رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درمان ناباروری
#1
Thumbs Up 
با توجه به اطلاعاتی که به دست اوردم خواستم با دوستان عزیزم در میان بزارم تا استفاده کنن و یکی از دغدغه هاشون کم بشه

اهدای رحم جایگزین

در پاره اي موارد، زوجين از نظر تخمک و اسپرم و تشکيل جنين مشکلي ندارند، اما به چند علت ممکن است جنين نتواند در رحم مادر مراحل رشد و تکامل خود را طي کند:

1- رحم قدرت نگهداري جنين را ندارد و جنين را سقط مي کند.

2- بارداري براي جان زن به علت يک بيماري طبي ديگر خطرناک است.

3- زن به طور مادرزادي فاقد رحم و يا داراي يک رحم بسيار کوچک است.

4- رحم زن به علت دستکاري هاي پزشکي نظير کورتاژ خشن و غير اصولي و يا به علت عفونت هايي نظير بيماري سل، دچار چسبندگي شده است.

در اين صورت جنين را به رحم زن بيگانه اي وارد مي کنند و آن زن جنين را در رحم خود نگهداري مي کند و پس از وضع حمل کودک را به پدر و مادرش بر مي گرداند.

اين کار به لحاظ شرعي و قانوني هيچ مشکلي ندارد و در کشور ما هم از اين روش استفاده مي شود. زوجين مي توانند خود، فردي که داوطلب ارائه رحم جايگزين است را به مرکز درمان ناباروري معرفي کنند و يا از مرکز در اين زمينه کمک بگيرند.

در پژوهشکده رويان ليستي از زنان داوطلب ارائه رحم جايگزين وجود دارد که در صورت نياز زوجين به آنها در اين زمينه کمک مي شود.

با توجه به اينکه فرد ارائه دهنده رحم جايگزين، در طول مدت بارداري متحمل رنج و مشقت مي شود، پرداخت اجرت از سوي زوجين به اين فرد طبق عرف مقبول است. از نظر شرعي نيز چنين زني به خاطر اينکه با جنين رابطه خوني برقرار کرده است، حکم مادر رضاعي طفل را پيدا مي کند و طبق قانون، مشمول ارث و حق و حقوق مادر و کودک واقعي نمي شوند.

اهدای‌ جنين

زمانی که جنین انتقالی حاصل از لقاح تخمک و اسپرم غیر زوج گیرنده باشد، اهدای جنین محسوب می شود. اهدای جنين در دو مورد انجام مي شود.

الف: در مواردي که مشکل ناباروري مربوط به مرد است و مرد قادر به توليد اسپرم نيست (و نه در نمونه مایع منی و نه در بیوپسی بیضه ها)، در این صورت با توجه به ممنوعيت از نظر تعدادی از فقها، ناگزير بايد از اهدای‌ جنين استفاده شود.

دوم: در بیمارانی که احتمال انتقال بیماری های ژنتیکی به نسل بعد وجود دارد، شامل بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس نظیر هموفیلی، دیستروفی عضلانی دوشن و یا ناهنجاری های مادرزادی که با اهدای جنین فابل برطرف شدن باشد.

منابع عمده جنین اهدایی عبارتند از:

1- زوج های ناباروری که طی سیکل درمانی میکرو اینجکشن باردار شده اند و تعداد جنین های تشکیل شده بیشتر از تعداد جنین های انتقالی بوده و تمایلی به استفاده از جنین های منجمد خودشان ندارند

2- از اهدا تخمک و اسپرم یک زوج دیگری که مشکل نازایی ندارند و تمایل به اهدای جنین دارند.

روند اهداي جنين به اين ترتيب است که زوجين بعد از مراجعه به مرکز ناباروري و محرز شدن اين مسئله که با هيچ کدام از روش هاي درمان ناباروري امکان درمانشان وجود ندارد، به واحد مددکاری ارجاع می شوند. مددکار توضیحات کامل درباره مسائل مختلف، ناشناس ماندن، طول زمان انتظار و … را ارائه می کند و پس از طی مدت انتظار نامه اي براي دادگاه خانواده و پزشکي قانوني برای احراز صلاحیت اخلاقی و جسمی و اجتماعی دريافت مي کنند. زوجین پس از صدور مجوز و موافقت حقوقی می تواننددر سیکل درمانی قرار بگیرند.

هم اکنون در پژوهشگاه رویان با توجه به ضوابط، اهدای جنین ناشناس فقط از طریق جنین های منجمد شده قبلی به زوج های نابارور استفاده می شود.

منظور از ناشناس بودن اینست که، پژوهشگاه رویان بنا دارد تا سن 18 سالگی فرزند حاصل از اهدای جنین، زوج داوطلب و زوج نابارور همدیگر را نشناسند و فقط در صورت درخواست فرزند، هویت پدر و مادر ژنتیکی را به وی اعلام کنند. اهدا کنندگان و اهدا گیرندگان پیش از ورود به سیکل، باید درباره مسائل حقوقی و شرعی این کار تحقیق کرده باشند و آن را پذیرفته باشند.

اهدای اسپرم

در مواردي که علت ناباروري مربوط به مرد مي شود و با هيچ يک از روش هاي درماني امکان دريافت اسپرم از مرد وجود ندارد و در واقع توليد اسپرم در مرد صورت نمي گيرد، تنها راه کمک به يک زوج، اهدای‌ اسپرم و يا اهدای جنين است.

در خصوص روش اهدای اسپرم نظرات شرعي متفاوتی از سوی فقها مطرح شده است و این کار در این پژوهشکده رویان انجام نمی شود.در ابن سینا انجام میشود

اهدای تخمک

در بعضي موارد علل ناباروري به گونه اي نيست که با تجويز دارو يا روش هاي پيشرفته درمان ناباروري بتوان آنها را رفع کرد. براي مثال در بعضي زنان به خاطر سن بالا، يائسگي زودرس و اختلالات ديگر، عليرغم سالم بودن ارگان هاي باروري به علت نداشتن تخمک از امکان باروري محروم اند.

در اين افراد تنها راه باروري دريافت تخمک اهدايي از يک داوطلب است. در محيط آزمايشگاه تخمک اهدايي توسط اسپرم هاي مرد که همسر گيرنده تخمک است، لقاح مي يابد و جنين حاصله از اين لقاح در رحم زن نابارور منتقل مي شود.

اولين کودک حاصل از اهدای تخمک در جهان در سال 1984 متولد شده است و اين روش هم اکنون در کشور ما پس از طي مراحل شرعي و قانوني آن سالهاست که مورد استفاده قرار مي گيرد.

* نکات مهم در اهدا تخمک

- حداکثر سني فرد گيرنده تخمک 45 سال است. البته فرد بايد کاملا از خطرات باروري در سنين بالا مطلع باشد و پس از مشاوره هاي لازم با متخصص و روان پزشک، براي اين کار اقدام کند.

- لازم است زوجي که مي خواهند با روش اهدای تخمک تحت درمان قرار گيرند، تحت مشاوره باشند و تمام جوانب اين کار اعم از مسائل روحي، رواني، ارث و قانون و ساير مسائل را در نظر بگيرند و با آگاهي کامل درمان را آغاز کنند.

- آزمايش هاي اوليه پيش از درمان بايد به طور کامل انجام شود. آزمايش اسپرموگرام مرد، معاينات عمومي فيزيکي، آزمايش هاي روتين قبل از بارداري نظير سرخجه، آزمايش هاي ايمني، تعيين گروه خون و RH، ايدز، هپاتيت، معاينات لگني، بررسي حفره رحم و سونوگرافي براي اندازه گيري حجم رحم و در صورت لزوم هيستروسکوپي و لاپاراسکوپي تعدادي از اين آزمايش ها است.

ضمنا رحم فرد گيرنده تخمک در زمان عمل بايد آمادگي داشته باشد، که لازم است اقدامات لازم از قبل انجام گيرد.

- سن اهدا ‌کننده تخمک بهتر است بين 21 تا 34 سال باشد و ترجيحا اين فرد قبلا بچه دار شده باشد، چراکه شانس حاملگي را در فرد گيرنده تخمک بالا مي برد.

- خصوصيات فيزيکي فرد گيرنده و اهدا کننده تخمک، بهتر است هماهنگ باشد. خصوصياتي نظير، رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدني.

- فرد اهدا کننده تخمک (Donor) بايد از نظر ژنتيکي کاملا سالم باشد،‌ همين طور از نظر بيماري هايي نظير سيفليس، هپاتيت، ايدز نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد.

- ارزيابي روان شناختي فرد اهدا کننده تخمک توسط يک شخص حرفه اي نيز بسيار توصيه مي شود. اين سابقه شامل بررسي سابقه خانوادگي، تحصيلي، ثبات روحي،‌ انگيزه اهدا، سابقه بارداري سخت، روابط بين فردي، سابقه قضايي و قانوني، سابقه بيماري هاي روان پزشکي و اختلال شخصيتي است.

* ملاحظات اخلاقي اهدای‌ تخمک

همواره بحث هاي فراواني در رابطه با اهدا کننده تخمک جريان داشته است که آيا بهتر است فرد اهدا کننده يا دونور شناخته شده يا ناشناس باشد.

بسياري از دريافت کنندگان، تمايل به دريافت تخمک از اهدا کنندگان ناشناس هستند، چرا که تمايل دارند حريم خصوصي خود را حفظ کنند. اما در مقابل عده اي نيز اصرار به شناختن اهدا کننده دارند. براي آنها سابقه اجتماعي، فرهنگي اهدا کننده تخمک و ويژگي هاي ژنتيکي اش اهميت زيادي دارد.

موضوع ديگر آشکار کردن يا پنهان داشتن موضوع از کودک حاصل از اين عمل است. در مواردي که بنابر ملاحظاتي اين حقيقت کتمان مي شود، همواره اين خطر وجود دارد که حقيقت ناخواسته آشکار شود. اين موضوع به ويژه در خانواده هايي که تفاهم و توافق وجود ندارد، بيشتر اهميت مي يابد.

به هر حال مهم اين است که استانداردهاي سلامت جسمي و رواني در مورد اهدا کنندگان رعايت شود و براي پيشگيري از مشکلات آتي رضايت نامه از اهدا کننده و گيرنده دريافت شود.

در انتها نظر من ....
من به این نتیجه رسیدم با این امکان که میشه تخمک و اسپرم رو در بانک ذخیره ، ذخیره مرد عزیزان ترنس قبل از عمل تغییر جنسیت این کارو انجام بدن که بعد از ازدواج اگر با فرد استریت زندگی رو شروغ کردن که مشکل ناباروریشون حل میشه و اسپرم یا تخمک برا غریبه نیست و برا خودشونه
و اگر با فردی ترنس مثل خودشون ازدواج کردن کلا بچه برا خودشونه و از رحم اجاره ایی استفاده میکنن و جنین رو پرورش میدن

با تشکز...
برقرار و مانا باشید
اگر در دورترین مکانها...
یا که نه...
در "لامکان" باشد...
و به اندازه زمانها "فاصله"داشته باشد...
باز هم می شود که"بشود"...
اگر...
"امید" من و "خواست" خدایم، "یکی" باشد..
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Rainbow درمان هورمونی(برای ام تو اف) Alone_m_2004 19 1,448 05-16-2020، 02:57 PM
آخرین ارسال: فرنوش
  درمان درد به وسیله شنا کردن asoonik 0 481 05-27-2018، 11:07 AM
آخرین ارسال: asoonik
  درمان هورمونی ام تو اف امید 14 5,189 05-30-2014، 12:38 AM
آخرین ارسال: امید

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان