رتبه موضوع:
  • 3 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مریم خاتون پور ملک ارا
[عکس: 96009866741242347997.jpg]
مريم خاتون پورملك ارا ( متولد ١٣٢٩ هجرى شمسى و ١٩٥٠ ميلادى) اولين تراجنسی شناخته -شده در ايران است كه توانست مشروعيت تغيير جنسيت را در ايران كسب كند. در سال ١٩٧٥ مريم خاتون ( فريدون سابق) كه در صدا و سيماى ان زمان مشغول بود شروع به نامه نگارى با ايت الله خمينى ( كه توسط شاه در عراق در تبعيد بود) ميكند مريم خاتون ميگويد " من به ايشان گفتم هميشه احساس ميكنم يك زن هستم". همچنين مريم خاتون ميگويد: براى امام نوشتم مادرم براى من تعريف كرده كه در ٢سالگى من با گچ خودم رو مثل زنان ارايش ميكردم و امام با تصور اینکه من دو جنسه هستم جواب دادند كه بايد طبق قوانين اسلامى يك زن شوم" در سال ١٩٨٧ مريم خاتون به پاريس سفر ميكند تا با امام ملاقات حضورى داشته باشد ولى ناموفق بود و پس از ان نيز انقلاب اسلامى ايران رخ داد و مسير براى گرفتن اين تاييد بسيار سخت شد. ملك ارا از شغل خود اخراج شد و به اجبار به ايشان هورمون هاى مردانه تزريق شد و تحت درمان روانپزشكان و درمان هاى اشتباه قرار گرفت ملك ارا تسليم نشد و سعى كرد با روحانيون با نفوذ ان زمان ملاقات داشته باشد، از جمله ايت الله هاشمى رفسنجانى. در نهايت ملك ارا مجبور شد باز هم به ايت الله خمينى نامه اى بنويسد. ملك ارا سعى كرد اخرين تير خود را از كمان رها كند. او سعى كرد امام را در جماران ملاقات كند. ولى اين كار ساده اى نبود زيرا جماران تحت تدابير امنيتى شديد بود. ملك ارا كت و شلوارى پوشيد و قرآن را در پرچم ايران پيچيد و كفش هاى خود را از گردن اويزان كرد( مانند حر در واقعه عاشورا) و راهى جماران شد. ماموران امنيتى جلوى وى را گرفتن و با ايشان برخورد كردند ولى ايت الله حسن پسنديده( برادر بزرگتر امام خمينى) پس از ديدن ايشان، اجازه ورود ايشان را ميدهد و شخصا ملك ارا را داخل منزل ميبرند پس از ورود ملك ارا سعى ميكند وضعيت خود را توضيح دهد ولى ماموران امنيتى به پارچه اى كه به دور سينه وى پيچيده شده شك ميكنند و تصور ميكنند وى مواد منفجره حمل ميكند بعد از باز كردن پارچه متوجه ميشوند سينه بند بوده، زنان حاضر در خانه به ملك ارا چادرى ميدهند تا وى خود را بپوشاند. در همين حال پسر امام خمينى ، ايت الله احمد خمينى وارد ميشوند و تحت تاثير داستان ملك ارا قرار ميگيرند و قول كمك به ملك ارا ميدهند. نور اميد به ملك ارا ميرسد و ايشان تحت فشار عصبى بيهوش ميشوند ملك ارا ميگويد:" انجا بهشت بود، فضا، لحظه و همه چيز براى من بهشت بود. در راهرويى بودم و ميشنيدم كه امام خمينى از اطرافيان خود عصبانى هستند و فرياد ميزنند كه چرا با كسى كه به ما پناه اورده اينگونه برخورد ميكنيد و باعث ازار اين فرد ( ملك ارا) شده ايد. امام خمينى ميگفت 'اين بنده خداست'. امام با ٣ تن از پزشكان مورد اعتماد خود مشورت كرد و درباره تفاوت تراجنسی و دوجنسه و خنثى مشكل از ايشان پرسيد. بعد از اين همه چيز براى من فرق كرد" او خانه امام را ترك كرد و نامه اى در دستان وى بود كه اجازه ميداد ملك ارا و تمام تراجنسی ها در ايران تغيير جنسيت دهند. ان نامه فتوا امام بود. همان چيزى بود كه ملك ارا برايش امده بود

به اعتقاد رابرت تيت خبرنگار گاردین فتوای آيت الله خمينی که در آن در صورت تحقق شرايطی، عمل جراحی برای تغييرجنسيت مجاز دانسته می شد تاثير پايداری بجا گذاشت زيرا اکنون ايران به صورت کشور پيشگام درعمل جراحی برای تغيير جنسيت درآمده است ملك ارا پس از اين كار درپى اين بود تا استانداردهاى تغيير جنسيت را در ايران برقرار كند و به تراجنسی هاى ديگر كمك كند. وى موسسه حمايت از بيماران مبتلا به اختلال هويت جنسى را در سال ١٣٨٦ هجرى شمسى با كمك چند تن از پزشكان براى حمايت از تراجنسی هاى ايرانى ثبت كرد. ملك ارا در سال ٢٠٠١ در تايلند تحت عمل جراحى قرار گرفت زيرا به هيچ عنوان از جراحى هاى داخل ايران رضايت نداشت.

مريم خاتون پور ملك ارا در ٢٥ مارچ ٢٠١٢ ( ٦ فروردين ١٣٩١) در خانه بر اثر سكته قلبى فوت شدند و ايشان در محل تولدش در ابكنار، بندر انزلى به خاك سپرده شدند.

منابع:
گروه خبری ژوپی
new york times
guardian
پاسخ }
عالی بود. من کلیت داستان رو شنیده بودم ولی هیچ وقت با جزییات چیزی در موردش نخونده بودم. ممنون.
پاسخ }
خدا خانم ملک ارا  رحمت کنه ... اگر این خانم نبود و از حقانیت من دفاع نمی کرد الان من کجا بودم . همیشه جای این مادر خالی می مونه که اگر بود بمب انرژی و امید می شد .. اما صد حیف و حسرت . هر ترنسی باید بدونه این شخص آغاز کننده راهی بود که اگر الان تابلو راهنمایی داره و درست آسفالت شده به مدد تلاش و رنج های طاقت فرسای او زن ایجادشده .... روح مادرهمه ترنس ها شاد .
پاسخ }
خدا بیا مرزدش ایشون مادر همه ترنس های ایران بود
پاسخ }
به این میگن 1 ترنس واقعی خدا روحش رو شاد کند.....4f290d
پاسخ }
خدای مهربونم کمکمون کن تا مثل مادرمون قوی محکم باشیم و توی طوفان حوادس روزگار شاخه هامون نشکنه
آمین خدای مهربونم

وای خاک عالم 21 حوادث رو اشتباه نوشتم
.......................................  
پاسخ }
مریم خاتون یکی بود و تکرار نمیشه روحش شاد
پاسخ }
تو اکثر وقتای ناراحتی، روحشو کنارم احساس می کنم...
پروانگی تو آرزوی من است ای هم قبیله
پاسخ }
با کمال تاسف انجمن اختلال هویت جنسی که موسس آن مادربزرگوارم خانم ملک آراست مدتی است به حالت معلق در آمده که امیدوارم زحمات این مادر عزیز نادیده گرفته نشود و تمام سعی و تلاش بر این باشد که این انجمن پر رنگ تر و قدرتمندتر از قبل به کارش ادامه بده .... یاد و خاطره مادر عزیزم خاتون گرامی و نامش بر بلندترین ارتفاع دنیا برقرار باشد .
پاسخ }
هنوز هم وقتی دلتنگ میشوم با یاد تو آرام می گیرم ..... خدا می داند که چقدر دوستت دارم .... به یادت هستیم هرجا ... همه جا ... به عشق مادرانه ات سوگند عزیزتر از وجودت نخواهیم داشت .... تو یگانه مادر ترنس هستی .... یادت گرامی و عزیز ..
پاسخ }