محتا

نسخه‌ی کامل: آشنایی با قطعات الکترونیکی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
صفحات: 1 2 3 4
تا حالا شده داخل یک وسیله ی الکترونیکی رو باز کنید و بخواهید بدونید داخلش چه اجزایی هست؟
در این تاپیک میخواهیم با هم با شکل و مقدار المان ها آشنا بشیم. تا وقتی روی برد یک المان دیدیم بدونیم اسمش چیه.
از دوستان علاقمند هم میخام در این بحث شرکت کنند مثلا بگن هر المان چه ویژگی داره و کجاها استفاده میشن. 
تشکر اول از همه مقاومت. که پرکاربردترین قطعه است حتما دیدینش. 

مقاومت
[عکس: resistors.jpg]

مقاومت یکی از اجزای سازنده ترین مورد استفاده در یک مدار است
نحوه ی خواندن مقدار مقاومت: روی مقاومت ها 4 رنگ وجود دارد. 
رنگ چهارم رنگ سوم رنگ دوم رنگ اول
هر رنگ دارای شماره ای است. 
0 : سیاه 

1 : قهوه‌ای 

2 : قرمز

3 : نارنجی 

4 : زرد

5 : سبز

6 : آبی 

7 : بنفش 

8 : خاکستری 

9 : سفید


دو رنگ دیگر هم روی مقاومتها به چشم می‌خورد: طلایی و نقره‌ای ، که روی یک مقاومت یا فقط طلایی وجود دارد یا نقره‌ای. این دو رنگ مختص
رنگ چهارم
هستند که بیانگر درصد خطا هستند.

اگر یک سر مقاومت به رنگ طلایی یا نقره‌ای بود ، ما از طرف دیگر مقاومت ، شروع به خواندن رنگها می‌کنیم. و عدد متناظر با رنگ اول را یادداشت می‌کنیم. 
سپس عدد متناظر با رنگ دوم را کنار عدد اول می‌نویسیم. سپس به رنگ سوم دقت می‌کنیم . عدد معادل آنرا یافته و به تعداد آن عدد ، صفر می‌گذاریم جلوی دو عدد قبلی( در واقع رنگ سوم معرف ضریب است ). عدد بدست آمده ، مقدار مقاومت برحسب اهم است. که آنرا می‌توان به کیلواهم نیز تبدیل کرد. 

ساخت هر مقاومت با خطا همراه است. یعنی ممکن است 5% یا 10% یا 20%خطا داشته باشیم . اگر یک طرف مقاومت به رنگ طلایی بود ، نشان دهنده مقاومتی با خطا یا
تولرانس
5 % است و اگر نقره‌ای بود نمایانگر مقاومتی با خطای 10% است.اما اگر مقاومتی فاقد نوار چهارم بود،بی رنگ محسوب شده و
تولرانس
آن را 20 %در نظر می گیریم. 

به مثال زیر توجه نمایید: 


[عکس: Moghavemat4.jpg]

از سمت چپ شروع به خواندن می کنیم . رنگ زرد معادل عدد 4 ، رنگ بنفش معادل عدد7 ، رنگ قرمز معادل عدد2 ، و رنگ طلایی معادل
تولرانس
٪5 می باشد . پس مقدار مقاومت بدون در نظر گرفتن تولرانس ، مساوی 4700 اهم
و برای محاسبه خطا عدد4700 را ضربدر 5 و تقسیم بر 100 می کنیم ، که بدست می آید:235 

4935=235+4700 

4465=235-4700 
مقدار واقعی مقاومت چیزی بین 4465 اهم تا 4935 اهم می باشد .

پتانسیومتر ( مقاومت متغییر)
—وسیله ای برای تغییر مقاومت مدار به منظور تغییر جریان


مقاومت های بالا مقدار ثابتی دارند یعنی اگر در مدار بخواهیم در بعضی لحظات مقدار مقاومت دیگری داشته باشیم از پتانسیومتر استفاده میکنیم. با چرخاندن پیچ آنها مقدار مقاومتشان عوض میشود.


[عکس: potentiometers.jpg]


به طور معمول باید ارزش آنها مشخص شده باشد بر روی المان، به طور معمول با حداکثر ارزش افزوده در اهم مشخص شده اند. کوچکتر trimpots ممکن است کد 3 رقمی که 2 رقم اول و مهم هستند ، استفاده و 3 است چند برابر (در واقع تعداد 0 پس از 2 رقم اول). به عنوان مثال ، کد 104 = 10 0 توسط چهار 's= 100000 = 100K اهم اهم قرار دارد. آنها همچنین ممکن است یک کد نامه بر روی آنها نشان می دهد مخروطی (که چگونه تغییرات مقاومت در ارتباط با چقدر پتانسیومتر روشن باشد) داشته باشد. آنها معمولا با "VR" در مدار مشخص شده اند. 
گروه بعدی : خازن—- خازن های سرامیکی: ظرفیت بسیار کمی دارند(مشهور ترین نوع خازن سرامیکی خازن عدسی است).
- —خازن های الکترولیتی: دارای پایه مثبت و منفی هستند.(در صورتی که پایه آن ها را اشتباه به مدار وصل کنید، الکترولیت آن بخار شده و موجب ترکیدن خازن می شود)[عکس: capacitors2.jpg]شکل اول از سمت چپ مربوط به خازن های الکترولیتی است که ظرفیت های بالاتر از میکرو فاراد را شامل می شود. شکل های دیگر خازن سرامیکی هستند. شکل دوم از سمت چپ در رنج پیکو فاراد است . و شکل آخر هم دارای ظرفیت نانو فاراد است همان طور که میبینیم بسیار شبیه عدس است و به خازن عدسی معروف است.

نحوه ی خواندن مقدار : —
مقدار ظرفیت خازن های الکترولیتی روی بدنه آن ها نوشته می شود
—نکته: در صورتی که واحد ” uF “ را دیدید، u به معنای میکرو (m) می باشد
—علاوه بر ظرفیت، می توانید ولتاژ مجاز خازن را ببینید
—
—روی بدنه خازن های الکترولیتی، پایه منفی نیز مشخص می شود


—در خازن های عدسی معمولا عددی یک تا سه رقمی درج می شود.
—اعداد یک و دو رقمی، ظرفیت خازن را بر حسب پیکو فاراد مشخص می کنند.
—برای اعداد سه رقمی، مانند خواندن مقاومت: عدد آخر تعداد صفر ها را مشخص می کند
—نکته: عدد خوانده شده به واحد پیکو فاراد (1pF=10-12 F) بیان می شود.
—روی برخی از خازن ها، علامت های دیگری نیز دیده می شود: مثلا 1E472M
—عبارت 1E بیانگر ولتاژ مجاز است
—عدد 472 مانند قبل، بیانگر ظرفیت است (4700pF)
—و حرف M نشان دهنده تلرانس ظرفیت است.
سلف

[عکس: inductors2.jpg]
[عکس: axself1.gif]

خواندن مقدار سلف هم مشابه مقاومت است. بر حسب هانری
اسیلاتور یا نوسان ساز

[عکس: crystals_oscillators.jpg]

فرکانس آنها معمولا روی آنها چاپ شده است و آنها معمولا با "X" و یا "Y" در مدار مشخص شده اند.
رله

[عکس: relays.jpg]


رله به طور نمونه در پلاستیکی محصور در خشکی ، و بسیاری از آنها مشخصات خود را در آنها چاپ شده است. آنها معمولا با "K" در مدار مشخص شده اند.

آشنایی با رله

[عکس: electricity%20%28insco.mihanblog.com%29.gif]

نمای یک رله در مدار

رله یك كلید ساده الكترو مكانیكی است كه از یك آهنربای الكتریكی و یك سری اتصالات تشكیل شده است.رله‌ها در همه انواع وسایل به صورت پنهان یافت می‌شوند.در حقیقت ،بعضی از كامپیوتر‌های اولیه از رله‌ها برای گیت‌های منطقی استتفاده می‌كرده‌اند. ساختار رله :رله‌ها به طور عجیبی ساده هستند.در هر رله چهار قسمت وجود دارد:1)آهنربای الكتریكی
(2 تیغه یا armature كه می‌تواند به وسیله‌ی آهنربای الكتریكی جذب شود.
(3 فنر
(4و یك سری اتصالات الكتریكی شكل زیر چهار قسمت رله را در حین عمل نشان می‌دهد.

[عکس: relay-intro.jpg]


می‌توانید مشاهده كنید كه رله ازدو مدار جدا و كاملاً مستقل از هم تشكیل شده است.اولی در پایین قرار دارد و آهنربای الكتریكی را تحریك می‌كند.وقتی كه كلید بسته است،سیم‌پیچ به آهنربای الكتریكی تبدیل می شود و تیغه را جذب می‌كند(آبی) و تیغه به عنوان یك كلید برای مدار دوم عمل می‌كند.وقتی كه آهنربای الكتریكی فعال می‌شود،تیغه مدار دوم را كامل می‌كند و لامپ روشن می‌شود.وقتی كه آهنربا فعال نیست،فنر تیغه را دور می‌كند و مدار ناكامل باقی می‌ماند در نتیجه در این حالت لامپ خاموش است.وقتی كه رله‌ها را خریداری می‌كنید باید نسبت به چند متغیر دقت داشته باشید.
1.ولتاژ و جریانی كه برای حركت دادن تیغه لازم است.2.ولتاژ و جریان بیشینه‌ای كه می‌تواند در تیغه و اتصالات آن به وجود آید.3.تعداد تیغه‌ها(به طور كلی 1 یا 2 تا)4.تعداد اتصالات تیغه‌ها(به طور كلی 1‌یا 2 تا- رله نشان داده شده در اینجا دو تا دارد كه یكی استفاده نشده)5.این‌كه اتصال(اگر فقط یك امكان اتصال وجود داشته باشد) معمولاً باز(NO" (normally open "یا معمولاً بستهNC" (normally closed " است.
كار‌برد‌های رله
حسن رله‌ها این است كه با استفاده از توان كم كه مثلاًاز سوئیچ داشبورد یا یك مدار كم ‌توان می‌آید، مداری با توان بسیار بیشتر را وصل می‌كنند مثلاً به وسیله‌یرله و با استفاده از ولتاژی معادل 5v و جریانی معادل 50mA می‌توان مداری با ولتاژv AC 120 و 2A را وصل كرد.

رله ها در وسایل خانگی (مثل موتور یا چراغ) كه به وسیله‌ی یك كنترل الكتریكی روشن می‌شوند رایج هستند. رله‌ها همچنین در ماشین‌ها رایج می‌باشند چرا كه باید جریان بسیار زیادی (به وسیله‌ی این رله‌ها ) از ولتاژی به میزان 12v گرفته شود.

در ماشین‌های مدل جدید، سازنده‌ها برای راحت‌تر شدن تعمیر و نگهداری، استفاده از تركیبی از رله‌ها را در جعبه‌‌‌‌ی فیوز آغاز كرده‌اند.مثلاً 6 جعبه‌ی سفیدرنگ در این شكل (كه مربوط به جعبه‌ی فیوز Ford Windstarمی‌شود)همگی رله اند.

در جاهایی كه باید توان زیادی ایجاد شود،رله‌ها معمولاً به صورت
آبشاری به كار می‌روند به طوری كه یك رله‌ی كوچك، توان لازم را برای یك رله‌ی بسیار بزرگتر ایجاد می‌كند و رله‌ی دوم مداری با توان بیشتر را وصل می‌كند.
رله‌ها همچنین می‌توانند برای اجرا كردن جبر بولی استفاده شوند.


[عکس: Relay_symbols.gif]

[عکس: 200px-Relay_principle_horizontal_new.gif]


رله نوعی کلید الکتریکی سریع یا بی‌درنگ است که با هدایت یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود. روش کنترل باز و بسته شدن این کلید الکتریکی به صورتهای مختلف مکانیکی، حرارتی، مغناطیسی، الکترو استاتیک و ... می باشد. رله را ژوزف هانری در سال ۱۸۳۵ میلادی اختراع کرد.

از آنجا که رله می‌تواند جریانی قوی‌تر از جریان ورودی را هدایت کند، به معنی وسیع‌تر می‌توان آن را نوعی تقویت کننده نیز دانست.
در گذشته رله‌ها معمولاً با سیم‌پیچ ساخته می‌شد و از جریان برق برای تولید میدان مغناطیسی و باز و بسته کردن مدار سود می‌برد. امروزه بسیاری از رله‌ها به صورت حالت جامد ساخته می‌شوند و اجزای متحرک ندارند.
انواع رله‌های قدرت

[عکس: Relay.jpg]

یک رله مینیاتوری


رله سنجشی

در رله‌های سنجشیِ دقت و حساسیت معینی تعریف می‌شود تا در موقع تغییر کردن یک کمیت الکتریکی و یا ‏یک کمیت فیزیکی دیگری شروع به کار کند. چنین رله‌ای برای مقدار معینی از یک ‏کمیت مشخص تنظیم می‌شود و اگر آن کمیت از مقدار تعیین و تنظیم شده کمتر و یا ‏بیشتر باشد رله آن تغییرات را می‌سنجد. رله سنجشی دو نوع دارد: ساده و مرکب.
رله سنجشی ساده اغلب دارای یک سیم پیچی تحریک شونده می‌باشد که در اثر ‏تغییر جریان و یا ولتاژ تحریک و موجب وصل شدن کنتاکتی می‌شود؛ مانند رله حرارتی و رله ‏جریان زیاد و رله فشار کم.
همچنین رله سنجشی مرکب دارای دو سیم پیچی تحریک شونده‌است که همانند رله‌ای که نسبت ولتاژ و جریان را می‌سنجد (رله سنجش مقاومت ظاهری)، آن قسمت از شبکه را که اتصالی شده‌است از مدار جدا می‌کند، مانندرله دیستانس. ‏
رله زمانی

رله زمانی به تنهایی برای حفاظت تأسیسات الکتریکی کاربرد ندارد، بلکه همراه با رله ‏سنجشی برای حفاظت شبکه الکتریکی استفاده می‌گردد. زمان استعمال رلهٔ زمانی در مواقعی است که تأخیری عمدی در عمل کلیدزنی(قطع و وصل با فرکانس بسیار پایین) در شبکه مورد نظر باشد. ‏
رله جهت یاب

از رله جهت یاب، برای کنترل و سنجش جهت توان و نیرو در شبکه الکتریکی و یا قسمتی از شبکه ‏جریان متناوباستفاده می‌شود. این رله از آن جهت نقش تعیین کننده‌ای در شبکه دارد که تعیین جهت نیرو برای حفاظت محلی و ‏سلکتیو در اغلب شبکه‌ها کاملاً ضروری و لازم است. به کمک رله جهت یاب می‌توان فقط ‏آن قسمت از شبکه که خسارت دیده و معیوب شده را از مدار خارج کرد. حتی می‌توان از این ‏رله جهت حفاظت ژنراتور و توربین در موقع برگشت توان نیز استفاده نمود[نیازمند منبع].
رله حالت جامد SSR


[عکس: 220px-Solid_state_relay.jpg]

یک رله SSR

solid State Relay
یک قطعه الکترونیکی است که همانند رله های مکانیکی عمل می کند. ولی در این قطعه هیچ قسمت متحرکی وجود ندارد.در نتیجه باعث افزایش عمر قطعه شده است. در مداراتی که تعداد دفعات کلید زدن زیاد می باشد کاربرد دارد. از ویژگی های آن می توان به ابعاد کوچکتر این قطعه نسبت به رله های مکانیکی اشاره کرد. در این نوع رله ها یک ولتاژ حداقلی باید اعمال شود تا کلید زدن انجام شود لذا با یک رله 250 ولتی نمی‌توانید برق 12 ولت را کلید بزنید بر خلاف رله های معمولی است.
مادربردهای سری 9 گیگابایت در بازار ایران عرضه شدندشرکت گیگابایت اولین مادربردهای سری 9 را وارد بازارهای کشور کرد. این شرکت که از چندی پیش خبر عرضه مادربردهای نسل جدید خود در اردیبهشت ماه در بازارهای ایران را اعلام کرده بود، به وعده خود عمل کرد و از صبح فردا یکشنبه 21 اردیبهشت محصولات جدید خود را در بازارهای معتبر کشور عرضه می‌کند. بنابر اعلام آواژنگ، این اتفاق ابتدا در تهران و سپس در دیگر استان‌های مهم کشور رخ خواهد داد.
این مادربرد‌ها از هر سه سری Gaming، Overclocking و Ultra Durable خواهند بود. این شش مدل اولیه که نمایش داده می‌شوند عبارتند از Z97X-Soc-Force، Z97X-Gaming G1 WIFI-BK، Z97X-Gaming 5، Z97X-Gaming 3، Z97X-UD5H و Z97X-UD3H. علاوه بر این شش مدل، هفت مدل دیگر که مجهز به چیپ‌ست Z97 و H97 می‌باشند نیز در اوایل خرداد ماه در بازارهای داخلی موجود خواهند شد.

[عکس: nE0bs.jpg]

گیگابایت با ارائه گستره وسیعی از مادربردهای نسل جدید با قابلیت‌ها، کاربرد‌ها و قیمت‌های مختلف قصد دارد گزینه‌های کاملی را در اختیار خریداران قرار دهد تا بر اساس نوع نیاز و کاربری خود بهترین انتخاب را انجام دهند. به این ترتیب دیگر لازم نیست برای خرید یک سیستم نسل جدید حتما هزینه زیادی پرداخت شود و تمامی کاربران می‌توانند از جدید‌ترین فناوری‌ها بهره ببرند.

این مادربرد‌ها علاوه بر پشتیبانی از پردازنده‌های سری Haswell، قابلیت پشتیبانی از سری Haswell Refresh و نسل بعدی پردازنده‌های اینتل با نام Broadwell را خواهند داشت. همچنین این مادربرد‌ها قابلیت پشتیبانی از نسل بعدی درگاه‌های ورودی و خروجی را نیز دارند و به نوعی علاوه بر نسل حاضر، برای پشتیبانی از نسل بعدی قطعات رایانه‌ای طراحی شده‌اند.

گیگابایت تاکید دارد که در ساخت مادربردهای جدید خود از با کیفیت‌ترین قطعات با کارایی و طول عمر بالا بهره برده و از سنگین‌ترین تست‌ها برای آزمایش پایداری آن‌ها استفاده کرده است.
مادربردهای سری 9 [b]گیگابایت[/b] مثل همیشه تنها با گارانتی آواژنگ در ایران عرضه می‌شوند که پشتیبانی کاملی را برای خریداران این محصولات به همراه خواهند داشت.
 کارت های گرافیکی در آینده

[عکس: wAp2n.jpg]


معاون ارشد فن آوری انویدیا، آقای Tony Tamasi پیش بینی شگفت انگیزی در مورد کارت گرافیک های آینده کرده است.

او در جلسه ای گفت آینده متعلق به پردازش گرافیکی است. و ادعا کرد که عملکرد GPU تا سال 2015 هزار درصد افزایش می یابد.
طبق گفته او تصویری که هم اکنون 2 فریم در ثانیه حرکت دارد، با کارت گرافیک های آینده به 30 تا 60 فریم میرسد.

او همچنین در همان جلسه جدولی از قدرت گرافیکی در سال 2007 و2011 و پیش بینی 2015 نشان داد.
در سال2007 قدرت گرافیکی 12.3GT/s ، قدرت خوش نما سازی یا Antialiasing مقدار 10.3GS/s ، و پهنای باند مموری 63.4GB/s بود.
در سال 2011 قدرت گرافیکی به 84.5GT/s ، قدرت Antialiasing به عدد 37.0GS/s ، و پهنای باند حافظه به 192.4GB/s رسید.

و حالا نوبت به چشم انداز پردازش گرافیکی در سال 2015 رسید. در آن کارت گرافیک ها قدرت گرافیکی به 579.7GT/s خواهد رسید. قابلیت خوش نماسازی یا Antialiasing هم به 133.8GS/s میرسد. و در نهایت پهنای باند حافظه هم به 584.1GB/s خواهد رسید !

همانطور که میبینید قدرت کارت گرافیک های 2015 ده برابر کارت گرافیک های فعلی خواهد بود.

حالا میرسیم به بخش دیگری از قدرت کارت های گرافیک ، یعنی توانایی FloatingPoint.
کارت گرافیک های سال2007 تنها 228Gflop/s قدرت داشتند.در سال 2011 این رقم به 2703Gflop/s رسید. اما این قدرت در سال 2015 ، به عدد باور نکردنی 32039.8Gflop/s خواهد رسید.

در پایان جلسه ، Tamasi گفت: " شما نمیتوانید نسل بعدی بازی را روی یک تلفن یک واتی(!) گسترش دهید. تا زمانی که گیمر ها تقاضای بیشتر کنند نرم افزار وسخت افزار نیازهایشان را تامین میکنند"
صفحات: 1 2 3 4