روند. از طرفی بحث‌های زیادی در رابطه با درصد افرادی که به این عوارض دچار می‌شوند وجود دارد و عده‌ای معتقد هستند که برخلاف ادعای شرکت تولیدکننده، افراد بسیار زیادتری گریبان گیر عوارض استفاده از این دارو می‌گردند. در حال حاضر سایت‌های متعدد اینترنتی از قبیل عوارض جانبی پروپشیا و یا از یک بیمار بپرس مملو از بازخوردها و نگرانی‌های شدید بیماران از پایداری مادام العمر عوارض جدی این دارو هستند. عوارض شایعی مانند ناتوانی جنسی، اختلال در نعوظ، رقیق شدن منی، کاهش شدید میل جنسی و از بین رفتن نعوظ صبحگاهی و در موارد نادرتر بزرگ شدن سینه و سرطان آن، اختلال در حافظه، افسردگی و پرخاشگری در افرادی که روزانه از دوز یک میلی گرمی فیناستراید استفاده می‌کنند دیده شده است.

قیمت :

قرص پروپشیا اصل هر 30 عدد 50000 تومان
قرص فینپشیا هندی هر 30 عدد 7500 تومان
قرص فیناستراید ایرانی هر 30 عدد 1200 تومان

منبع :ویکی پدیا
virtual_lifeee@
پاسخ }
#7
بخش پنجم : راهکارهای برای جلوگیری از ریزش مو (استفاده از محلول ماینوکسیدل)

ماینوکسیدیل (Minoxidil) دارویی است که به شکل سیستماتیک (قرص خوراکی) هنگام زیادی فشار خون (فشار خون بالا) مصرف می‌شود و به شکل موضعی (محلول ۲٪ یا ۵٪) برای درمان طاسی مردانه و ریزش موی آندروژنیک در مردان و زنان استفاده می‌شود
ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ‌های محیطی سبب کم شدن فشار خون می‌شود. تاثیر آن بر درمان طاسی نیز احتمالا به دلیل همین گشادی رگ‌های سطح پوست و افزایش جریان خون است که موجب تحریک فولیکول‌های مو شده و از وضعیت استراحت به وضعیت رشد فعال درمی‌آیند.
رده درمانی: داروهای کاهنده فشار خون
[عکس: 51430027157062291223.jpg]

داروهای استاندارد در درمان ریزش مو شامل محلول ماینوکسیدیل وقرص فیناستراید می باشند . به غیراز این داروها هیچکدام از موارد تجویز شده دیگر دارای اثرات شناخته شده وقطعی نبوده وبه دلیل وجود عوارض احتمالی بهتر است به هیچ عنوان استفاده نشوند .
اثرات این داروها فقط با استمرار استفاده باقی مانده وبا قطع مصرف (حتی مصرف طولانی مدت ) به تدریج پرپشتی موها از بین رفته ولذا مصرف آنها بایستی برای همیشه ادامه پیدا کند . این داروها روند ریزش مو را کند ویا در مواردی به صورت موقت متوقف می کنند .

مکانیسم دقیق اثر محلول ماینوکسیدیل کاملا مشخص نیست ولی دیده شده است که ماینوکسیدیل ریزش مو را در مناطقی که موها نازک وضعیف شده اند کند کرده وموجب ضخیم شدن موهای نازک وکرکی می شود ولی باعث رشد مجدد مو در مناطق کاملا طاس سر و بدون مو نمی گردد .به عبارت دیگر با مصرف ماینوکسیدیل روند طاسی کند شده ولی موهای ریخته شده کاملا در نمی آیند .

محلول ماینوکسیدیل با غلظت های 5-2 در صد استفاده می شود .طرز مصرف محلول ماینوکسیدیل از اهمیت زیادی برخوردار است . محلول بایستی بر روی پوست تمیز و خشک به آرامی مالیده شده (ماساژملایم ) وحداقل 4 ساعت قبل وبعد از آن نبایستی موها شسته شوند . پس از مالیدن دارو سشوار زدن موها ممنوع است . مقدار مصرف 1cc صبح وشب است .

برای بروز اثرات مثبت محلول ماینوکسیدیل حداقل 6-4 ماه استعمال مداوم آن لازم بوده وحداکثر اثر آن 12 ماه بعد از شروع درمان آشکار می گردد . دراویل درمان ممکن است ریزش موها ظاهرا بدتر شود که اهمیتی ندارد وبه تدریج اثرات مفید آن آشکار می گردد .

نتایج درمانی : 
محلول ماینوکسیدیل در ریزش موی فرق وبالای سر بیشتر از طاسی در جلوی سر وخط رویش مو می باشد ر حالی که قسمت های اخیر از نظر ظاهری واجتماعی از اهمیت بیشتری برای فرد واطرافیان وی برخوردار هستند .محلول ماینوکسیدیل در نواحی که اصلا فوليكول يا ريشه مو وجود ندارد کاری انجام نمی دهد

ماینوکسیدیل در ریزش موی خانم ها ( که معمولا به صورت پراکنده منتشر می باشد) نیز بسیار موثر است . هر چقدر فرد جوان تر ،تعداد مو کرکی اش بیشتر واگر زمان طاسی کمتر از ده سال باشد اثر محلول ماینوکسیدیل بیشتر می گردد .

عوارض جانبی : 
محلول ماینوکسیدیل عمدتا در پوست بوده وبیشتر به دلیل وجود پروپیلن گلیکول در محلول ماینوکسیدیل اتفاق می افتند .این عوارض عبارتند از خشکی پوست ، پوسته ریزی ، خارش وقرمزی پوست .اخیرا شکل کف (foam)  ماینوکسیدیل هم به بازار آمده است که عوارض جانبی را ندارد .گاهی هم این محلول باعث افزایش رشد موها در صورت  ومناطق دیگر بدن می شود که بیشتر در خانم ها رخ داده ولی اهمیتی ندارد زیرا خودش خوب می شود . به نظر مولف بهتر است ماینوکسیدیل در زمان حاملگی استفاده نشود .

همانطور که گفته شد پس از قطع مصرف ماینوکسیدیل اثرات مثبت درمانی آن به تدریج از بین رفته تمامی موهائی که درطول مدت مصرف دارد نگه داشته شده ونریخته اند ویا موهایی که به کمک دارو رشد مجدد داشته اند همه یکباره می ریزند وفرد به فرمی که باید بدون مصرف دارومی بود در می آید .ولی سبب ریزش موهائی که نباید تا آن زمان می ریخت نمی شود ، به عبارت دیگر برای حفظ اثرات آن بایستی مصرف دارو را تا آخر عمر ادامه داد.
در صورتی که فرد می خواهداقدام به کاشت موی طبیعی نماید بایستی استعمال ماینوکسیدیل را از چند هفته قبل از عمل قطع نموده زیرا این دارو عروق خونی را گشاد کرده ولذا احتمال خونریزی در حین عمل افزایش می دهد و2 هفته بعد از عمل مصرف را از سر گیرد .رعایت این دوره ی زمانی ناشی موجب می گردد که از ریزش موقتی موهای اطراف منطقه کاشت (که به دلیل شوک ناشی از عمل است ) تا حد زیادی ممانعت به عمل آید .

قیمت :
قیمت نوع ایرانی ساخت شرکت پاک دارو   7 هزار تومن 
نوع فرانسوی 50 هزار تومن
virtual_lifeee@
پاسخ }
#8
از خطرات قرص فیناستراید  حتی لمس کردن این قرص برای خانمهای باردار میتواند اثر  مخربی بر روی  بافت جنسی جنین  بگذارد پس هنگام استفاده از قرص مواظب باشید
پاسخ }
#9
بله رز عزیز یکی از مشکلات این قرص هم این هست که خانمهای باردار و بخصوص انهایی که دارای فرزند پسر در دوران بارداری هستند حتی نباید قرص رو لمس کنند چون احتمالا باعث مشکلاتی در اندامهای جنسی جنین بشه...
virtual_lifeee@
پاسخ }
سپاس شده توسط: فاطمه بانو ، diana ، امیرعباس ، deldadeh
#10
بله
اضافه کنم که خیلی خیلی برای زن باردار خطرناکه
لمس قرص و لمس کردن منی مردی که از این قرص استفاده کرده،  توسط زن باردار خطرناکه. ممکنه آلت جنسی درست تشکیل نشه و ابهام جنسی برای جنین ایجاد شه
اگر به خانه من آمدی،
برایم ای مهربان
چراغ بیاور و
یک دریچه که از آن
به ازدحام کوچه خوشبخت بنگرم... 
پاسخ }
سپاس شده توسط: Sarah ، فاطمه بانو ، امیرعباس ، deldadeh


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان