رتبه موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش موردی از خانواده درمانی شناختی-رفتاری اختلال هویت جنسی
گزارش موردی از خانواده درمانی شناختی-رفتاری اختلال هویت جنسی
پاسخ }
سپاس شده توسط: deldadeh ، KOUROSH ، Mahtaa ، Melody ، Delsaa ، Quiet ، soheil ، ahoo ، marjan_d ، Afrozz ، nazi ، Anna Rojina
با سپاس از این مطلب بسار جالب بود04
پاسخ }
سپاس شده توسط: Delsaa ، Quiet ، marjan_d ، حمیدرضا ، deldadeh ، Afrozz
قبل از هر چیز باید تشکر کنم از شما بابت این مطالب مفید و چالش بر انگیز .من در طی مطالعه به چند چیز برخوردم اگه دقت کرده باشیم کلماتی مانند تقویت مثبت و تقویت منفی زیاد استفاده شده بود : 
تقویت مثبت در واقع یکی از نتایج ازمایشات بی.اف.اسکینر یکی از رفتارشناسان و رفتارگراین بوده  ولی من قبلا این تقویت مثبت و منفی رو در ازمایش معروف بی.اف . اسکینر روی حیواناتی مانند موش دیده بودم ...یکم عجیب بود برام تو این pdf باهاش مواجه شدم . تقویت منفی : یعنی خارج کردن محرک از موقعیت به منظور افزایش رفتار مطلوب و تقویت مثبت یعنی بعد یک پاسخ محرکی را وارد کنیم در موقعیت که احتمال بروز پاسخ مورد نظر بیشتر شه . من خودم در طی این تقویت ها بودم چون من قبل از رفتن پیش دکتر محرابی پیش یه خانوم و اقایی خانواده درمانی یا ....سیستماتیک تراپی میشدم ...که دقیقا" همین شیوه ی درمانی در pdf بود . 
ولی من دست اخر با اینکه خانوادم از فنون تقویت + _ استفاده میکرند و .... باز خواهان تطبیق جنسیت بودم و نارضایتی کامل از وضعیتم داشتم . پس فک میکنم این شیوه روی بعضی ترنسکشوال های غیر واقعی جواب میده. 
نکته دیگه اینه که در pdf به شرطی سازی کنش گر اشاره شدهههههه 
48
خداییش این دیگه خیلی عجیبه 
بی اف اسکینر میگه که اگر نتایج رضایت بخش به دنبال یک رفتار بیاید >ان رفتار امکان بروز بیشتری میده در واقع همین نتایج رضایت بخش و نا رضایت بخشه که شرطی شدن عامل کنش گر نامیده میشه . ولی وقتی که تمام فنون  از جمله میزان رضایت بخشی در فرد مبتلا به اختلال هویت جنسی  سنجیده بشه و هیچ تاثیر و درمانی روش نذاره ...یا اون شیوه به درد نخوره یا فرد ترنسکشوال واقعی نبوده .من فک میکنم که در این pdf مفید فقط به مورد های محدودی اشاره شده که اختلالشون رفع شده باشه ... روان درمان من هم وقتی منو 30 جلسه تراپی کرد متوجه شد که برگشت پذیر نیستم پس افرادی که با جراحی خوب میشوند تعدادشون خیلی بیشتره نسبت به افرادی که با سیستماتیک تراپی خوب میشن .
اصلا روند جراحی کردن و پیش نیاز جراحی روان درمانی انفرادی و با خانوادس من خودم این طوری مجوز دکترمو گرفتم. رواندرمانی نمونه ی من یکه رواندرمانی 30 جلسه بود با اینکه برای بقیه تی اس ها 8 جلسه بود ....برای من 30 جلسه بود چون می خواستن ببینن من با استفاده از خانواده درمانی و ... برمیگرد یا نه ....که روش جواب نداد . پس نمیشه یه این ها هم به طور کلی اکتفا کرد ولی برای تشخیص ترنس غیر واقعی مفیدن .
[عکس: x200-q90.jpg]
پاسخ }
خب در کُل رفتارگرایان به اثرات محیط بر فرد اعتقاد دارن و حتی بعضی از افراط گراهاشون بروز هر نوع رفتاری رو نتیجه ی محرک و پاسخ می دونن و از همین روی، اختلال هویت جنسی رو هم ناشی از محیط می دونن.
مکتب رفتارگرایی که همچنین به عنوان نظریه ی یادگیری اجتماعی نیز معروف می باشد، اظهار می کند که هویت جنسی در نتیجه ی فرآیندهای نشانه گذاری  و شرطی سازی  رشد می یابد. در افراد مبتلا به اختلال جنسیتی،شرطی سازی به گونه ای متفاوت از افراد طبیعی صورت می پذیرد. به عنوان مثالی از این فرآیند، می توان والدینی را نام برد که کودک دختر خود را تشویق به رفتارهای پسرانه می کنند و والدینی که بالعکس از کودک پسر خود، رفتار و پوشش دخترانه طلب می نمایند (کوک، 2004).

این نظریه با معرفی عوامل بیولوژیکی (از طریق شیمیایی، هورمونی یا تفاوت های مغزی) و ایده ی دوره ی بحرانی  تشریح می شود. دوره ی بحرانی به این مهم اشاره دارد که بسیاری از مردم دوره هایی را تجربه می کنند که طی آن تشویق می شوند در قالب نقش جنسیتی خارج از نرمال رفتار کنند و این تجربه، اختلال جنسیتی نیست (کالیفیا، 1997). حال اگر در دوره های بحرانی، عوامل بیولوژیکی، روان پویایی و محیطی (مخصوصا انتظارات والدین و شیوه ای که کودکانشان را تربیت می کنند) بر رشد هویت جنسی اثر دارد. در قبل و بعد از این دوره ی بحرانی، چنین اثری دیگر اتفاق نمی افتد (کوک، 2004).

در کُل این مقاله هم با تفکر رفتارگرایی نوشته شده که ما ترنسها اعتقادی بهش نداریم.
پاسخ }
سپاس شده توسط: deldadeh ، کیوان ، ahoo ، Mahtaa ، Melody ، Afrozz ، Delsaa ، nik
درسته ...متوجه شدم که مقاله با تفکر رفتار گرایی نوشته شده . اما یک مسئله ایی کلا" راجع به جنسیت وجود داره که نه میشه جزء اختلال جنسیتی قرار دادش نه در جزء اختلال هایی که توسط محرک های میحطی بوجود اومده : اینکه گاهی اوقات جنسیت سنت زده میشه ...یا  اینکه جنسیت با باور های حاکم بر جامعه سر و کار داره کلا " اینکه بفهمیم یک نفر (به قول شما) در نقش جنسیتی خارج از نرمال رفتار میکنه به باور های جامعه و طبقاتی ما مربوطه.به نظر من کلا نمیشه گفت که جنسیت فلان شخص درسته و نرماله و فلانی نیست . 
راجع به کودکانی که تحت عوامل محیطی وارد یه فازی میشند که جنسیتی نامطابق با جنس خود نشون میدن و کودکانی که واقعا به اختلال جنسیتی مبتلا هستند و تنها راه درمانشان جراحی هست هم باید گفت موضوع پیچیدس و من به شخصه خودم گیج شدم که کودکان خود دست به انتخاب زدند یا محرک های محیطی باعث شکل گیری انها شده یا ... . چون که اکه بگیم که جنسیتمان توسط ما به عمل می یاد در واقع در مورده اختیاره خودمون غلو کردیم  در حالی که توانایی ما در انتخاب رفتار های جنسیتی بسیار محدوده .(ماری هولمز) من خودم هر چه زودتر میخوام بدونم پدیده اختلال هویت جنسیتی کلا دلیلش چیه اصلا واقعیه ؟ یا نه ...در حال حاضر که هزار هزار نظریه وجود داره.
پاسخ }
سپاس شده توسط: Melody ، Afrozz ، deldadeh ، Delsaa ، nik ، حمیدرضا
سلام.
این دکترا درس مث موش آزمایشگاهی با ما رفتار می کنن...ینی چی!!!!!
واس منم این مراحلو طی کردیم برعکس....من بسیار.....افســــرده و منزوی و در کل آسی شدم بطوری که قرصای افسردگی ونابید 75 رو دوتا دوتا میخورم(باتجویززشک)
ولی با این حال باز خانواده ناراضیین برا تغییر!35f500
[عکس: images?q=tbn:ANd9GcRyvkZ-IsbK59mCd5IXTPA...GxuPqGCK0Q]
پاسخ }
سپاس شده توسط: Melody ، maryam ، deldadeh ، Delsaa ، nik
نیما جان امیدوارم هر چه زودتر شرایط مساعد بشه
پاسخ }
سپاس شده توسط: deldadeh ، Delsaa ، Melody ، nik
راستش قطعا میدونم که اگه نظرم را بنویسم؛ اینطور برداشت خواهد شد که موضع گیری شده است...
ولی سعی میکنم از چارچوب انصاف خارج نشم
فضای مقاله چندان پژوهشی نبود و بیشتر گزارشی بود. بیان یک تجربه و گزارش با این ریخت نمیتونه مقاله علمی باشه  ازش نتیجه علمی گرفت...بخصوص بخش اصلی مقاله که به نمونه موردی پرداخته شده بود ، زبان کاملا گزارشی بود. نه تحلیلی نه مقیاسی نه اندازه گیری ... اخه وقتی موضوعی را تحلیل میکنن باید نسبی باشه. باید قیاس بشه و باید قابل اندازه گیری باشه تا بشه نتیجه گیری کرد و تعمیم داد یا به عنوانیه نتیجه و فرضیه ارائه داد. نه اینکه فقط گزارشی از یک مورد داده بشه و نتیجه گیری و تعمیم بشه

و دوم اینکه اگه مامان من بفهمه که این موضوع چاپ شده و یکی پیدا شده با رواندرمانی یه ترنس یا بقول مقاله "تغییر جنسیت خواه" را منصرف کرده ، بخدا همین فردا منو میبره اونجا...1402294310 طفلک هنوز هم که هنوزه حاضره من پسر باشم. حتی بعد از عمل
اگر به خانه من آمدی،
برایم ای مهربان
چراغ بیاور و
یک دریچه که از آن
به ازدحام کوچه خوشبخت بنگرم... 
پاسخ }
سپاس شده توسط: ahoo ، nik ، nazi ، hasti
فریماه جان درست میگی مقاله به شیوه گزارشی نوشته شده بود .اتفاقا" این گزارش باعث شده که رواندرمانی ها ی اخیر خیلی سخت تر بشه ... من خودم شخصا" توسط دکترم مطلع شدم .
پاسخ }
سپاس شده توسط: nik ، nazi ، Melody
خب ایرادهایی که از این مقاله میشه گرفت به ترتیب:

1- خیلی از کودکان هستند که ممکنه به خاطر تقلیدو ...رفتارهای جنس مخالف رو نشون بدن اما اختلال هویت جنسی ندارند بلکه مشکوک به داشتن اختلال هستند یعنی اگه این تظاهرات ادامه دار باشه و با تقویت مثبت و منفی و حتی گاها خود به خود در سالهای آتی و نوجوانی اصلاح نشه تازه میشه گفت فرد ممکنه اختلال هویت جنسی داشته باشه. در صورتی که در متن به یقین این کودکان رو مبتلا به اختلال هویت جنسی می دونه و از همین روی به نتیجه می رسیم که نویسندگان تعریف درستی از این اختلال ندارن که اون رو تا این حد سطحی می دونن.

2- این داستانِ انزوا و گوشه گیری و ترک تحصیل و....خیلی کلیشه ای و قدیمی شده و اکثر ترنسها افراد محبوب و تحصیلکرده ای هستند.

3- وقتی شما یک کار تحقیقی انجام می دی باید به نتایج موافق و مخالفی که محققان دیگه بهش رسیدن، اشاره کنی. این مقاله به طور متعصبانه تنها مواردی که پشیمانی ترنسها بعد از عمل رو نشون میده مطرح کرده، در صورتیکه مقالات متعدد و بسیاری به رضایت و سلامت روانی ترنسها بعد از عمل رسیدند. و در نهایت، این مقاله هیچ مقاله ی ناهمسویی نداره.

4- این شیوه و هر شیوه ی دیگه ای تنها برای تشخیص ترنس ها از غیر ترنسها مفیده و می تونه کسی رو که به اشتباه تصور می کنه ترنسه از اشتباه دربیاره.

البته به نظر من استفاده از این شیوه و هرشیوه ی دیگه ای که به غربال ترنس از غیر ترنس کمک کنه قابل ستایش و مورد تاییده، مخصوصا در شرایط کنونی که هر دختر نوجوانی که مو رو کوتاه کنه و از یه دختر خوشش بیاد فکر میکنه ترنسه و بالعکس.
پاسخ }
سپاس شده توسط: Daniyal ، nazi ، hesam ، Melody ، ahoo