رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هورمون درمانیMTF ترجمه مقالات خارجیBITA.MT
#10
(08-29-2017، 07:54 PM)Bita.mt نوشته: سلام دوستان هر کسی هورمون درمانی کرده تاثیراتی که از هورمون دریافت کرده به اشتراک بذاره تا همه استفاده کنند.
https://t.me/Mt_bt
مقاله ای در مورد ترنسهای زن (ترنس مرد به زن) :
ترجمه مقالات خارجی تهیه کننده بیتا ام تی تهران

مقدمه برهورمون درمانی :
هورمون ها یک پیام رسان شیمیایی هستند که توسط قسمتهایی از بدن تولید می شوند و به سلول ها می گویند‌ که چگونه کار کنند، چه موقع تقسیم ورشد و چه موقع بمیرند. آنها بسیاری از توابع را تنظیم می کنند، از جمله رشد، میل جنسی، گرسنگی، تشنگی، هضم، متابولیسم، سوزاندن چربی و ذخیره سازی چربی، کنترل سطح قند خون و کلسترول
هورمون های جنسی تنظیم کننده ویژگی های جنس - از جمله اندام های جنسی که قبل از اینکه ما به دنیا می آییم ( تخمدان ها، بیضه ها، و غیره) و همچنین ویژگی های ثانویه جنس که معمولا در توسعه بلوغ (موی صورت / بدن، رشد استخوان، رشد پستان، تغییرات صدا، و غیره)
سه دسته هورمون های جنسی که به طور طبیعی در بدن وجود دارد : هیدروتستوسترون استروژن: استرادیول، استریول، استروئیدها مثل دی پروژسترون .
به طور کلی، "مردان" دارای سطوح بالاتر آندروژن نسبت به "زنان" هستند و زنان تمایل به سطوح بالاتری از استروژن و پروژسترون هستند.
بسیاری از ترانسکشوالها خواهان تغییرات هورمونی هستند که سریعا اتفاق می افتند - اما بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که میزان تغییرات شما بستگی به عوامل بسیاری دارد. این عوامل عبارتند از ژنتیک شما، سن شروع مصرف هورمون ها و وضعیت کلی سلامتی شما. هورمون درمانی به عنوان بلوغ دوم را در نظر بگیرید و بلوغ معمولا سالها طول می کشد تا جلوه های کامل دیده شود. مصرف دوزهای بالاتر هورمون ها لزوما باعث تغییرات سریع نمی شود، اما می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.از آنجا که همه افراد متفاوت هستند، داروها یا دوزهای شما ممکن است به طور گسترده ای از نظر دوستان شما یا آنچه شما ممکن است در کتاب ها یا اینترنت بخوانید متفاوت باشد.
چهار مرحله وجود دارد که در آن شما می توانید تغییرات در حال پیشرفت خود را که در هورمون درمانی  رخ می دهد ببنید.
تغییرات اولیه هورمون درمانی:
اولین تغییرات شما احتمالا متوجه خواهید شد که پوست شما کمی خشک تر و نازک تر خواهد شد. منافذ پوست شما کوچکتر خواهد شد و تولید چربی کمتر خواهد شد. پوست شما ممکن است در معرض خونریزی قرار داشته باشید و در چند هفته اول متوجه خواهید شد که بوهای عرق و ادرار شما تغییر کرده است. این احتمال وجود دارد که شما کمتر بخوابید. هنگامی که چیزها را لمس می کنید، ممکن است "احساس متفاوت" داشته باشند و ممکن است درد و درجه حرارت را به طور متفاوت درک کنید. احتمالا طی چند هفته شما شروع به رشد "جوانه ها" زیر نوک پستان خود خواهید کرد. این ممکن است کمی دردناک باشد، به خصوص درزمان لمس کردن و سمت راست و چپ زیر نوک سینه ها ممکن است ناهموار باشد. این روند طبیعی رشد پستان است و هر دردی که تجربه می کنید به طور قابل توجهی در طی چند ماه کاهش می یابد. مهم است که توجه داشته باشیم که ایجاد سینه از فرد به فرد متفاوت است. هر کس با همان میزان رشد نمیکند و اکثر زنان ترنس حتی پس از سالها هورمون درمانی می توانند فقط به به کاپ کوچک برسند ونهایتا تا کاپ A و Bنیاز به پروتز سینه داشته باشند. سینه های زنان غیر ترنس ، در اندازه و شکل متفاوت هستند و گاهی هم با یکدیگر متفاوتند.
بدن شما شروع به توزیع وزن خود خواهد کرد. چربی در اطراف مفصل و ران ها شروع به جمع آوری می کند و عضلات دست و پا شما حجمش کمتر می شوند و ظاهر نرمتر را دارند زیرا چربی درست زیر پوست شما ضخیم تر می شود. هورمون ها بر روی چربی شکم شما تاثیر نمی گذارد، شما می توانید ببینید توده و قدرت عضلانی خود را به طور قابل توجهی از دست داده اید. برای حفظ عضله و برای سلامت عمومی توصیه میشود ورزش کنید. در کل شما ممکن است پس از شروع هورمون درمانی، بسته به رژیم غذایی، شیوه زندگی، ژنتیک و توده عضلانی، وزن خود را از دست بدهید یا وزن بدست آوردید.
چشمان و صورت شما شروع به ظاهر زنانه تر می کند، زیرا چربی زیر پوست افزایش می یابد و تغییر می کند. از آنجایی که ممکن است دو یا چند سال طول بکشد تا این تغییرات به طور کامل توسعه پیدا کنند، باید حداقل قبل از هر روش روانشناختی چهره فکری، صبر کنید. تغییر ساختار استخوان شما، از جمله چانه، دست ها، دست ها، پاها و پاها، تغییر نخواهد کرد.
بیایید درباره مو صحبت کنیم. مو در بدن شما، از جمله قفسه سینه، پشت و سینه،  ضخامتش کاهش می یابد و با سرعت کمتری رشد می کند. اما ممکن است بعضی با همین حالت کنار بیایند. برای این که شما ممکن است بخواهید هیچ مویی نداشته باشید بهتر است از الکترولیز یا لیزر را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که تمام زنان دارای موهای بدن هستند و این طبیعی است. موهای صورت شما ممکن است کمی نازکتر رشد کند، اما به ندرت بدون الکترولیز یا درمان لیزر به طور کامل از بین می رود. اینکه رشد موهای بدن چقدر باشد بسته به هر فرد متفاوت است.موی سر در افرادی که ریزش مو ندارند پر پشت تر میشود و سرعت رشدش افزایش میابد اما در افرادی که قسمتی از موهای خود را از دست داده اند به ندرت رشد مجدد بوجود می آید ولی هورمون درمانی باعث توقف و کم شدن ریزش موی الگوی مردانه میشود و رشد موها بهتر میشود.
برخی از افراد ممکن است تغییرات جزئی در اندازه یا سایز کفش داشته باشند. این به دلیل تغییرات استخوانی نیست، اما به دلیل تغییرات در رباط ها و عضلات پای شما می باشد.
تاثیر دوم هورمون درمانی بر وضعیت احساسی شما است وضعیت کلی عاطفی شما ممکن است تغییر می کند ، این تغییر از فرد به فرد متفاوت است. بلوغ در برگیرنده از احساسات است، و بلوغ دوم را با گذشت زمان شما تجربه خواهد کرد، هیچ استثنائی نیست. شما ممکن است دریابید که شما به طیف گسترده ای از احساسات دسترسی پیدا کرده اید، یا منافع، سلیقه ها و سرگرمی های مختلفی داشته باشید یا در رابطه با دیگران رفتار متفاوت داشته باشید. در حالی که روان درمانی برای همه نیست، اکثر افراد از دوره ای از روان درمانی حمایت می کنند به شما کمک می کند تا این افکار و احساسات جدید خود را کشف کنید و بدانید که بدن جدیدتان چگونه است.
تاثیر سوم هورمون درمانی طبیعت جنسی است. به زودی پس از شروع درمان هورمون، شما کاهش تعداد نعوظ شما را متوجه خواهید شد. و هنگامی که شما یک شریک جنسی زن دارید، ممکن است توانایی دخول را از دست بدهید، زیرا نغوظ به اندازه طولانی یا پایدار نیست. با این حال، شما هنوز احساسات وابسته به عشق شهوانی دارید و قادر به ارگاسم هستید. شما ممکن است متوجه شوید که لذت وابسته به عشق شهوانی از اعمال جنسی مختلف و قسمت های مختلف بدن خود را دریافت می کنید. ارگاسم شما بیشتر تجربه ای است که در "کل بدن" احساس می شود و طولانی تر می شود، اما با شدت کمتری به اوج می رسد. ممکن است انزال یک مقدار کمی از مایع منی روشن یا سفید داشته باشد. نگران نباشید با استفاده از استمناء و شریک جنسی و وسیله های جنسی دیگر با جسم جدید خود آشنا شوید.
اگر چه بیضه های شما تا کمتر از نصف اندازه اصلی آنها کاهش می یابد، اکثر متخصصان معتقدند که میزان پوست اسکروتئینی موجود در جراحی های بعدی تناسلی تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.
اثر چهارم هورمون درمانی بر روی سیستم تولید مثل است. در عرض چند ماه از شروع هورمون درمانی، باید فرض کنید که شما دائما نابارور و یا ممکن است قابل برگشت پذیر باشد. در بعضی از افراد ممکن است تعداد اسپرم در هورمون درمانی باقی بماند یا تعداد اسپرم آنها پس از متوقف کردن هورمون درمانی دوباره تولید و ادامه پیدا کند، اما باید فرض کنید شاید نابارور شوید که برای شما مناسب نیست.
بسیاری از اثرات هورمون درمان برگشت پذیر هستند، اگر شما آنها را متوقف کنید. تا حدودی می توان آنها را معکوس کرد بستگی به مدت زمانی که شما هورمون ها را گرفته اید. رشد پستان احتمالا غیر قابل برگشت است.
اگر شما یک جراحی ارکیکتومی داشته باشید که  منجر به حذف بیضه ها میشود نیاز به عمل جراحی مجدد تناسلی است، شما قادر خواهید بود که هورمون های کمتری مصرف کنید، اما هورمون ها  حداقل 50 سال برای جلوگیری از تضعیف استخوان ها باید مصرف شود، در غیر این صورت شاهد پوکی استخوان خواهید بود.بعد از حذف بیضه بدن شما قادر به تولید هورمون نخواهد بود و بایستی تا آخر عمر برای حفظ ظاهر هورمون زنانه استفاده کنید.
حالا در مورد هورمون درمانی  صحبت می کنیم. هورمون متقابل جنسیت برای ترنس زن ممکن است شامل سه نوع مختلف از داروها: استروژن، مسدود کننده های تستوسترون و پروژسترون باشد.
استروژن:
هورمون مسئول اکثر ویژگی های زن است. این باعث تغییرات فیزیکی انتقال و بسیاری از تغییرات عاطفی می شود. استروژن ممکن است به عنوان قرص، تزریق یا تعدادی از داروهای موضعی مانند کرم، ژل، اسپری داده شود. قرص ها استروژن مناسب، ارزان و موثر هستند، اما در صورتی که سیگار می کشید و یا بیش از 35 سال سن دارند، قرص ها خطرناک هستند.استروژن به صورت بر چسب می توانند بسیار موثرتر و ایمن تر باشند، اما باید همیشه استفاده شود. آنها همچنین می توانند پوست شما را تحریک کنند. . بسیاری از ترنس ها علاقه مند به مصرف استروژن از طریق تزریق هستند. تزریق استروژن باعث ایجاد سطوح بسیار زیاد و باعث نوسان استروژن می شود که می تواند تغییرات خلقی، افزایش وزن، گرگرفتگی، اضطراب یا میگرن را ایجاد کند. علاوه بر این،در صورت استفاده از تزریق، باید با دوز کم و با درک این نکته که ممکن است عوارض جانبی ناراحت کننده ای وجود داشته باشد و تعویض تزریق ها به شکل های دیگر ممکن است منجر به تغییرات خلقی یا گرگرفتگی شود.برخلاف آنچه که بسیاری فکر میکنند.شما می توانید حداکثر اثر را با دوزهای نسبتا کم استروژن به دست آورید. با در نظر گرفتن دوزهای بالا لزوما باعث تغییرات سریعتر نمی شود، اما سلامت شما را تهدید می کند. و پس از عمل جراحی ارکیکدومی یا جراحی برداشتن بیضه، میزان مصرف استروژن شما کاهش می یابد. بدون بیضه های شما نیاز به استروژن کمتر برای حفظ ویژگی های زنانه و حفظ سلامت بدن خود دارید، دکتر شما به طور مرتب بایستی عملکردهای کبد و کلسترول خون را بررسی و شما باید دیابت خود را کنترل کنید.
انواع استروژن:
استروژن اتینیل استرادیول: قویترین استروژن سنتزی موجود است که از باقی استروژنهای دیگر ارزانتر و به راحتی دسترس است به جای این قرص میتوان از قرصهای ضد حاملگی ال دی و اچ دی استفاده کنیم.
استروژن کونژوکه یا طبیعی : این استروژن از ادرار مادیان بدست می آید.
 بتا استرادیول که به طور خلاصه استرادیول نامیده میشود.که داروی گرانتری نسبت به باقی استروژنهاست و به صورت تزریق استفاده میشود.
عوارض جانبی استروژنها:سر درد ،سرگیجه، ترومبوآمبولی،تهوع،استفراغ،آتروفی بیضه و در نوع تزریقی خطر لخته شدن خون و سکته.
بیایید در مورد بلوک کننده های تستوسترون صحبت کنیم تعدادی از داروها می توانند تستوسترون را متوقف کنند و به دو دسته تقسیم می شوند: بلاکرها که تستوسترون را در بدن شما متوقف می کنند و بلاکر هایی که از تولید آن جلوگیری می کنند. اکثر مسدود کننده های تستوسترون بسیار امن هستند اما می توانند عوارض جانبی داشته باشند.
مسدود کننده ای که اکثرا استفاده می شود، اسپیرونولاکتون می تواند باعث ایجاد بیش از حد ادرار شود و به خصوص هنگامی که شما ابتدا آن را مصرف می کنید، سرگیجه یا سر درد را تجربه کنید. مهم است که مقدار زیادی مایعات را با این دارو بنوشید. اسپیرینولاکتون می تواند برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی خطرناک باشد و به این دلیل که با بعضی از داروهای فشار خون تعامل دارد، ضروری است که با پزشک خود در مورد تاریخچه بیماری های خود و نام داروهای که استفاده  میکنید صحبت کنید. عوارض جانبی نادر اما بالقوه خطرناک اسپیرونولاکتون، افزایش زیادی در تولید پتاسیم است که می تواند قلب شما را متوقف کند، بنابراین در این دارو، باید سطح پتاسیم خون را به صورت دوره ای بررسی کنید.
عوارض جانبی: سر درد، تهوع یا کرامپ استفراغ، اسهال،بی اشتهایی( معمولا اولین عوارض گوارشی است)،هیپرکالمی(معمولا اولین علامت نامنظمی ضربان قلب است که د نوار قلب به آسانی تشخیص داده میشود)،کم آبی بدن،کمی سدیم خون،کاهش بی کربنات مشکل ریه،کاهش توانایی جنسی،بزرگ شدن پستان ها،کسالت،بثورات جلدی،اغتشاش شعور،مسمومیت کبدی و نرم شدن استخوان.
فیناستراید و دوتاستراید داروهایی هستند که از تولید دی هیدروتستوسترون جلوگیری می کنند و روند طاسی مردانه را کاهش میدهد، فرم خاصی از تستوسترون که روی پوست، مو و پروستات عمل می کند. این داروها تسكین دهنده های دی تستوسترون ضعیف تر از اسپیرونولاكتون هستند، اما عوارض جانبی كمتری دارند و برای افرادی كه نمی توانند اسپیرینولاكتون را تحمل كنند مفید است. معلوم نیست که اگر هر یک از این داروها همزمان با اسپیرونولاکتون مصرف شود، هیچ مزیتی اضافه نخواهد شد.
عوارض جانبی فیناسترید: خشکی شدید چشم،چروک شدن پوست افسردگی و پرخاشگری شدید در دوز یک میلی گرم مشاهد شده.کم شدن میل جنسی در دو درصد مردان.
عوارض جدی فیناسترید: عوارضی که حتی بعد از قطع مصرف ممکن است مادام العمر وجود داشته باشد عوارض شایعی مانند ناتوانی جنسی و از بین رفتن نغوظ، رقیق شدن مایع منی، کاهش شدید میل جنسی مانند ناتوانی جنسی و از بین رفتن نغوظ صبحگاهی و در موارد نادر بزرگ شدن پستان و سرطان پستان و اختلال در حافظه و پرخاشگری در افرادی که دوز یک میلی گرم آن را استفاده میکنند.
عوارض دوتاستراید: ناتوانی جنسی ،کاهش میل جنسی و حجم مایع انزال،بزرگ شدن پستان.
سیپروترون استات این دارو گیرنده های آندروژنی را مسدود میکند و به عنوان ضد آندروژن عمل میکند.این دارو فعالیت پروژسترونی نیز دارد و به همین دلیل،دارای اثر پس نورد منفی روی گیرنده های موجود در هیپوتالاموس است که نتیجه آن کاهش آزادسازی گونادوتروپین و کاهش تولید آندروژنها توسط بیضه هاست.
عوارض جانبی ادرای تناسلی کاهش تعداد اسپرمها و کاهش حجم مایع منی،ناباروری،بی اسپرمی،آتروفی خیف لوله های تولید کننده منی،ایجاد اسپرم غیر طبیعی
سایر عوارض: احساس خستگی و سستی به خاطر کاهش تستسترون خون(معمولا این عوارض بعد از گذشت سه ماه از شروع درمان برطرف می شوند)،بزرگ شدن گذارای پستان،تغییر در وزن(به ویژه افزایش وزن)،کاهش سبوم،کاهش رشد موهای بدن،افزایش رشد موهای سر و روشن شدن رنگ مو،بهبود همزمان آکنه ولگاریس و کاهش گذرای لکه های پوست.
مدروکسی پروژسترون: بجای سیپروترون استات میتوان از این دارو استفاده کرد که قدرت کمتری دارد.
عوارض جانبی: ورم پا و حساس شدن پستان،تهوع و احتساب آب و کاهش وزن،افزایش قند خون،لخته شدن خون در پا، اختلال دستگاه گوارش و تغییر در میل جنسی
نیلوتامید: این دارو خاصیت ضد آندروژن دارد.استفاده دو دارو فوق یه تنهایی باعث تولید آندروژن میگردد.
عوارض جانبی : رشد و حساس شدن پستان و به ندرت بر روی کبد موثر است و باعث تهوع و استفراغ میشود.
در نهایت، اجازه دهید درباره پروژسترون صحبت کنیم. پروژسترون بحث دائمی در میان زنان و مردان است. اگر چه به طور معمول اعتقاد بر این است که تعدادی از مزایای، از جمله: حالت روحی و میل جنسی، انرژی افزایش یافته و توسعه بهتر سینه و توزیع چربی بدن، شواهد علمی بسیار کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد. با این وجود، برخی از زن و مردان می گویند که برخی و یا همه این مزایای پروژسترون را تجربه می کنند. پروژسترون ممکن است به صورت قرص یا کرم استفاده شود. پس خطرات چیست؟ خطراتی مانند لخته شدن خون، سکته مغزی و سرطان،ممکن است بالا برود. شواهد علمی زیادی در مورد خطرات سرطان در زنان غیر ترنس وجود ندارد. ما معتقدیم خطر ابتلا به سرطان پروستات کاهش می یابد، اما ما نمی توانیم مطمئن باشیم، بنابراین شما باید از دستورالعمل های استاندارد با توجه به سن پیروی کنید. خطر ابتلا به سرطان پستان ممکن است کمی افزایش یابد، اما شما هنوز هم در معرض خطر کمتری نسبت به یک زن غیر ترنس هستید. هنگامی که هورمون ها برای حداقل 2-3 سال استفاده میشود، توصیه می کنیم که با توجه به سن و  خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. از آنجایی که تحقیقات زیادی در مورد استفاده از استروژن در ترنسها وجود ندارد، ممکن است خطرات دیگری وجود داشته باشد که ما در مورد آن نمی دانیم، مخصوصا برای افرادی که سالهاست که از استروژن استفاده کرده اند،حتما باید زیر نظر پزشک باشند البته لزومی به مصرف پروژسترون نیست چون خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می دهد.
جدول آنتی آندروژنها و میزان دوز مصرفی در روز: 
واحد دوز در روز آنتی آندروژن ها
اسپیرونولاکتون ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم
سیپیروترون استات ۵۰ تا ۱۵۰ میلی 
مدرکسی پروژسترون ۱۰‌تا ۱۵ میلی گرم
نیلو تامید ۳۰۰ میلی گرم
فیناستراید ۱ تا ۵ 
دوتاستراید ۱ میلی گرم
فلو تامید ۲۵۰ میلیی گرم سه بار در روز
البته بیشتر از ضد آندروژنهای مثل اسپیرونولاکتون ۱۰۰ تا ۲۰۰میلی گرم در روز و سیپروترون استات ۵۰ میلی گرم در روز استفاده میشود و نوع بلاکر و دوز آنها در هر فردی متفاوت و باید زیر نظر پزشک هورمون درمانی انجام شود.
جدول هورمونهای زنانه و دوز مصرفی در هر روز :
واحد دوز در روز هورمونها
اتینیل استرادیول ۰.۰۵ میلی گرم
 استروژن کونژوکه ۵ تا ۱۰ میلی گرم ترنس عمل نکرده
استروژن کونژوکه۰.۶۲۵ تا ۱.۲۵ میلی گرم ترنس عمل کرده
 بتا استرادیول(قرص) ۲ تا ۴ میلی گر
 بتا استرادیول(آمپول) ۲۰ تا ۲۰۰ میلی گرم بهترین دوز ۱۰۰ میلی گرم

تغییراتی بعد از مصرف ضد آندورژن تجربه میکنید:
مصرف بلاکر هایی چون اسپیرونولاکتون و سیپروترون استات باعث شل شدن بیضه های تغییر رنگ آنها به قهوه ای روشن و افتادگی بیضه ها و کوچک شدن آلت تناسلی و بیضه ها میشود و اگه نغوظ داشته باشید درد بیضه ها شروع میشود و بعد از استراحت درد کمتر میشود و در صورتی که بیضه ها را لمس کنید یا جایی باشید که تحت فشار باشد میتواند درد را احساس کنید و نغوظ در بعضی افراد بعد از حدود ۱۵ روز مصرف امکان پذیر نیست و اگر نغوظی باشد خیلی شل خواهد بود و هاله پستان حساس شده و غددی زیر نوک پستان احساس میکنید که در حال بزرگ شدن هستند و این بزرگی سینه بخاطر این است که اسپیرونولاکتون بعضی هورمونها مردانه را به فرم زنانه تبدیل میکند و سیپیروترون استات نیز خاصیت پروژسترونی دارد.اگر از قبل پستان بزرگی‌ داشته باشید بزرگی سینه قابل مشاهده است.
تغییرات بعد از کمتر از یکماه تا سه ماه:
• کاهش میل جنسی
• بیدار شدن از خواب بدون نغوظ خود به خودی در بعضی از ترنسها مرد به زن و در بعضی امکان دارد که نغوظ کامل نداشته باشند حتی زمان که شریک جنسی دارند.
• کاهش توانایی تولید اسپرم و کاهش حجم منی

تغییراتی که به تدریج طی کمتر از یک تا دو سال اتفاق می افتد:
• کاهش رشد موهای صورت و بدن
• متوقف شدن  یا کاهش ریزش مو الگوی مردانه
• رشد کم سینه(در برخی موارد برگشت پذیر است ولی در بعضی افراد غیر قابل برگشت است)

• اگر شما ضدآندروژن بدون استروژن مصرف می کنید و نمیخواهید تغییرات قابل مشاهده داشته باشید، باید آگاه باشید که ممکن است برخی تغییرات مثل رشد سینه داشته باشید .هر چند به آرامی اتفاق می افتد بنابراین شما می توانید در اوایل مصرف در صورت پشیمانی آن را متوقف کنید اگر نیاز نداشتید. رشد پستان از ضد آندروژن ها معمولا جزئی است و برگشت پذیر است، اما در بعضی موارد بافت پستان حتی بعد از قطع ضد آندروژن نیز باقی می ماند.

تغییراتی که بعد از مصرف استروژن دریافت میکنید:

بعد از مصرف استروژن درد در نوک سینه افزایش میابد ایجاد درد سینه در ابتدای هورمون درمانی امری طبیعی است

تغییرات یک تا کمتر سه ماه بعد :
• صاف و شفاف شدن پوست
• کاهش توده عضلانی و افزایش چربی بدن
• توزیع چربی طبق الگوی زنانه
• کاهش میل جنسی
• بلند شدن از خواب بدون نغوظ خود به خود و در بعضی ترنس های ام تو اف نغوظ صورت نمیگیرد ولی به ندرت بعضی ترنسها میتواند با تحریک جنسی نغوظ داشته باشند. 
• کاهش توانایی تولید اسپرم و کاهش حجم منی
تغییرات بعد از کمتر یک تا دو سال:
• رشد نوک پستان (به صورت زنانه) و رشد حجم پستان(بعد از یکسال) و تا دوسال کاملا رشد میکند.
• کاهش رشد موی بدن و صورت
• کاهش و متوقف شدن ریزش موی الگوی مردانه
• کاهش اندازه بیضه ها

• استروژن باعث ایجاد دائمی نوک پستان و رشد سینه می شود. حتی اگر شما مصرف استروژن را متوقف کنید، بافت پستان از بین نخواهد رفت و نوک سینه های شما کوچک نخواهند شد.

اثرات مصرف هورمون و بلاکر بر بارداری:
هر دو ضد آندروژن و استروژن تولید اسپرم شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این اثرات در درازمدت بر باروری تاثیر گذار است و توانایی تولید اسپرم حتی ممکن است بعد از ‌قطع قرصها امکان پذیر نباشد . ما به شدت توصیه می کنیم که قبل شروع هورمون درمانی اسپرم خود در بانک اسپرم ذخیره کنید. اگر قبلا مصرف هورمون ها را شروع کرده اید، شما می توانید با دکتر خود صحبت کنید تا از سلولها و بیضه اسپرم بگیرد.
قاعده کلی تغییرات در طی دوسال اتفاق می افتد پس از آن تغییر خاصی نخواهید داشت ولی به صراحت نمی توان گفت تغییرات برای خود فرد خیلی تدریجی است چون فرد همیشه برای دیدن تغییرات به جلوی آینه می رود.
در پایان مراقب سلامت خود باشید و زیر نظر پزشک هورمون درمانی کنید امیدوارم به آرزویی که سالها داشتید برسید.

مرجع مقالات خارجی تهیه کننده بیتا ام تی تهران
https://t.me/Mt_bt
بسیار عالی تشکر خانم از مطالب مفیدتون
پاسخ }
سپاس شده توسط:


پیام‌های این موضوع
RE: هورمون درمانیMTF ترجمه مقالات خارجیBITA.MT - توسط sami ts - 10-12-2019، 08:36 PM

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان