رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مردی که ملکه خواهد شد
#1
مردی که ملکه خواهد شد: علم عطف جنسیت و تراجنسی (به انگلیسی: The Man Who Would Be Queen: The Science of Gender-Bending and Transsexualism) کتابی است نوشته مایکل بیلی در سال ۲۰۰۳ که توسط انتشارات جوزف هنری پرس پخش شده‌است.

بخش اول این کتاب در مورد رفتارهای غیر معمول جنسیتی و اختلال هویت جنسیتی در کودکان آغاز می‌شود. بخش دوم به ارتباط میان اختلال هویت جنسیتی و پس از آن رفتارهای همجنس‌گرایانه می‌پردازد. بایلی به بررسی شواهدی می‌پردازد که بیان می‌کند همجنس‌گرایی طبیعی و مادرزادی است (مانند عوامل ژنتیکی و محیطی) و درباره بعضی کلیشه‌های مربوط به همجنس‌گرایان بحث و صحبت می‌کند. در بخش سوم این کتاب درباره نوع‌شناسی رواشناختی ترنس‌های زن بحث می‌شود و بیان می‌کند دو نوع تراجنسی زن وجود دارد: یکی آن دسته که وی آن‌ها را نوع شدیدی هم‌جنس‌گرایی توصیف می‌کند و دسته‌ای دیگر که تمایل شدید به داشتن جسم زنانه دارند که آن‌ها را autogynephilia نام گذاری کرد.

این کتاب باعث هیاهوی قابل توجهی شد و باعث شد دانشگاه نورت وسترن یک تحقیق رسمی برای ادعای این کتاب انجام دهد و بیلی تا مدت کوتاهی قبل از اعلام نتیجه تحقیق رییس گروه روانشناسی بود و قبل از رسیدن به نتیجه تحقیق از این سمت برکنار شد. سخنگوی دانشگاه نورت وسترن بیان می‌کند کناره گیری بیلی از ریاست این گروه هیچ ارتباطی به تحقیقات نداشته‌است. بیلی خود می‌گوید برخی از منتقدان تلاش زیادی برای سرکوب نظریه autogynephilia در کتاب کردند.


خلاصه
کتاب مردی ملکه خواهد بود به سه بخش تقسیم می‌شود: پسری که پرنسس خواهد بود، مردی که شاید بتواند و زنی که زمانی پسر بود. این کتاب با یک داستان شروع می‌شود داستان فردی که بیلی او را دنی صدا می‌کند. مادر دنی رفتارهای زنانه را در پسرش مشاهده می‌کند و از مراجعه به مددکاران و مشاوران ناامید شده‌است. بیلی شخصی به نام Kenneth Zucker را معرفی می‌کند که با کودکانی سروکار دارد که رفتارهای جنسیتی غیر معمولی دارند. بیلی با استفاده از داستان دنی سعی می‌کند اختلال هویت جنسیتی را تشریح کند، مردانی که رفتار زنانه دارند و زنانی با رفتار مردانه مانند مبدل‌پوشان. این قسمت از کتاب پسرانی را به نوشتار می‌اورد که با عروسک بازی می‌کنند و رفتاری مانند دختران دارند یا دخترانی که با اسباب بازی‌های پسرانه بازی می‌کنند و رفتاری پسرانه دارند.
بخش دوم این کتاب عمدتا مربوط به هم.جنس.گرایان است و حدس و گمان درباره رابطه بین اختلال هویت جنسیتی درکودکی و هم.جنس.گرایی در ادامه زندگی. بیلی در این بخش این بحث را باز می‌کند که آیا هم.جنس.گرایی یک پدیده مادرزادی است یا ممکن است ژنتیکی باشد. بیلی در این بخش از مطالعات خود و یافته‌های یک عصب شناس به نام Simon LeVay و یک متخصص ژنتیک به نام Dean Hamer استفاده کرد.

در بخش سوم این کتاب بیلی اقدام به خلاصه سازی طبقه‌بندی تراجنسی‌های زن می‌کند که ray Blanchard پانزده سال پیش‌تر آن را انجام داده بود. بر طبق نظریه بلانچارد دو نوع تراجنسی زن وجود دارد، یک دسته کسانی که شکل افراطی و شدید هم.جنس.گرایی هستند و دسته دیگر کسانی که علاقه شدیدی به بودن در جسم زنانه (autogynephilia)دارند.

در صفحه پایانی این کتاب بیلی با دنی ملاقات می‌کند و دنی دیگر دچار اختلال هویت جنسیتی نیست، بلکه یک هم.جنس.گرای مرد است.

[عکس: TMWWBQjacket.jpg]
جلد کتاب مردی که ملکه خواهد شد


منابع
  • Bailey، J. Michael. The Man Who Would Be Queen: The Science of Gender-Bending and Transsexualism. Joseph Henry Press، ۲۰۰۳. شابک ‎۹۷۸-۰-۳۰۹-۰۸۴۱۸-۵.
  • «Northwestern s.e.x Researcher Investigated, Results Unknown»
  • Blanchard، R.. «Heterosexual and homosexual gender dysphoria». Archives of Sexual Behavior، ش. ۲ (۱۹۸۷): ۱۳۹–۱۵۲. doi:10.1007/BF01542067. PMID ۳۵۹۲۹۶۱.
پاسخ }
#2
هميشه انسانهايي كه متفاوت مي انديشند تحت فشار زيادي از جانب سنت گرايان قرار مي گيرند. مانند آقاي بيلي..
چه خوب ميشد اگراين كتاب به پارسي هم ترجمه ميشد و در ايران به چاپ مي رسيد.
تقسيم بندي كتاب بسيار جالب و نتيجه هم با توجه به خلاصه اي كه آمده بود، به راحتي قابل پيش بيني نبود...كه همين خود مي تواند پيچيدگي شرايط اين گروه را نشان بدهد.. مي ارزد براي خاندن چنين كتابي وقت بگذاري..
بدن هر انسان، متعلق به خودش است و نه مالكيت عمومي.
پاسخ }
#3
سلام.من هم مطالب قبل توجهی از مایکل بیلی و ری بلانچارد خوندم.مطالبشون جالبه.اگه می شه تو این سایت یه کم بیشتر راجع به autogynephilia صحبت کنیم.این موضوعیه که سایتهای خارجی زیادی دارن روش در قالب وبلاگ و فروم کار می کنند.که به نظر من به تراجنسیتی های هتروسکشوال بیشتر پرداخته بشه.ممنون.
یک تراجنسیتی دگرجنسگرا
پاسخ }
سپاس شده توسط: Mahtaa ، Rasa_RS ، Sarah ، فاطمه بانو ، Delsaa ، Melody ، deldadeh
#4
خیلی اطلاعات خوبی بیان کردید اماجای نقد مجلاتی مثل چراغ در فروم خالیه
پاسخ }
سپاس شده توسط: Sarah ، فاطمه بانو ، Delsaa ، Melody ، deldadeh
#5
پروانه های عزیز میدونم زندگیتون چقدر سخته... من 29 سالمه درک شرایط شما واسم زیاد سخت نیست.

البتهبه این خلقت عجیب خدا هم متاسف نیستم بلکه از خدا میخوام کمکتون کنه ... اصلا نگران نباشید خوشبختانه با پیشرفتهای امروزه علوم که سرعتی معادل سرعت نور به خود گرفته است ان شاء الله همه تون صاحب اجسام عادی خواهید شد.

وبدانید هر نفسی که می آید و می رود جای هزار شکر دارد.

همهتونو دوست دارم.

شایدشما منت های آسمان بر زمین هستید پس به وجود خودتان ببالید ... شما ناقص یا معیوب نیستید بلکه عقل و فرهنگ مردمان و نوع بشر ناقص و معیوب هست.

ازسخنان افراد نادان نرنجید زیرا تمام دانایی او همان چیزی است که به زبان می اورد همان گونه که خداوند جسم شما را متفاوت آفریده است دانایی او را نیز متفاوت آفریده است.
پاسخ }


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان