رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مادرم، خاتون...
#1
[عکس: 1956378b6pnwj7ug5.gif]
بار دیگر، امر جنسی
مريم‌خاتون يک ترنس‌سکشوال (دوجنسي) بود و مسبب خيلي از مشکلاتش را ازدواج نادرست و ناايمن مادر و پدرش مي‎‌دانست. اينکه مادرش به عنوان يک خدمتکار در خانه يک شازده بوده و همين زمينه ساز تولد يک نوزاد مشکل‌دار را فراهم آورده.
زهرا قدياني

به گزارش مهرخانه: «پدرم يک شازده عياش بود. مادرم کارگري‌شان را مي‌کرد. من ناخواسته بودم. قبل چهل روزگي‌م، مادرم من را برداشت و از خانه پدرم آمد بيرون.» اينها را مريم خاتون مي‌گفت. پشت به تخته، روبروي بچه‌ها، توي کلاس جامعه شناسي پزشکي‌مان، نشسته بود روي صندلي و بي‌پرده از سرنوشت‌ش مي‌گفت. از شرايط تولد و تربيتش. از موقعي که فهميد برخلاف فيزيکش، يک زن است. از دويدن‌هاش براي تغيير جنسيت. از نگاه خانواده و جامعه و از احساسات خودش.

زني شصت ساله که تا ده سال پيش مرد به حساب مي‌آمده و دوبار هم با دو تا زن ازدواج کرده، البته ازدواج منهاي زناشويي! زني که الان با آرايش و لباس و رفتار زنانه نشسته بود روبرويمان و روايت‌هاي عجيب‌وغريبي از زندگي‌ش تعريف مي‌کرد، درحاليکه شوهرش بيرون کلاس منتظرش بود! 
مريم‌خاتون يک ترنس‌سکشوال (دوجنسي) بود و  مسبب خيلي از مشکلاتش را ازدواج نادرست و ناايمن مادر و پدرش مي‎‌دانست. اينکه مادرش به عنوان يک خدمتکار در خانه يک شازده بوده و همين زمينه ساز تولد يک نوزاد مشکل‌دار را فراهم آورده. نمي‌دانم به لحاظ پزشکي چقدر معتبر است اما خاتون ادعا داشت عدم توجه به نيازهاي زن در نزديکي زمينه‌ساز بروز چنين مشکلاتي در فرزند است. «مارون کنند، رودون کشند» ضرب‌المثلي‌ست که مريم خاتون بکار برد به اين معني که والدين کاري مي‌کنند و عواقبش را فرزندان متحمل مي‌شوند. در اکثر اوقات اين کوتاهي ها و اشتباهات حاصل عدم آگاهيست. آسيبهاي ناشي از  عدم آگاهي در امور جنسي البته به همين جا ختم نمي‌شود، انواع ناهنجاري‌ها در خانواده و به گفته کارشناسان بخش اعظمي از طلاق‌ها به همين حوزه باز مي‌گردد.
اينجاست که اين مسئله بيش از پيش ذهن را به خود مشغول ميکند که چه زماني توجه به امر جنسي و اموزش جنسي منظم و مدون در کشور ما پيگيري خواهد شد؟ چه زماني امر جنسي از قامت يک مورد سانسوري، درخواهد آمد و بطور جدي به آن پرداخته خواهد شد؟ چه زماني  امرجنسي براي مسئولين ما «مسئله» خواهد شد؟يکي از نکات جالبي که مريم خاتون در آن جلسه بيان کرد مساعدت نهاد ديني و خصوصاً امام خميني بود. مريم خاتون با مراجعه مستقيم به امام خميني و بيان مشکل خود از ايشان مي خواهند که نظر فقهي خود را بيان کنند. امام خميني در آن برهه زماني، که مصادف شده بود با جنگ تحميلي، با شناخت موضوع و بيان مصاديقي از زمان حيات امامان شيعه، مجوز فقهي اين عمل را به مريم خاتون ميدهند و عمل به فرائض يک زن را پس از عمل بر او واجب مي‌دانند.
اهميت اين امر زماني مشخص مي شود که به گفته مريم خاتون خيلي از متخصصان و حتي پزشکان  در آن زمان با زدن انگ اين مسئله را رد مي کردند و حاضر به پذيرش آن نبودند.
مسئله ديگري که مريم خاتون در آن جلسه مطرح کرد نگاه تحقيرآميز و آزاردهنده جامعه نسبت به اينگونه افراد است. نگاه به دوجنسيها نه به عنوان يک بيمار بلکه به عنوان يک فرد داراي انحراف جنسي و اخلاقي. نگاهي که منجر ميشود به تحقير و طرد هرچه بيشتر از خانواده و جامعه و در نتيجه احساس انزوا و زمينه سازي براي انحراف در اينگونه افراد. باز هم در اينجا نياز به آموزش، خصوصاً آموزش اختصاصي به خانواده هاي اينگونه افراد بيش از پيش حس مي شود. گذشته از اين، طرح چنين مباحثي در جامعه به روشن شدن افراد و پذيرش اين مسئله کمک مي کند. در صورت وجود اين آگاهي فرد با مشاهده اينگونه اختلالات در دنياي درون خود آشفته نمي شود و براي شناخت مشکل به منابع غيررسمي و نامطمئن رجوع نمي کند و در نتيجه گرفتار آسيبها و کج‌روي‌هاي متعاقبش نمي گردد.
پروانگی تو آرزوی من است ای هم قبیله
پاسخ }
#2
واقعا عجیبه از این پرانتزهای سرخودی که در وسط مطلب باز میکنند. واقعا برای قشر ژورنالیست و روزنامه نگار ایران باید تاسف خورد که تنها به فکر نوشتن هستند و هیچ توجه نمیکنند هورت جنسی، هویت جنسیتی، جنس، جنسی، دوجنسی، دوجنسیتی و... همه از هم جدا و بدون ربط هستند. ولی جامعه نویسندگان ایران تنها به پر کردن مطلب کار دارند نه به چیز دیگر
محتا (مرکز حمایت از تراجنسی‌های ایرانی)
پاسخ }
#3
این از بی سوادی و نا آگاهی روشنگران جامعه است.
روزی بهتر خواهد آمد.
یه سوال برام پیش اومده. آیا ایشان زن داشتند واقعا؟
کی ؟ قبل از آگاهی از تراجنسی بودنشان؟
اگر به خانه من آمدی،
برایم ای مهربان
چراغ بیاور و
یک دریچه که از آن
به ازدحام کوچه خوشبخت بنگرم... 
پاسخ }
#4
سلام یکی از بزرگترین مشکلات افراد ترانس عدم آگهی مردم هست ؛ البته بعضی از خانواده ها هم آگاهی لازم را دارند ولی نمی خواهند پذیرش این موضوع برای فرزند خودشان باشند ؛ بهترین راه رسانه ها هستند و یک فرد روحانی که مورد قبول تمام افراد جامعه هست ؛ در صدا و سیما در این مورد گفتگو کند به امید آن روز ؛ روح مادر مهربانمان همیشه شاد


پاسخ }
#5
از زندگى شخصى خاتون خيلى اطلاعات کمى هست. اما تا امروز من چيزى درباره ازدواج خاتون با يک خانم چيزى نشنيده بودم و جايى هم نخونده بودم. من نميدونم اين مطالب رو بر چه اساسى نوشتند
محتا (مرکز حمایت از تراجنسی‌های ایرانی)
پاسخ }
#6
[عکس: 1956378b6pnwj7ug5.gif]
مهرخانه که اینجوری میگه!
پروانگی تو آرزوی من است ای هم قبیله
پاسخ }
سپاس شده توسط: Delsaa ، رویا بانو ، Farhad ، hasti ، amirali ، deldadeh ، رها ، a_b_kh
#7
خدا کنه زودتر دولت یک فکری برای ما ها بکنه.نظرتون چیه همه نامه بدبم به رهبر تا به رسانه ها و مردم اطلاع رسانی دقیق بشه.تا دیگه کسی نباشه ترنس هارو نشناسه و پرانتز باز کنن.
پاسخ }
#8
(07-19-2013، 03:42 AM)mahyar terans نوشته: خدا کنه زودتر دولت یک فکری برای ما ها بکنه.نظرتون چیه همه نامه بدبم به رهبر تا به رسانه ها و مردم اطلاع رسانی دقیق بشه.تا دیگه کسی نباشه ترنس هارو نشناسه و پرانتز باز کنن.
بخدا ای گفتی...کاش میشد1358858691
پاسخ }
#9
[عکس: 1956378b6pnwj7ug5.gif]
اندکی صبر، سحر نزدیک است...
پروانگی تو آرزوی من است ای هم قبیله
پاسخ }
#10
سلام مادرم...
بی نهایت دلم برات تنگ شده...
خاتونم منتظرم زودی غزل رو ببینمو با چادرت نماز بخونم...
راستی مادر خوبم، بچه ها رو می بینی؟روز به روز بیشتر میشیم و روز به روز دردامون از پا درمون میاره...
تو که به خدا نزدیکی بهش بگو که بهمون نگاه کنه...
پروانگی تو آرزوی من است ای هم قبیله
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مریم خاتون پور ملک ارا Mahtaa 17 7,443 03-07-2015، 12:40 AM
آخرین ارسال: a_b_kh

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان