رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معجزه گفتگو
#1
دوستای عزیزم این تاپیک اختصاص داره به گزیده ای از کتاب معجزه گفتگو نوشته دکتر سوزان هیت لر که در مورد روابط کلامی زناشویی صحبت میکنه البته میشه با کمی تغییر در نوع محاوره ها این مطالب رو به تمام روابط اجتماعیمون تعمیم بدیم
امیدوارم این مطالب که هر بار بتونم بخشی از کتاب 360 صفحه ای رو براتون مینویسم به درد زندگیاتون بخوره
                                                      به نام خدا

بخش1
اصول گفتگوی مشترکمهمترین عاملی که در زندگی زناشویی و یا اجتماعی موجب شادکامی و موفقیت میشود و یا آنرا تباه میسازد تبادل کلمات و یا همان گفتگوهاست
گفتگو کردن به این معنی است که میخواهید تجارب خود را با هم دیگر در میان بگذارید ، به دانسته های یکدیگر احترام بگذارید و برای هم اهمیت قائل شوید.
آنچه با هم میگویید و میشنوید دنیای مشترک شمارا تشکیل میدهدلحن کلام و کلماتی که به کار میبریدنگرش شمارا نسبت به طرف مقابل نشان میدهدخواه محبت باشد و خواه رنجش و احترام و یا خشم.

زمانی که گفتگوی شما رضایت بخش و محبت آمیز باشد و به طرفیت احساس امنیت بدهد، ارتباط سالمی برقرار کرده اید اما اگر گفتگو ها در جهت سلطه جویی، ایجاد تنش و بی حرمتی و یا ضربه زدن به دیگری باشد نا امنی و بی میلی حاکم میشود
وانگهی از آنجا که بیشترین قسمت از وقت مشترک شما صرف ارتباط کلامی میشودنحوه صحبت کردنتان با یکدیگر بهترین شاخص برای سلامت رابطه شماست
ادامه دارد ...
عشق یعنی ، حالت خوب باشه4a5132
پاسخ }
#2
اسرار صحبت کردن ( شامل 4 اصل)

 (در بخشهای مختلف از دو زوج ساختگی مثال زده میشه برای درک بهتر مطالب)

اصل 1 : به زبان بیاورید

آنچه را در ذهن دارید ،به زبان بیاورید. خواسته ها ، نگرانیها  و آرزوهای خود را به زبان بیاورید
برای آنکه همسر شما هم به آنچه برای شما مهم هست اهمیت بدهد باید خواسته های خود را به زبان بیاورید
یک راه برای جلب همدلی طرف مقابل این است که خود را جدی بگیرید به احساسات و افکار خود توجه کنید و به خود احترام بگذارید
اگر خود را برای داشتن احساسات و افکارتان محق بدانید ، احتمال آنکه همسرتان نیز با همین تصور به صحبتهای شما گوش کند بیشتر خواهد بود
الف-خواسته خود را واقعا به زبان بیاورید :
اشاره یا ارتباط غیر مستقیم ، روشی پر خطر و کم نتیجه است بیان روشن احساسات و خواسته ها از هر نظر روش موثرتری هست
ب-از آرزوکردن و از خود پرسیدن بپرهیزید :
آرزوی اینکه همسر شما فکرتان را بخواند و اینکه گمان کنید میتوانید فکر او را بخوانید باعث نا امیدی هر دوی شما میشود، به جای آرزوکردن و از خود پرسیدن ، بگویید و سوآل کنید.
اگر منتطر شوید دیگری فکر شما را بخواند و یا آرزو کنید که ای کاش طرفم الان همچین حرکت و یا حرفی را بزند، با درد و رنج نا امیدی را تجربه خواهید کرد
لزومی ندارد ماندد کودک دو ساله منتظر بمانید کسی فکر شما را بخواند زیرا بالغ بودن راحت تر است ، شما میتوانید آنچه میخواهید بیان کنید.
ج- از (میدونی که من فکر میکنم... )بپرهیزید:
شایدچون همسر شما قبلا در مورد خاصی توانسته است فکر شما را بخواند وسوسه بشوید که صحبت خود را اینطور شروع کنید " میدونی من چی فکر میکنم ..." امابجای این کار بهتر است فقط فکر خود را مطرح کنید ، چون این طرز صحبت کمی انتقادی به نظر میآید و طرف مقابلتان را به جبهه گیری وا می دارد.
د- درباره خواستن های خود حرف بزنید نه نخواستن ها:
صحبت کردن درباره آنچه نمی خواهید نگرانی های شما را نشانمیدهد و نه خواسته های شما را ، پس در باره خواسته هایتان صحبت کنید و نه چیزهایی که نمیخواهید.
ه- درخواست کنید ، شکایت نکنید :
شکایت بر گذشته تاکید دارد و موجب نا امیدی می شود ، چون گذشته را نمیتوان تغییر داد ، اما در خواست کردن بر خواسته شما انگشت میگذارد و به رفتارهای آتی اشاره دارد و برای بهبود حال راه حلی پیشنهاد میکند.
گاه شکایت ها بصورت سوآل مطرح میشوند. از  "چرا نمیتونی .." ها پرهیز کنید ، جمله هایی از قبیل  "تو باید فلان کار را میکردی " هم نوعی شکایت است.
اما درخواست کردن سوآلی واقعی است که جواب واقعی میطلبد مثلا " مایلی این کاری رو که من دوست دارم با هم انجام بدیم؟"سوآلی هست واقعی که ممکن است پذیرفته شود، رد شود و یا به بحث گذاشته شود.
عشق یعنی ، حالت خوب باشه4a5132
پاسخ }
#3
سیاری از زنان تصور می‌کنند که همسرانشان قوی ولی خیلی کم حرفند. در واقع خانم‌ها در شگفتند که این همسران قوی چرا در باره احساسات و افکار خود چیزی نمی‌گویند یا به‌اصطلاح همه اش توی خودشان هستند.
 
اما، واقعیت این است که مردان هم دوست دارند در باره امید‌ها و آرزو‌ها، ترس‌ها و افکار، احساسات و عواطف خود حرف بزنند. شما سعی می‌کنید ساعتی را با همسرتان و به دور از جار وجنجال بچه‌ها تنها بمانید به آن امید که شاید کمی هم در باره خودتان و زندگی مشترکتان با هم گفت‌وگو داشته باشید اما، غالبا مردان سکوت اختیار می کنند.
 
در واقع، از هر 5 زن، یکی از اینکه همسرش با او ارتباط کلامی خوبی ندارد، گله مند است. 30 در صد آقایان هم مهم‌ترین دلیل اختلاف در زندگی مشترکشان را، ناتوانی آنان در ایجاد ارتباط کلامی با همسرانشان می‌دانند. به راستی چرا؟
 
پاسخ این است: حتی مردانی که علاقه‌مندند در باره احساسات و عواطف و خواسته‌های خود با همسرانشان حرف بزنند یا درد دل کنند؛ یعنی با آنها رابطه کلامی برقرار کنند، این را کاری ساده و راحت نمی‌بینند.
 
دلا یلی وجود دارد که باعث می‌شود مردان به جای بیان احساسات خود لب فرو بندند؛ از جمله: مردها کمی وحشت زده هستند؛ بی‌تردید، زنان در ایجاد رابطه با دیگران مهارت بسیار دارند.
 
زنان، همیشه در صحبت کردن گوی سبقت را از دیگران می‌ربایند. البته، آقایان این را به‌خوبی می‌دانند؛ وهمین طور هم می‌دانند که بیش از یک سوم زنان عقیده دارند که مردها به‌کلی نمی‌توانند با همسرانشان رابطه کلامی خوبی بر قرار کنند و قادر به درک آنان نیستند و نتیجه اینکه، مردها از حرف زدن خیلی می‌ترسند؛ چون اگر ضمن صحبت اشتباه کنند، دچار درد سر می‌شوند.
 
بیش از یک سوم زنان عقیده دارند که مردها به‌کلی نمی‌توانند با همسرانشان رابطه کلامی خوبی بر قرار کنند
 
مرد‌ها در خانه نیاز به آرامش دارند؛ از نظر یک زن، وقتی مرد قدم به خانه می‌گذارد باید از سیر تا پیاز همه آنچه را که طی روز در بیرون از خانه برایش اتفاق افتاده با همسرش در میان بگذارد.
 
بنا بر این، وقتی مرد از محیط کاری پر تنش به خانه بر می‌گردد و با همسری روبه‌رومی شود که انتظار دارد با او وارد یک بحث جدی بشود، تنها یک راه برایش می‌ماند؛ گریز از ورود به بحث و البته گاهی اوقات هم برعکس تسلیم می‌شود.
 
مرد‌ها دوست ندارند در تنگنا قرار گیرند؛ وقتی زن از همسرش می‌خواهد که بیشتر با او به گفت‌وگو بنشیند و مرد در مقابل این خواست همسرش مثل گذشته بر خورد می‌کند، اختلافات آنها بالا می‌گیرد.
 
روشن است که بسیاری از مردها دوست ندارند مثل یک شاهد عینی یا مجرم از سوی همسر خود زیر بمباران سۆال قرار گیرند اما، یک تاکتیک قدیمی هست که استفاده از آن، جریان امورو روابط زناشویی را بهتر می‌کند و آن این است:
 
از این همه دخالت در کارهای همسرتان دست بر دارید ؛ به او فرصت حرف زدن بدهید؛ و نتیجه اینکه به احتمال زیاد زبان به گفتن خواهد گشود. آقایان بیش از هر چیز، انتظار دارند همسرشان با آنان دوست باشد و شرایط و موقعیت شان را به خوبی درک کنند.
آقایان نیاز دارند مدتی را به دور از شما بگذرانند، پس فضای لازم را به آنان بدهید تا ذهن خود را متمرکز کرده و افکارشان را منسجم سازند
 
اگر می خواهید در ارتباط خود موفق باشید به نکات زیر توجه کرده و آن ها را در زندگی به کار بندید تا متوجه تغییرات بزرگی شوید:
 
قابل اعتماد و وفادار باشید: مردان به دنبال زنانی هستند که بتوانند به آنان اعتماد کرده و روی شان حساب کنند. حقیقت این است که برخی از خانم ها راز دار نیستند و کم تر اتفاق می افتد که همسرشان حرف دل خود را نزد آنان بازگو کند. پس نسبت به همسرتان متعهد و مسۆول باشید تا او هم حرفهای خود را به شما بگوید.
 
از سرزنش، دست بردارید و به او احترام بگذارید: وقتی شما به همسرتان احترام می گذارید، گویی به خودتان احترام گذاشته اید. او را به خاطر اشتباهاتش سرزنش نکنید و مدام تصمیماتش را به باد انتقاد نگیرید. آقایان، خانمی که منطقی باشد و در شرایط عصبانیت، خود را کنترل کرده و با بحث منطقی به دعوا خاتمه دهد را بیش تر می پسندند و خیلی بیشتر با وی وارد صحبت و تعامل می شوند.
 
خوش اخلاق باشید: آقایان به دنبال همسری هستند که شخصیت زنانه اش شکل گرفته باشد، مهربان باشد، مرتب داد نزند و از او ایراد نگیرد. مردان در زندگی خود، به دنبال آرامش هستند، می خواهند اوقات خوشی داشته باشند و از زندگی لذت ببرند، بنابراین خوش مشرب باشید، به سرعت عصبانی نشوید و داد و فریاد کردن را به کلی فراموش کنید وقتی یاد بگیرید که حتی در برابر صحبتهای ناراحت کننده همسرتان، قدری صبر کنید و با طمانینه واکنش دهید همسرتان هم با آرامش و اشتیاق بیشتری با شما ارتباط کلامی برقرار می کند.
 
ارتباط کلامی بین همسران
بگذارید با خودش خلوت کند: آقایان نیاز دارند مدتی را به دور از شما بگذرانند، پس فضای لازم را به آنان بدهید تا ذهن خود را متمرکز کرده و افکارشان را منسجم سازند. این کار، احساس خوبی در آنان ایجاد می کند و سبب می شود بعدها، سرحال تر و با نشاط تر شوند، آیا این همان چیزی نیست که شما انتظار دارید؟ زمانی که روز سختی را پشت سر می گذارند، تمایلی به صحبت کردن در مورد آن ندارند! پس اگر همسرتان از شما درخواست کرد که او را راحت بگذارید، بهتر است این کار را انجام دهید.
 
اجازه دهید خودش باشد: برای برخی خانم ها، سخت است که شوهرشان را همان گونه که هست، بپذیرند و دوست بدارند. بیش تر خانم ها تمام مدت در تلاش اند که مدل مو، طرز لباس پوشیدن، شغل و حتی دوستان همسر خود را عوض کنند و آنان را مطابق معیارهای فردی خود سازند. چرا آنان را همان گونه که هستند، قبول نمی کنید و از زندگی لذت نمی برید؟!وقتی به همسرتان اجازه نمی دهید خودش باشد، یک سد ارتباطی بزرگ ایجاد می کنید.
 
از او بخواهید که کمک تان کند: در روزهای تعطیل که در خانه هستید و برنامه ی تفریحی ندارید، از او بخواهید در کارهایی که انجامش برای تان اندکی دشوار است، به شما کمک کند. با این کار، هم وقت تان پر می شود و هم احساس مردانگی بیش تری به او دست می دهد و از همه مهم تر فرصت بیشتری برای تعامل و ارتباط کلامی با یکدیگر می یابید.
منابع: همشهری آنلاین، مجله شادکامی و موفقیت همراه با تغییرات و اضافات,تبیان
پاسخ }
#4
توی این تاپیک یکم تاخیر افتاده عذر خواهی میکنم
به محض اینکه برسم کرج سریع براتون مینویسم مطالبشو
ببخشید
عشق یعنی ، حالت خوب باشه4a5132
پاسخ }
سپاس شده توسط: Farhad ، پانی ، فاطمه بانو ، diana ، amirali ، Sarah ، Delsaa ، ahoo ، Melody
#5
اصل 2 : احساسات خود را بیان کنید

احساسات شما حاوی اطلاعات مهمی هستند که باید با همسر خود در میان بگذارید.
درد جسمانی مارا از وجود بیماری با خبر میکند ، عواطف نیز چنین اند
احساسات چه خوشایند و چه ناخوشایند توجه ما را به سوی وضعیتی مهم خدایت میکند اگر فاقد عواطف بودیم متوجه نمیشدیم که کدام وضعیت به نفع ماست
1 عنوان یک کلمه ای به احساس خود بدهید
وقتی میگویید <احساس میکنم> یعنی اینکه حالتی عاطفی را تجربه میکنید اولین قدم این است که به حالت عاطفی خود توجه کنید تا بتوانید نامی برای ان پیدا کنید مانند : خجالت زده ، مردد ، منزجر ، یا شاد و ...
2 از عبارتهایی چون < احساس میکنم  که تو ...> بپرهیزید
جمله هایی مانند این و < فکر میکنم که تو ... > توضیحی به دنبال دارد که مربوط به دیگری است نه ابراز احساس خود
3 احساس خود را بیان کنید ادا در نیاورید
وقتی به جای بیان عواطف خود با حرکاتی چون اخم کردن و در کوبیدن و این قببیل خود را تخلیه میکنید ، فرصت پاسخگویی سازنده را از طرف مقابل میگیرید.
4لحن کلام خود را ملایم کنید
هر چه لحن کلام شما تند تر باشد پاسخ طرف مقابلتان هم تندتر خواهد بودو هر چه بیشتر درگیر احساسات هیجانی شوید مخالفت شما درباره موضوع مورد بحث بیشتر خواهد شد

5 از  <تو کاری میکنی که من ...> پرهیز کنید
از به کار بردن عبارتهایی چون <تو منو ...> و یا <تو کاری میکنی که من ...>خودداری کنید زیرا احساس شمارا بیان نمیکند بلکه طرف مقابل را متهم میکند.
عشق یعنی ، حالت خوب باشه4a5132
پاسخ }
#6
البته علمی به اسم فنون مذاکره اخیرا ایجاد شده و همه نوع رفتارها، نگاه ها، دستدادن ،... ارتفاع، نوع نشستن، تن صدا، همه اینها رو بررسی میکنه، حتی بازاریاب های حرفه ای این دوره رو میبینن و سیاستمدارا با این علم باید اشنا بشن و کسایی که کمی تو یادگیریش مشکل دارند از مشاوره اساتید این علم کمک میگیرند،
و فقط مربوط به زندگی خانوادگی نمیشه
و همیشه سفارش به برد برد میکنه نه
باخت برد
برد باخت
باخت باخت
"فنون مذاکره"
[عکس: 79e8_امضا.jpg]
پاسخ }
سپاس شده توسط: marjan_d ، ahoo ، Melody ، Delsaa


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گفتگو با پزشکی که تاکنون جنسیت ۱۵۲ نفر را تغییر داده است MOON 4 1,641 01-15-2015، 08:07 PM
آخرین ارسال: Mahsa-B
  گفتگو با «شایسته ایرانی» بازیگر نقش تراجنسی MOON 0 662 10-14-2014، 01:36 PM
آخرین ارسال: MOON
  بررسی خواص معجزه آسای رازیانه deldadeh 21 4,714 06-08-2014، 01:40 AM
آخرین ارسال: maryam

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان