رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقیاس کینزی
مقیاس کینزی (به انگلیسی: Kinsey Scale) یا مقیاس هم.جنس.گرا - دگر.جنس.گرا در سال ۱۹۴۸ توسط آلفرد کینزی، واردل پومروی و کلاید مارتین ابداع شد و درکتابی به نام رفتار جنسی در مردان (در سال ۱۹۴۸) و رفتار جنسی در زنان (در سال ۱۹۵۳) منتشر شد این دو کتاب همچنین با نام گزارش کینزی نیز شناخته می‌شوند. دکتر آلفرد کینزی هفت شاخص برای رفتار جنسی مطرح نموده‌است. در این مقیاس از اعداد یک تا شش استفاده شده‌است که عدد صفر نشان‌دهنده این است که فرد منحصرا دگر.جنس.گرا است و عدد شش نشان‌دهنده این است که فرد منحصرا هم.جنس.گرا است و اعداد یک تا پنج نیز با شدت‌های مختلف بیانگر این است که فرد دو.جنس.گرا است.(+)
[عکس: 800px-Kinsey_scale.jpg]

نگاه کلی
کینزی و تیم تحقیقاتی وی در طی مصاحبه با افراد مختلف دریافتند که افکار و کشش نسبت به جنس مخالف همیشه یکسان نیست. عده زیادی از این افراد بیان کردند که تنها دگرجنس‌گرا هستند و عده‌ای دیگر نیز بیان کردند تنها همجنس‌گرا هستند ولی عده‌ای نیز وجود داشتند که خود را همجنس‌گرا و دگرجنس‌گرا می‌دانستند ولی با نسبت‌های مختلف(+)
دکتر کینزی در کتاب رفتار جنسی در مردان در می‌گوید:
مردان را نمی‌توان به دو گروه هم.جنس.گرا و دگر.جنس.گرا تقسیم کرد. نمی‌توان دنیا را به دو گروه جدا از هم تقسیم کرد جهان زنده مانند یک زنجیر است و هر فرد مانند حلقه‌ای در آن است

وی همچنین در کتاب رفتار جنسی در زنان می‌گوید:
این از ویژگی‌های مغز انسان ایت که سعی می‌کند پدیده‌های اطراف خود را به دو بخش تقسیم کند مانند رفتار جنسی عادی است یا عادی نیست، جامعه می‌پذیرد یا نمی‌پذیرد، دگر.جنس.گرا یا هم.جنس.گرا و غیره. بسیاری از مردم نمی‌خواهند بپذیرند بین دو پدیده همیشه یک درجه بندی وجود دارد(+)

مقیاس
  • ۰. منحصرا دگر.جنس.گرا است و به هیچ عنوان هم.جنس.گرا نیست
  • ۱. غالبا دگر.جنس.گرا و به صورت ضمنی هم.جنس.گرا است
  • ۲. غالبا دگر.جنس.گرا و کمی هم.جنس.گرا است
  • ۳. هم دگر.جنس.گرا و هم هم.جنس.گرا است (دوجنس گرا کامل)
  • ۴. غالبا هم.جنس.گرا و کمی دگر.جنس.گرا است
  • ۵. غالبا هم.جنس.گرا و به صورت ضمنی دگر.جنس.گرا است
  • ۶. منحصرا هم.جنس.گرا است و به هیچ عنوان دگر.جنس.گرا نیست
  • X. بی.جنس.گرایی

نوشته‌های وابسته
مقیاس هری بنجامین

==============
در ادامه دو سایت معرفی میشود که در آن میتوانید شاخص خود را محاسبه کنید
What Is Your Kinsey Scale Rating
The Accurate Kinsey Scale Test
پاسخ }
اونوقت از این مقیاس بیشتر استفاده میشه برای بررسی ترنس ها یا مقیاس هری پنجامین؟
پاسخ }
یک فیلم هم هست به نام کینزی( kinsey) که درباره زندگی و تحقیقات این دانشمند هست.
بسیار فیلم زیبا و دیدنی هستش.
من پیشنهاد میکنم حتما ببینید.
زیباست
پاسخ }
این مقیاس برای رایش جنسی هست و با هویت جنسیتی متفاوت هست. 
از این مقیاس در مقیاس های دیگه کمک گرفته میشه ولی به تنهایی برای دسته بندی ترنس ها کاربرد نداره
محتا (مرکز حمایت از تراجنسی‌های ایرانی)
پاسخ }
به نظرم من مقیاش هری بنجامین کاملتر و قابل قبول میباشد مخصوصا برای دسته بندی ترنسها
دلم برایت تنگ شده 
میدانم روزی توام دلت برایم تنگ خواهد شد 
ولی آن روز دیگر من نخواهم بود???
پاسخ }
سپاس شده توسط: Sina ، Delaram ، Delsaa ، ali ، پانی ، KOUROSH ، Sarah ، amirali ، nik
من کاملا با نظر محتا موافقم جون در مورد خودم هم این مصداق هست .گرا.. جنس.. ادم ممکنه جیزی باشه که اگر دلیل بر ترنس بودن ادم باشه انسان رو به جالش بندازه ...مثلا من شخصی رو میشناسم که گرا.. جنس..ش به زن هست ولی تمایل شدید به تغیر جنسیت از مرد به زن رو داره و حتی میگه بعد از عمل هم دوست دارم با یه زن رابطه داشته باشم ...بس از این مقیاس به تنهایی نمیشه برای ترنس بودن انسان مشکوک به اختلال کمک گرفت....ویزگی های دیگری هم به طبع میطلبه.....در مورد خودم که شدیدا احساس میکردم ه.م.ج.س.گ.ر.ا.هستم تا سالهای زیادی درگیر این قضیه بودم فقط و فقط به خاطر س.ک.س.م. که تمایل به رابطه برقرار کردن به یه مرد به هر دو صورت بودم (منظورم رو که میفهمین؟)رفتم سربازی و بسیاری از کارهای مردونه که از این فکر دست بکشم ولییییییییییییییی حقیقت جیز دیگه ایی بود ،که اینها همش بر میگرده به عدم اگاهی ،جیزی که الان ماها درگیرش هستیم تو اجتماع به خاطر بزیرش .......ومن با مقایسه خودم وهمو ها و ترنس ها فهمیدم به گروه ترنس تعلق دلرم البته بدرم در اومد
من یک باور کهنه ام
پاسخ }
سپاس شده توسط: niko ، nik ، KING ، فردین ، Delsaa ، ArvivrA
(09-08-2014، 08:21 AM)رها نوشته: من کاملا با نظر محتا موافقم جون در مورد خودم هم این مصداق هست .گرا.. جنس.. ادم ممکنه جیزی باشه که اگر دلیل بر ترنس بودن ادم باشه انسان رو به جالش بندازه ...مثلا من شخصی رو میشناسم که گرا.. جنس..ش به زن هست ولی تمایل شدید به تغیر جنسیت از مرد به زن رو داره و حتی میگه بعد از عمل هم دوست دارم با یه زن رابطه داشته باشم ...بس از این مقیاس به تنهایی نمیشه برای ترنس بودن انسان مشکوک به اختلال کمک گرفت....ویزگی های دیگری هم به طبع میطلبه.....در مورد خودم که شدیدا احساس میکردم ه.م.ج.س.گ.ر.ا.هستم تا سالهای زیادی درگیر این قضیه بودم فقط و فقط به خاطر س.ک.س.م. که تمایل به رابطه برقرار کردن به یه مرد به هر دو صورت بودم (منظورم رو که میفهمین؟)رفتم سربازی و بسیاری از کارهای مردونه که از این فکر دست بکشم ولییییییییییییییی حقیقت جیز دیگه ایی بود ،که اینها همش بر میگرده به عدم اگاهی ،جیزی که الان ماها درگیرش هستیم تو اجتماع به خاطر بزیرش .......ومن با مقایسه خودم وهمو ها و ترنس ها فهمیدم به گروه ترنس تعلق دلرم البته بدرم در اومد

من هم دقیقا همینجوری ام !!!! خدایا شکر!
ممنونم

من هم رفتم خدمت ... میفهمم... چقدر بد بود Sad
پاسخ }
سپاس شده توسط: