رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روانشناسي رابطه
آدمهای بازيکن!
یافتن شخصی که ديگران را بازی نمی دهد سخت است, ما ديگران را بازی می دهيم, زيرا به آنها اعتماد نداريم يا احترامی برايشان قائل نيستيم. به خود نيز اعتماد نداريم. اگر احترام و اعتماد بين ما بود, يکديگر را بازی نمی داديم. بازی دادن نشانه ای از ضعف و ناپختگی ست.
از کتاب برف در تابستان
[عکس: gender-symbols.jpg?1370280854]
پاسخ }
سپاس شده توسط: Mighty ، شیده ، محمد رضا ، Farhad
پوسته طلايي 
خيلي وقتها لباسي رو از پشت ويترين مي بيني و پيشِ خودت ميگي : آهان، خودشه ! هموني كه ميخواستم ، از نزديك كه بهش دست مي زني ، جنسش مرغوب نيست و وقتي تنت مي كني ، با وجود مارك خوب و رنگ و لعابش، تو تنت هم خوب نيست ! اما به خودت ميگي ، نه اين چون مالِ فلان برَندِ و فلان آدم معروف هم از اين پوشيده بوده ، من هم بايد داشته باشمش، و حتما خوبه ! و مي خَريش اما تهِ دلت خوشحال نيست و مي دوني درونش قشنگ نيستي !! آدمهايي كه واسه ارتباط هم انتخاب مي كني هم از همين الگو تبعيت مي كنن، پوسته هاي خوشگل با دروني خالي، تُهي، پوك! پوسته هايي طلايي، انقدر طلايي كه چشمت رو مي زنه، مقام، تحصيلات، دنيا ديده، ظاهري رنگارنگ .. كساني كه پوسته هاي از جنس طلا دارند و از درون پُر از بُراده هاي سوخته هستند..وقتي پوسته طلايي كنار رفت ، بالمس بُرادهاشون ، زخمي ميشي و بايد فرار كني ، خودت رو با پوسته طلايي فريب نده ، چون براي ارتباط واقعي، تو به درونِ اون فرد نيازمندي و پوسته طلايي براي پٰز دادن به ديگرانِ و فقط يك اصل مهمه : چقدر كنارِ اون فرد ارزشمندي؟ چقدر خودِ واقعيت رو حس مي كني ؟ چقدر كنارش ، آزاد و رها از خودت، افكارت و باورهات حرف مي زني ؟ چقدر كنارش مي خندي و چقدر برايت آغوش محكمي مي شود ، وقتي كسي نيست ؟؟ 
براي خودت زندگي كن .. آدمها شايد كلِ هفته ، چند دقيقه فقط به يادت بيافتند ..
روانشناس فرنوش خالدي
پاسخ }
سپاس شده توسط: مصطفی ، پانی ، Mighty ، Farhad
چرا هرگز کافی نیستم؟!
برایش چای می ریزم، قصه می گویم، بهترین لباسم را می پوشم، از موفقیت هایم می گویم، از دستاوردها، باورها و اطلاعاتم! 
برایش از قشنگی های این دنیا حرف می زنم، از آدمهای جورواجور و بامزه، از اتفاقهای روزمره ام، حتی شکلک در می آورم، حتی رنگی می شوم، حتی رنگ مو ، لباسها، سایز اندامم و ناخن ام را برایش تغییر می دهم ، تا حس کنم برایش کافی هستم!
دایما سعی می کنم، و دایما می خواهم در این تغییرات نوآوری به خرج دهم، همه چیز مانند یک راند مسابقه است، و من باید برنده این راند باشم، باید او را ببرم، اویی که هرگز برایش کافی نیستم!
اویی که هیچ کدام از کارهایم را نمی بیند و به چشمش نمی آید ، و با یک ته لبخند مصنوعی به تمام موفقیت هایم می نگرد و انگار" یک خب که چی" هم گفته باشد از آن می گذرد! از من می گذرد..
و من باز سعی می کنم... سعی می کنم .. و ... و می میرم ..
چون او ماهیت مرا بهم می ریزد ، و من را از من می گیرد، او مرا نمی خواهد! او دیگری را میخواهد، یک دیگری،یک ایده آل ذهنی، که فقط در همان تخیل می تواند به آن بسنده کند..(بگذار خوش باشد)
من باید این را بدانم ، تلاشهای من محکوم به شکست است، چون من هرگز برای او کافی نخواهم بود، چون او پر از ناکافی هاست، و درونش از ناکافی هایش رنج می برد و نمی تواند ناکافی های خودش را با هیچ تلاشی پر کند، او آرزو دارد ناکافی هایش را با یک دیگری کافی پر کند! اما دریغ که امکان پذیر نخواهد بود، او فقط ناکافی خواهد ماند و تمام ناکافی هایش را بر روی من خواهد انداخت تا من هم مانند او احساس کنم : چقدر معمولی و ناکافی ام ! چقدر عادی و بی فایده!!
در حالیکه که شاید کسی باشد که تو برایش کافی ترین، کافی هستی باشی!! به خاطر ناکافی های او، خودت را ناکافی نبین! 
روانشناس فرنوش خالدی
پاسخ }
سپاس شده توسط: Mighty ، مصطفی ، حوریه بانو ، Farhad
آينه صفت ..
مي خندي، مي خندد..
عصباني مي شوي، خمشناك مي شود..
گريه مي كني .. بهم مي ريزد..
حالش را مي پرسي، از احوالت با خبر مي شود ..
آينه مي شود، مثلِ خودت! 
حالت را بهم مي زند اين بي هويتي و انفعالش!
آينه صفتها ، انگار هيچ جوشش دروني ندارند و دائما منتظرند بر اساس رفتار بقيه ، فقط واكنش نشان دهند! انگار هيچ اصالتي درونشان نيست و فقط بازتابي هستند از ديگري ! ديگري ها !!
آينه صفتها زنداني تصوير آدمهاي ديگر هستند و نمي توانند نفس بكشند ، آينه اي بودن نمي گذارد خودمان باشيم و وقتي زيرِ يك عالمه تصوير غرق شديم، فقط احساس خفگي برايمان خواهند ماند ...
آينه اي نباشيم ...
روانشناس فرنوش خالدي
پاسخ }
سپاس شده توسط: حنانه ، Mighty ، Farhad
چرا بايد با كسي باشيم كه دوستش داريم ؟؟
وقتي مي بينمش قلبم به تپش مي افتد .. دلهره مي گيرم، نا خودگاه مي خندم..
از اتفاقات روزمره عادي ، يك داستان با مزه مي سازم، بهترين لباس، بهترين آرايش و بهترينِ خودم رو بهش نشون ميدم، كنارَش ، منِ بهتري از خودم مي سازم و حضورش من رو زنده مي كنه ،وقتي كسي رو دوست داري ، كمتر غُر مي زني و كمتر زشتي ها رو مي بيني ، كلا انگار يك اكسيرِ بنفش سراسرِ وجودت رو گرفته .. نرم ميشي ، جسوري، و مثل بچه ها مي خندي ..
اما وقتي كسي رو دوست نداري و فقط از روي رفعِ كُتي باهاش وقت مي گذروني ، فقط تيكه ها سرد و خشك وجودت ،رو ميشن، همون تيكه هايي كه خيلي جذاب نيستن و وقتي رو ميشن با ديدنش حالت بد ميشه ! و وقتي حالِ ما از خودمون بد ميشه ، همونجايي كه از دنيا بدمون مياد ، از آدماش .. اتفاقاش و ...
من فكر مي كنم بايد آدمهاي دوست داشتني رو پيدا كنيم ، تا فقط منِ خوبِ خودمون رو بتونيم لمس كنيم ، و براي پيدا كردنشون هيچ وقت تسليم نشيم ..
روانشناس فرنوش خالدي
پاسخ }
سپاس شده توسط: Mighty ، حنانه
نرو كه جانم مي رود ..
كسي مي آيد و شعرهاي قشنگي از تو براي خودت مي خواند ..
شعرهايي از چشمهايت، موهايت، قدم هايت، مهرباني ها و تفاوت هايت .. افكار جالب و احساسات قشنگت ..
گويي آن فرد تمامِ خوبيهايت را به رسميت مي شناسد و بر آنها مهر تائيد مي زند و باعث مي شود تو هم، گه گاه براي خودت همان شعرها را بخواني .. و به خاطر حس قشنگ آن حرفها به آنها معتاد شوي و دائما بخواهي آن شعر ، برايت دوباره و دوباره خوانده شود ، و تو تغذيه شوي ، روحت سيراب شود و جسمت به وجد بيايد! اما مشكل آنجايي ست كه او مي رود، و ديگر سُراينده اي نداري، و كسي نيست كه به رسميت بشناسد، زيباييهايت را، احساست را ، افكار و تفاوتت را ...
غمگين و تهي مي شوي .. و با رفتنش تكه هايي زيبا را از دست مي دهي ..
دقيقا تكه هاي وجودت را با خودش مي برد، و تو براي تكه هاي رفته خودت غصه ها خواهي خورد و اشك ها خواهي ريخت تا وقتي بفهمي تو بدون او هم زيبا، متفاوت، و جذابي ...
روانشناس فرنوش خالدي
پاسخ }
سپاس شده توسط: Mighty ، Kiyana
ارتباط دوطرفه است، نه یک طرفه، بیش از پنجاه درصد سهم خود مایه نگذارید. 
پاسخ }
سپاس شده توسط: Kiyana